Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. I - DAJMY OGŁOSZENIE...

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4985 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. I

 

TEMAT: DAJMY OGŁOSZENIE...

CELE operacyjne:

Uczeń:

- definiuje pojęcie: ogłoszenie

  • wylicza cechy ogłoszenia

  • redaguje tekst ogłoszenia

  • określa funkcję ogłoszenia

  • wyciąga wnioski na podstawie przeczytanego tekstu

  • zna sylwetkę twórcy: W. Szymborską.

CZAS REALIZACJI: 90min.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słownik języka polskiego, portret pisarki, zestawy zadań dla grup, arkusze papieru, mazaki, ogłoszenia prasowe, nagrania ogłoszeń telewizyjnych i radiowych;

METODY: praca w grupach, praca z podręcznikiem A. Gis “Zrozumieć słowo. Język polski 1” – podręcznik do kształcenia językowego, str. 98;

TOK LEKCJI:

  1. Wprowadzenie

    1. Powitanie i sprawdzenie obecności.

    2. Zapoznanie się z materiałem prasowym przygotowanym na lekcję.

    3. Podanie tematu lekcji.

    4. Podział klasy na 6 grup /zespoły nie powinny przekraczać 4 osób/

  1. Rozwinięcie.

    1. Wyjaśnienie pojęcia: ogłoszenie przy pomocy słownika języka polskiego.

    2. Odtworzenie nagrań radiowych i telewizyjnych.

    3. Wykazanie różnic między głoszeniem radiowym, prasowym a telewizyjnym – zwrócenie uwagi uczniów na rolę obrazu i dźwięku.

    4. Przeczytanie rozdziału o ogłoszeniu w podręczniku A. Gis “Zrozumieć słowo. Język polski 1 – podręcznik do kształcenia językowego, str.97.

    5. Cechy dobrego ogłoszenia / zapis w zeszycie/.

    6. Praca w grupach – redakcja ogłoszeń zgodnie z określoną intencją.

    7. Prezentacja pracy grup i jej omówienie .

    8. Zapoznanie z utworem W. Szymborskiej.

    9. Prezentacja pisarki i krótka analiza treści w kontekście omawianego zagadnienia.

9. Analiza treści utworu.

    1. Praca w grupach nawiązująca do wiersza.

Zadaniem każdej z grup jest przygotowaniem ogłoszenia zaczynającego się pierwszymi słowami kolejnych strof.

    1. Prezentacja pracy grup i jej podsumowanie.

  1. Podsumowanie

1. Funkcja ogłoszenia.

    1. Omówienie i weryfikacja napisanych przez uczniów ogłoszeń.

    2. Podsumowanie pracy grup przez liderów i ocenienie pracy zespołów zgodnie z wypracowanym wcześniej systemem oceniania

PRACA DOMOWA

Jakie dostrzegasz różnice między ogłoszeniem a zaproszeniem?

 

 

Marzena Żebrowska

nauczyciel języka polskiego

w ZKPiG nr 4 w Gdańsku

 



Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie