Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Żeglarskie tradycje Szczecina

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1615 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jestem szczecinianką, interesuję się żeglarstwem, dlatego opracowałam scenariusz lekcji o moim mieście, jego położeniu i możliwościach uprwiania sportów wodnych. Przy tej okazji zaprezentowałam sposób realizacji ścieżki edukacyjnej na lekcji matematyki.
Scenariusz lekcji matematyki
Realizacja ścieżki edukacyjnej „ Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie” na lekcji matematyki


Anna Lubecka
Klasa VI szkoła podstawowa

Temat : Żeglarskie tradycje Szczecina

Cele lekcji:
1. Poznanie najbliższego środowiska i specyfiki regionu.
2. Poznanie legendy o założycielce miasta Szczecina.
3. Wyszukiwanie i stosowanie informacji z mapy, tabeli
i wykresu.
4. Stosownie w praktyce własności działań.
5. Posługiwanie się językiem symboli .

Metody pracy:
1. pogadanka
2. praca indywidualna z kartą pracy
3. praca w dwuosobowych grupach ( karta pracy)

Pomoce dydaktyczne:
Legenda o Sedinie,
Zdjęcie przedwojennego pomnika Sediny,
Dane techniczne jachtów: Optymist, DZ,
Plan wybrzeża jeziora Dąbie Małe w skali 1:22 000
Karta pracy,
Pamiątkowe dyplomy,
Kalkulator, linijki, ołówki.


TOK LEKCJI

Część pierwsza
Szczecin jest miastem związanym z gospodarka morską, jego położenie sprzyja również uprawianiu sportów wodnych. Jest starym miastem. O jego założycielach krążą legendy. Posłuchajcie jednej z nich: legendy o Sedinie* (czyta nauczyciel lub uczniowie)
Po przeczytaniu tekstu nauczyciel zadaje pytania:
1. Kto zbudował miasto nad Odrą i nauczył jego mieszkańców
sztuki żeglowania?
2. Kogo przedstawia pomnik ( patrz zdjęcie)?
3. Co kobieta trzyma na ramieniu?

Część druga
Wielu mieszkańców Szczecina uprawia wyczynowo lub rekreacyjnie żeglarstwo.
Wzdłuż brzegów jeziora Dąbie położone są przystanie żeglarskie.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe grupy, rozdaje uczniom karty pracy, mapy jeziora Dąbie Małe, linijki, ołówki.
Uczniowie odszukują na mapie przystań Harcerskiego Ośrodka Morskiego i Pałacu Młodzieży, a następnie przystępują do rozwiązywania zadania 1 z karty pracy.
Następne zadania rozwiązują indywidualnie .
Do każdego zadania są pytania pomocnicze i wskazówki.

Podsumowanie lekcji:
- sprawdzenie zadań
- ocena pracy uczniów
- wręczenie pamiątkowych dyplomów „Dla najlepszego
nawigatora”, „Dla znawcy budowy jachtów”,
„Dla najszybszego regatowca” ...
- uporządkowanie wiadomości .

* „Wyśniony skarb” – podania, legendy i baśnie o Szczecinie
wybrała i opracowała Anna Malejka, Książnica Pomorska,
Szczecin 2003 r.



KARTA PRACY

Zad.1
(pomoce: mapa wybrzeża jeziora Dąbie Małe, linijka, ołówek)
Oblicz, jak daleko jest z HOM do Przystani Żeglarskiej Pałacu Młodzieży?
Skala mapy 1:22000.

Zadanie wykonaj wg planu:
1. narysuj na mapie trasę drogą wodną przez jezioro Dąbie
2. zmierz jej długość - .............. cm
3. oblicz rzeczywistą długość trasy między przystaniami.
1cm na mapie, to .......... km w rzeczywistości
........ na mapie, to ...........km w rzeczywistości.

Odp. Odległość między przystaniami wynosi ....................


Zad. 2
(pomoce: dane techniczne jachtów Optymist,DZ)
Oblicz, na podstawie danych technicznych jachtów
a) o ile metrów jacht DZ jest dłuższy od jachtu Optymist?
b) jaka jest łączna powierzchnia żagli na jachcie DZ?

Odp.
a) Jacht DZ jest dłuższy od Optymista o ..............m.
b) Łączna powierzchnia żagli na jachcie DZ wynosi ........m2

Zad. 3
Odległość na wodzie mierzona jest w milach morskich
( 1Mm=1852 m), a prędkość w węzłach ( 1 w=1Mm/h ).
a) wyraź w milach morskich odległość z przystani HOM do
przystani Pałacu Młodzieży ( patrz zad 1).
b) z jaką prędkością płynął jacht, jeśli 2 Mm pokonał w ciągu
20 minut? Wyraź tą prędkość w węzłach.

Wskazówki:
a) zamień minuty na godziny
20 min. =...............h
b) Oblicz prędkość jachtu korzystając ze wzoru v=s:t
s= .......................Mm
t= ........................h
v=........................Mm/h

Odp.
Z HOM do Pałacu Młodzieży jest .............Mm.
Jacht płynął z szybkością ..................węzłów.





DANE TECHNICZNE JACHTÓW


Jacht Optymist – mieczowa, jednoosobowa łódka przeznaczona
dla dzieci i młodzieży do lat piętnastu.

Dane techniczne jachtu Optymist:
Długość kadłuba 2,30 m
Szerokość kadłuba 1,14 m
Powierzchnia żagla 3,50 m2
Masa całkowita 39 kg


Jacht DZ – mieczowa szalupa wiosłowo-żaglowa o pięciu parach wioseł.

Dane techniczne jachtu DZ:
Długość kadłuba 8,50 m
Szerokość kadłuba 2,18 m
Powierzchnia żagli:
Grot 15,70 m2
Fok 3,90 m2
Bezan 9,50 m2
Masa całkowita 1120 kg


Anna Lubecka
Zespół Szkół Szpitalnych
w Szczecinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie