Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Katedra - Parafia Rzymskokatolicka

pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Chrobrego 7, 75-036 Koszalin
tel. (94) 347-10-06
www:   http://www.katedra.koszalin.pl
e-mail:   parafia@katedra.koszalin.pl

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2166 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie

 

Kościół farny w Koszalinie

Główna świątynia miejska w średniowieczu, pozostaje do dziś centralnym kościołem miasta. Związany integralnie z miastem i jego historią, zachował się w niezmiennej formie architektonicznej, mimo licznych pożarów miasta (1504 r.; 1718 r.; 1760 r., 1812 r.) jak również wojen.

Bryła kościoła przez te lata w niczym nie została naruszona. Wartość artystyczna i historyczna tego obiektu, jego architektura oraz dawne i obecne wyposażenie wnętrza, stanowią dziś o uroku i pięknie gotyckiej prostoty tego kościoła.

Kościół został zbudowany w pierwszej połowie XIV w. (1300 - 1333) przez tutejszą gminę wyznaniową inspirowaną przez mniszki Cysterki i poważną pomoc licznych pielgrzymów przybywających do sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej. Przez 200 lat ten był świątynią katolicką, a od 1534 r. - przez 400 lat służył kultowi protestanckiemu.
Od 1945 r. świątynia zaczęła ponownie służyć katolikom.
W 1972 r. dotychczasowy kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry, przeżywając po remontach i niezbędnej adaptacji swój renesans w służbie wspólnocie katolickiej.

Podstawowe wymiary kościoła:
  • zewnętrzna długość obiektu - 56,5 m
  • zewnętrzna szerokość obiektu - 25,1 m
  • wysokość wieży - 57,0 m
  • wysokość nawy głównej - 18,2 m
  • powierzchnia użytkowa - 1150 m2

Zabytki Katedry

Ołtarz główny to umieszczone na kratownicy figury rzeźbione w drzewie dębowym, pochodzące z dawnego gotyckiego ołtarza. Centralne, duże figury (2,5 m) to: Maryja z Dzieciątkiem, św. Jan Chrzciciel i św. Jan Ewangelista oraz po bokach Biskupi: św. Wojciech i św. Otton z Bambergu. W dalszej kolejności figury mniejsze (1,5 m) - po osiem z każdej strony - 12 Apostołów, popularni średniowieczni święci rycerze Jerzy i Maurycy oraz Kosma i Damian.
W antepedium nowego ołtarza z surowej cegły, ustawiono dekoracyjnie pięć figur świętych cór Kościoła. Z plastyki nagrobnej w kościele należy wymienić dwie płyty nagrobne, znajdujące się w kruchcie: pierwsza - Piotra Kameka wykonana z brązu, druga datowana jest na przełom XVI / XVII w.

Pozostałe tablice w Katedrze upamiętniają radosne i bolesne przeżycia lat powojennych. Na uwagę zasługuje tablica zawieszona na jednym z filarów, która przypomina modlitwę różańcową Ojca Świętego Jana Pawła II w Katedrze dnia 1 czerwca 1991 r. W kruchcie pod wieżą znajduje się grobowiec Biskupa Ordynariusza Czesława Domina, który rządził diecezją w latach 1992 - 1996.

Elementem unikalnym i bardzo interesującym jest konstrukcja belkowa wewnątrz wieży, stanowiąca rusztowanie dla dzwonów. Wzmianka historyczna o pierwszym o pierwszym dzwonie w koszalińskim kościele farnym pochodzi z 1625 r. Był on odlany w Szczecinie i ważył ponad 2550 kg. W 1914 r. kościół miał już cztery dzwony, które w czasie wojennym zostały zarekwirowane dla celów wojskowych.
Obecnie katedra posiada cztery dzwony odlane w poznaniu w 1980 r. Największy "Maryja" -2067 kg; następnie "Wojciech - Maksymilian" - 1243 kg; trzeci "Paweł IV - Jan Paweł II" - 650 kg i najmniejszy "Józef - Ignacy" - 570 kg.

Do wyposażeń starych świątyń należał zegar. Najstarsza wzmianka o zegarze na wieży koszalińskiej fary pochodzi z 1555 r. Dzisiejszy zegar jest już nowszy - pochodzi z 1754 r.

Do cennych zabytków katedry koszalińskiej należą organy. Najwcześniejsze informacje dotyczące tego instrumentu pochodzą z 1519 r. W 1714 r. organy te zostały w całości przebudowane. 1 842 r. firma "Kaltschmidt" ze Szczecina wykonała nowe organy, wykorzystując jednak dawne elementy. Dzisiejszy instrument posiada 50 głosów, 3 manuały (1 manuał - 1264 piszczałki; 2 manuał - 864; 3 manuał - 832), 3 wolne kombinacje i pedał (459 piszczałek). Piękno brzmienia organów sprawiło, że w 1966 r. zorganizowano w Koszalinie pierwszy publiczny koncert organowy, który pod nazwą "Koszalińskie Koncerty Organowe" nieprzerwanie trwa do dzisiaj w miesiącach letnich, a od 1972 r. koncerty te podniesiono do rangi "Festiwalu". Po kapitalnym remoncie w 1973 r. organy koszalińskie o pięknym barokowym brzmieniu, zaliczane są do rzędu najlepszych w kraju.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA!

Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole.
Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt:

zmiany@szkolnictwo.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X

TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI!

Zapraszamy jednostkę edukacyjną do współpracy.

Wypełnij formularz >>>




Od 20tu lat najpopularniejszy
i największy
informator branży edukacyjnej

- przedszkola, szkoły, uczelnie
-kolonie, zielone szkoły
- inne jednostki

OKS www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- ponad 1,5mln użytkowników/mies.


Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach.

Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie