Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Płaskostopie - budowa stopy, metody badawcze, profilaktyka oraz korekcja nabytych wad

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2133 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Ciągły postęp cywilizacji niesie automatyzację codziennego życia człowieka, co ogranicza jego aktywność ruchową powodując dominację sedenteryjnego trybu życia. Następuje spadek udziału ruchu w życiu codziennym. Szczególnie młode pokolenie jest podatne na zmiany warunków środowiskowych, manifestujących się poważnymi odchyleniami od normy w budowie i postawie ciała. Jak pisze T.Kasperczyk "można traktować postawę ciała człowieka, jako wyraz gotowości układu ruchowego do działania. Jest to z reguły postawa wyprostowana "uniesiona" ułatwiająca przejście ze stanu bezruchu do czynności".

W codziennym życiu rzadko zwracamy uwagę na to, jak kształtuje się organizm dziecka, a robimy to dopiero wtedy, gdy wady są już widoczne i trudno je usunąć. Okazuje się jednak, że wszelkim wadom można przeciwdziałać, możemy z nimi walczyć i to bardzo skutecznie.

Prawidłowa postawa ciała zabezpiecza organizm przed ujemnymi wpływami środowiska, co pozostaje w ścisłym związku z utrzymaniem zdrowia człowieka. Obserwując dzieci, młodzież oraz dorosłych zauważamy, że sprawność organizmu, jego zdolność do pracy w poważnej mierze uzależnione jest od jego postawy ciała. Jednym z istotnych elementów prawidłowej postawy ciała jest ustawienie kończyn dolnych oraz ukształtowanie stóp - narządu podporowego i nośnego. Stopa spełnia doniosłą rolę w lokomotoryczności człowieka. Jej konstrukcja w postaci uformowanego sklepienia podłużnego i poprzecznego zapewnia odpowiednie amortyzowanie wszystkich obciążeń, nacisków i wstrząsów ciała w pozycji pionizowanej, umożliwia poruszanie się, skoczność, bieganie. Na stan wykształcenia stopy duży wpływ wywierają warunki środowiska, wśród których najczęściej zmieniają się: rodzaj noszonego obuwia dyktowany często modą, podłoże po którym się człowiek porusza, aktywność fizyczna i obciążenie stopy.

Niemal wszyscy rodzimy się ze zdrowymi nogami. Wg Hockernbrucke 98% wszystkich ludzi przychodzi na świat ze zdrowymi nogami, lecz tylko 40% z nich zachowuje zdrowe stopy gdy dorośnie. W związku z tym im szybciej podejmiemy lepszą profilaktykę chorób stóp, tym lepsze uzyskamy efekty. Badanie stóp, a szczególności płaskostopia jest trudne ze względu na brak ujednoliconych probierzy oceny i sposobów badawczych dla różnych okresów rozwojowych. Większość badaczy zajmujących się badaniem stopy stwierdza, że płaskostopie u dzieci jest zjawiskiem powszechnym.

(...)

Bożena Wiśniewska
Szkoła Podstawowa w Ogonowicach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie