Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Gry uproszczone piłki siatkowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 17003 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Gry uproszczone , jeżeli tylko są prowadzone właściwie pod względem organizacyjnym , niewątpliwie wywierają wpływ na atrakcyjność zajęć i zwiększają zainteresowanie siatkówką.
ZASTOSOWANIE GIER UPROSZCZONYCH
W NAUCZANIU I UCZENIU SIĘ
TECHNIKI GRY W PIŁKĘ SIATKOWĄ.

Z. Krzyżanowski , wybitny polski trener bardzo wżną rolę w nauczaniu , uczeniu się techniki gry w piłkę siatkowa przypisuje mini grom.
Po wstępnym opanowaniu każdej nowej partii materiału ( nowego elementu techniki ) wprowadzamy do zajęć odpowiednio dobraną grę uproszczoną, dostosowana do aktualnych umiejętności technicznych oraz co warto podkreślić mentalności dzieci..
Oto zestaw gier uproszczonych, które mogą być wykorzystywane zarówno na lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach pozaszkolnych czy też klubach sportowych.

  1. USPORTOWIONA " RZUCANKA SIATKARSKA " ( 2X2, 3X3, 4X4 ).
    Wymiary boiska 4mx5-9m. Wysokość siatki 2m i wyżej. Do gry używamy początkowo piłek do siatkówki, później mini- koszykówki . Gra przebiega według reguł obowiązujących w siatkówce, tylko zamiast odbić i uderzeń są chwyty i podania. gra w rzucawkę ma następujące zalety: W uproszczonych warunkach uczy zasadniczych przepisów gry piłki siatkowej takich jak: sposobu liczenia punktów, rotacji graczy, gry na trzy podania i inne. Dziecko po złapaniu piłki może chwilę zastanowić się, rozglądnąć i w końcu podjąć właściwa decyzję. W tej grze dziecko uczy się najprostszych elementów taktyki indywidualnej, wyboru najdogodniejszego miejsca na polu gry, przerzutu piłki w słabo bronione miejsce, ukrywania swoich zamiarów.
  2. GRA 1x1
    Gdy tylko dzieci opanują poprawnie odbicie oburącz górne ( potrafią odbić 20-30 razy nad głową ) wprowadzamy grę 1x1.Wymiary pola gry 3mx4m, wysokość siatki dostosowana do możliwości fizycznych dzieci np. 2m. Graczowi zezwala się tylko na jedno odbicie. Gra odbywa się do 5 pkt lub na czas np. 3 min..
    Gra " jedynek " służy przede wszystkim doskonaleniu odbicia górnego w warunkach barzo prostej gry

  3. GRA 1x1 NA JEDNO ODBICIE SPOSOBEM OBURĄCZ DOLNYM, NA OBNIŻONEJ SIATCE.
    Wymiary boiska początkowo 3x4-5m. Później 4,5 -5-6-7 m. Wprowadzenie piłki do gry przebiciem oburącz górnym zza końcowej linii boiska.
    Zalety : duża ciągłość gry i doskonalenie się w przemieszczaniu się przed przyjęciem piłki sposobem dolnym , doskonalenie odbicia dolnego w warunkach prostej gry.

  4. GRA 2x2, 3x3 ,
    na trzy odbicia, w której każde drugie odbicie jest zastąpione przez chwyt i podanie. Dopiero w trzecim odbiciu dzieci przebijają piłkę na stronę przeciwnika. Wymiary boisk, wysokość siatki , sposób liczenia punktów dostosowany do aktualnych możliwości dzieci. Zalety : dzięki temu , że jeden grający może piłkę złapać, ciągłość gry wzrasta , a partnerzy ( partner ) z druzyny mają więcej czasu na podjecie decyzji ( zastanowienie się ) jak skutecznie skierować piłkę na stronę przeciwników.

  5. GRA 2x2
    w momencie przyjecia zagrywki na boisku znajduje się jeden gracz , drugi w tym czasie znajduje się poza polem gry.Wbiega ona na boisko gdy przeciwnik wykona zagrywkę. Dalej gra toczy się normalnie. Zalety: przyjmujący zagrywkę bierze pełną odpowiedzialność za jej prawidłowe wykonanie, a partner zawsze wystawia piłke po przemieszczeniu się.

  6. GRA 1x1
    ze wspólnym wystawiającym obręb boiska nie wlicza się pola ataku. Wystawiającemu nie wolno przebijać piłki na stronę przeciwnika.

    7.GRA ( 1:1; 2:2; 3:3 ; 4:4 ; 5:5 ; 6:6 )
    do uzyskania przewagi 2 punktów. Gra rozpoczyna sieod stanu 13:13 i kończy się z chwilą gdy jeden z zespołów uzyska dwu- punktową przewagę lub pierwszy uzyska 17-ty punkt.

    8.GRA 6x6
    z użyciem dwóch piłek. Gra toczy się według obowiązujących przepisów. Z boku boiska , przy siatce znajduje się nauczyciel z drugą piłką przygotowaną do rzutu. Drużyna żeby zdobyć punkt musi wygrać dwie kolejno następujące po sobie akcje. Po starcie piłki w pierwszej akcji, nauczyciel natychmiast dorzuca piłkę do tego gracza , który popełnił błąd lub w to miejsce gdzie nieobrobiona piłka spadła na boisko i wtedy rozgrywana jest druga akcja. Punkt zdobywa się po wygraniu dwóch piłek niezależnie od tego po czyjej stronie była zagrywka Przyjęcie takich reguł zwieksza ciągłość gry, koncentrację uwagi a gracz , który popełnił błąd, ma natychmiast szansę na jego naprawienie.

    9.GRA 6X6
    wg obowiązujących przepisów , z trzema rezerwowymi znajdującymi się za końcowymi liniami obu boisk.Po każdej przegranej akcji przez któryś z zespołów z boiska schodzi trzech graczy linii ataku. Na ich miejsce przesuwają się gracze z drugiej linii , a na pole obrony wchodzą gracze będący do tego momentu rezerwowymi. Schodzący z boiska gracze zajmują miejsce rezerwowych. Dzieci ucz ą się myślenia taktycznego i ponoszenia odpowiedzialności za popełnione błędy.

Gry uproszczone , jeżeli tylko są prowadzone właściwie pod względem organizacyjnym , niewątpliwie wywierają wpływ na atrakcyjność zajęć i zwiększają zainteresowanie siatkówką.

Opracowanie: mgr Maria Trznadel
Nauczycielka wychowania fizycznego
W Szkole Podstawowej nr 2
w Brzezinach- Berdechowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie