Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Spotkanie z poezją

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2211 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wiele pokoleń Polaków swoje inicjacje literackie zawdzięcza utworom m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej. Wiersze, pełne prostoty, iskrzącego się humoru wraz z upływem lat nie tracą na popularności. Z jednakowym zachwytem czytano je kilkadziesiąt lat temu i czytane są obecnie. Spotkanie poświęcone twórcom poezji dziecięcej skierowane jest do uczniów klasy I – III.

SCENARIUSZ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU ZNAJOMOŚCI POEZJI DZIECIĘCEJ pt. " Znam wiersze Marii Konopnickiej "
  1. CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE
    Celem konkursu jest :
    • przybliżenie utworów twórców poezji dziecięcej,
    • rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,
    • kojarzenie autora z tekstem wiersza,
    • pobudzenie aktywności uczniów
  2. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

          Na dwa miesiące przed konkursem nauczyciele szkół powinni zostać zaproszeni do udziału w konkursie. W zaproszeniu otrzymują regulamin konkursu, który powinien zawierać:
    • termin konkursu;
    • warunki uczestnictwa w konkursie (z jakich klas uczniowie mogą brać udział);
    • termin, do kiedy należy zgłaszać chęć uczestnictwa;
    • listę książek, które uczestnicy powinni przeczytać.
    Konkurs odbywa się w trzech etapach:
    I etap - to eliminacje klasowe (mogą w nich brać udział wszyscy chętni uczniowie z klasy)
    II etap - to eliminacje szkolne (biorą w nich udział reprezentanci eliminacji klasowych)
    III etap - to finał konkursu ( biorą w nim udział reprezentacje 5- osobowe ze szkół wyłonione w drodze eliminacji szkolnych)

    Jednocześnie w szkołach przeprowadzany jest konkurs plastyczny dotyczący twórczości bohatera edycji konkursu. Najciekawsze prace posłużą za oprawę plastyczną spotkania.
  3. PRZEBIEG KONKURSU:

    3.1.POWITANIE
    1. Serdecznie witam wszystkich na III MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE ZNAJOMOŚCI POEZJI DZIECIĘCEJ, który w tym roku nosi tytuł " Znam wiersze Marii Konopnickiej".
    2. Zanim rozpocznie się część konkursowa przybliżymy postać Marii Konopnickiej ( tu proponuję przedstawić krótki życiorys)
    3.2. PRZEDSTAWIENIE JURY I ZESPOŁÓW

    3.3.ZAPOZNANIE UCZESTNIKÓW Z REGULAMINEM KONKURSU

    REGULAMIN KONKURSU:
    1. Przewidzieliśmy w dzisiejszym konkursie 10 zadań.
    2. Drużyna po przeczytaniu lub wysłuchaniu pytania naradza się, KAPITAN udziela odpowiedzi.
    3. Czas na odpowiedź jest ograniczony.
    4. Punktacja będzie odnotowywana na tablicach.
    Ta drużyna, która zdobędzie największą liczbę punktów odniesie zwycięstwo
ZADANIA KONKURSOWE

I. Uzupełnij brakujące wyrazy we fragmencie wiersza " STEFEK BURCZYMUCHA" Zadanie polega na wpisaniu w wierszu "Stefek Burczymucha" brakujących wyrazów. Drużyna, która prawidłowo uzupełni luki w zdaniach może zdobyć max 5 punktów .

O większego trudno zucha,
Jak był Stefek Buerzymucha.
-Ja nikogo się nie boję!
Choćby . . . . . . . .
to dostoję!

. . . . . . ?..Ja ich
całą zgraję
Pozabijam i pokraję!

Te hieny, te . . . . . . ..
To są dla mnie czyste żarty!

A pantery i . . . . . . . ..
Na sztyk wezmę u swej
spisy!

Lew!.. Cóż lew jest?!..
. . . . . . duży!
Naczytałem się w podróży!
I znam tego jegomości.
Co zły tylko, kiedy pości.

(niedźwiedź, wilki, lamparty, tygrysy, kociak)

II. Wymień 5 wierszy ze zbioru " Co słonko widziało", które w swoim tytule mają imiona dzieci.
Uczniowie w swoich notatnikach zapisują tytuły wierzy. Mają na to 3 minuty.
A oto wiersze zawierające w tytule imiona dzieci:
  • " Żabka Helusi"
  • " Przygoda Mańci"
  • "Co Staś widział w polu"
  • "Stefek Burczymucha"
  • " Skrucha Józi"
  • " Zosia i jej mopsy"
  • " Zamiary Stasia"
  • " Staszek w lesie"
Za to zadanie drużyny otrzymują po 1 punkcie za każdy dobrze napisany tytuł.

III. Podaj tytuły wierszy, które wykorzystano w tej składance:

Zadaniem każdej z drużyn jest po wysłuchaniu przeczytanej składanki wypisać tytuły utworów lub wierszy. W zadaniu 3 jest do zdobycia 7 punktów. Odgadnięte tytuły zapisujemy obok lub pod składanką.

A wiecie wy, dzieci,
O czym ptaszek śpiewa,
Kiedy wiosną leci
Między nasze drzewa ?
Posłuchajcie, jak w poranek
Na czernice, na jagody
Szedł do boru mały Janek,
Jakie w boru miał przygody.
A ty, kukułeczko,
Co na drzewach siadasz,
Jakie ty nowiny
W lesie opowiadasz ?
Cały dzionek słonko
Po niebie chodziło,
Czego nie widziało !
Na co nie patrzyło!
Widziało, jak Kuba
Pługiem w polu orze.
Patrzy , a tu jakieś zwierzę
Do śniadania mu się bierze.
Ale Azor ( zmyślne psisko ! )
Nos przy ziemi trzyma blisko
I nie tracąc wiele czasu
Tropem bieży aż do lasu,
Gdzie poczciwe, dobre zwierzę
Znalazł Janka: siadł i strzeże.
Czy tak cisza w uchu dzwoni ?
Czy gdzieś pędzi tabun koni,
Z uroszonych łąk ?
  1. O czym ptaszek śpiewa
  2. Ona jagody
  3. Kukułeczka
  4. Co słonko widziało
  5. Stefek Burczymucha
  6. O Janku Wędrowniczku
  7. Pobudka wiosny
V. Podaj , z jakiego utworu( wiersza) pochodzą te fragmenty

1."Królu, panie !
Toć to jest ono zielsko,
co miało złoto rodzić
i z pola wyrwane zostało" (Jak to ze lnem było )

2. "Jakże w lesie iść drożyną.
Jakże patrzeć prostej dróżki.
Gdy za kwiatem, za maliną,
Ciągną w gęstwę same nóżki ?
Tu poziomka, tam sasanek,
Tu wiewiórka, tam motylek :
Nie minęło kilka chwilek
I zabłąkał się nasz Janek !"
(O Janku Wędrowniczku )

3. "A pieścili, a chuchali,
a broń Boże do roboty !
Zawsze tylko : mój ty skarbie !
Mój ty srebrny ! mój ty złoty !"
(Szkolne przygody Pimpusia- Sadełko )

4. " Nie minęła jeszcze chwila
na zegarku u motyla,
Nakręconym jak należ
Podług złotej słońca wieży
Kiedy panny już zebrały
Słodkich jagód koszyk cały" ( Na jagody

1."Królu, panie !
Toć to jest ono zielsko,
co miało złoto rodzić
i z pola wyrwane zostało" (Jak to ze lnem było )

2. "Jakże w lesie iść drożyną.
Jakże patrzeć prostej dróżki.
Gdy za kwiatem, za maliną,
Ciągną w gęstwę same nóżki ?
Tu poziomka, tam sasanek,
Tu wiewiórka, tam motylek
Nie minęło kilka chwilek
I zabłąkał się nasz Janek !"
(O Janku Wędrowniczku )

3. "A pieścili, a chuchali,
a broń Boże do roboty !
Zawsze tylko : mój ty skarbie !
Mój ty srebrny ! mój ty złoty !"
(Szkolne przygody Pimpusia- Sadełko )

4. " Nie minęła jeszcze chwila
na zegarku u motyla,
Nakręconym jak należy
Podług złotej słońca wieży
Kiedy panny już zebrały
Słodkich jagód koszyk cały.
( Na jagody )

W zadaniu 5 uczestnicy otrzymają fragmenty utworów i wierszy Marii Konopnickiej. Zadaniem każdej z nich jest odgadniecie tytułu i napisanie go obok fragmentu. Można w tym zadaniu zdobyć max 4 punkty.

IV. Konkurs z lizakami - wybierz prawidłową odpowiedź dotyczącą utworu " Na jagody.
Uczniowie otrzymują tabliczki z literami A,B, C. Udzielają odpowiedzi poprzez równoczesne podniesienie tabliczki z odpowiednią literą na mój sygnał).
  1. Janek wybrał się do boru po jagody :
    1. ledwie ranne słonko wstało
    2. późnym rankiem przed obiadem
    3. kiedy wieczór był już bliski
  2. Janek na głowie miał czerwony kapelusik:
    1. żeby go się bały wrony
    2. żeby nie zmoczyła go poranna rosa
    3. żeby go nie kłuły sosnowe igły
  3. Kiedy Janek zmęczył się szukaniem jagód siadł pod ściętym drzewem i ujrzał na trawie brodatego krasnoludka, który był:
    1. Leśnym królem
    2. Królem wszystkich krasnoludków
    3. Jagodowym królem
  4. Jagodowy król nie używał korony bo była:
    1. zbyt ciężka i droga
    2. zgubił ją w gęstwinie
    3. za duża i krzywa
  5. Żeby zawołać swoją służbę król zaświstał :
    1. w muszlę ślimaka
    2. w pusty orzech
    3. w źdźbło trawy
  6. Przed królewskim dworem straż trzymał :
    1. ślimak
    2. pająk
    3. mrówka
  7. Ilu jagodowych braci powitało Janka na królewskim dworze :
    1. dziewięciu
    2. siedmiu
    3. ośmiu
  8. Według czego nakręcany był zegar u motyla ?
    1. złotej słońca wieży
    2. wskazań króla lasu
    3. kropli rannej rosy
  9. Z czego zrobiony był hamak pani Borówczyny ?
    1. z wikliny
    2. z lnianej liny
    3. z pajęczyny
VI. Popraw tytuły. W tzm zadaniu zły chochlik pozamieniał słowa w tytułach wierszy. Należy napisać prawidłowy tytuł. Do zdobycia w tej konkurencji jest 8 punktów.

" Jak to z chlebem było "
"Janek Burczymucha"
" Na grzyby"
"Szkolne przygody Stefka Wędrowniczka"
" Co słonko słyszało"
" Nasza czarna wiewióreczka"
"Powitanie szkoły"
" O czym Janek śpiewa"


Oto poprawne tytuły

Jak to ze lnem było, Stefek Burczymucha, Na jagody, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko, Co słonko widziało, Nasza czarna jaskółeczka Powitanie wiosny, O czym ptaszek śpiewa

VII. Ponumeruj kolejne zdarzenia w opowiadaniu „Jak to ze lnem było"

W zadaniu 7 należy ponumerować kolejne zdarzenia, jakie miały miejsce w opowiadania " Jak to ze lnem było". Za prawidłowe ponumerowanie 3 punkty.

¨ Król w towarzystwie dworu obsiewa pole.
¨ Król wtrąca starca razem z włóknem do lochu.
¨ Rózia przędzie płótno.
¨ Staruszek wręcza królowi utkane i wybielone na słońcu i rosie płótno.
¨ Pachołkowie okładają kijami przeschłe łodygi i wyrzucają je na rozstaje dróg.
¨ Czeladź obija łodygi, tak że zostaje z nich samo włókno.
¨ Starzec daje królowi złote ziarno.
¨ Pachołkowie wyrywają łodygi, wrzucają je do wody i przygniatają kamieniami.
¨ Przegniłe łodygi pachołkowie wyrzucają pod las.


VIII. Przepytywanka
12 pytań ukrytych jest w pojemnikach z jajek – niespodzianek. Każda z drużyn może zdobyć max 4 punkty. Kapitan drużyny losuje pytanie, głośno je odczytuje i po krótkiej konsultacji drużyna udziela odpowiedzi.
  1. W opowiadaniu " Jak to ze lnem było ‘ król zamknął starca, od którego otrzymał ziarna lnu w lochu. Na jak długo ? ( 2 miesiące)
  2. Ponieważ z ziaren lnu nie wyrosło prawdziwe złoto, król zamknął starca w lochu. Kto przynosił mu żywność ? ( Rózia, córka nadzorcy )
  3. Czego brakowało w królestwie, o którym mowa w opowiadaniu " Jak to ze lnem było" ( złota )
  4. Ile ziaren lnu otrzymał król od starca lub w czym się te ziarna mieściły ? ( spory mieszek )
  5. W czasie jakiej uroczystości starzec wręczył królowi lniane płótno ? ( wesele córki )
  6. Kto uczęszczał do szkoły pani Matusowej ? ( wszystkie dobrze wychowane koty )
  7. Ile rodzeństwa miał Pimpuś- Sadełko ? ( wcale, był jedynakiem )
  8. Jak nazywała się szkoła do której uczęszczał Pimpuś – Sadełko ? ( " Pod Pierogiem" )
  9. Kto odnalazł zaginionego Janka, który sam wyruszył na wędrówkę ? ( pies Azor )
  10. Dokąd udał się Janek po jagody ? ( do boru )
  11. Dlaczego mały Janek chciał nazbierać jagód ? ( na mamy imieniny )
  12. Ile było panien Borówczanek ? ( pięć )
IX. Konkurs błyskawiczny

     Ze zbioru " Co słonko widziało" należy podać 5 tytułów wierszy zawierających nazwy zwierząt.Za każdy prawidłowo zapisany tytuł drużyna dostaje 1punkt.
Uczniowie w swoich notatnikach zapisują tytuły wierzy. Mają na to 3 minuty.
A oto wiersze zawierające w tytule nazwy zwierząt:
  • " Nasza czarna jaskółeczka"
  • " Pszczółki"
  • " Przy mrowisku"
  • "Muchy samochwały"
  • "Bocian"
  • " O czym ptaszek śpiewa"
  • "Derkacz"
  • " Kukułeczka"
  • " Pogrzeb ptaszka"
  • " Zajączek"
  • " Świerszczyk"
  • " Podróż na bocianie"
  • " Żabka Helusi"
X. Loteria
      Dla drużyn są przygotowane zestawy pytań za 3, 2 i 1 punkt. W każdym zestawie jest po 5 pytań. Każda drużyna wybiera zestaw , czyta pytanie i odpowiada na nie. Odpowiadamy na pytania do momentu wyczerpania się pytań .

ZESTAW pytań za 1 punkt :
Tu prezentujemy drużynie rekwizyty:

1. Z którym utworem kojarzą się rekwizyty : płótno lniane i ziarna lnu ?
2. Z którym wierszem kojarzą się rekwizyty : bułka -jagodzianka i pierogi z jagodami ?
3. Z którym wierszem kojarzą się rekwizyty : mysz i lew ?
4. Z którym utworem kojarzą się rekwizyty: szkoła i kot ?
5. Z którym wierszem kojarzą się rekwizyty : słonko i oko ?


ZESTAW pytań za 2 punkty :
  1. Z jakiego utworu pochodzi ten fragment :
    " PIMPUŚ "było mu na imię,
    skóra szara w żółte łaty.
    Cały dzień na rękach siedział
    to u mamy, to u taty. ( Szkolne przygody Pimpusia- Sadełk )
  2. Z jakiego utworu pochodzi ten fragment :
    Jagodowy król- pan z pana !
    Szata na nim cudnie tkana,
    Korony zaś nie używa,
    Bo za duża jest i krzywa. ( Na jagody )
  3. Z jakiego utworu pochodzi ten fragment :
    Naraz krzyknie : " Wiem co zrobię,
    Chleba w torbę wezmę sobie,
    Ani mamie, ani komu
    Nic nie powiem w całym domu
    I daleko pójdę w świat. ( O Janku Wędrowniczku )
  4. Z jakiego wiersza pochodzi ten fragment :
    Komu zechcę, to dam radę !
    Zaraz za ocean jadę
    I nie będę Stefkiem chyba,
    Jak nie chwycę wieloryba ! ( Stefek Burczymucha )
  5. Z jakiego utworu pochodzi ten fragment :
    " Królu, panie !
    Mam – Ci ja takie siemię w mieszku,
    Co jak je wiosną posieję w polu,
    To złoto ci się z niego urodzi". ( Jak to ze lnem było )
ZESTAW pytań za 3 punkty :
  1. Wymień przynajmniej trzy imiona panien Borówczanek ? (Basia, Julka, Kasia, Zosia, Hania )
  2. Jak się wabił pies, którego mijał z daleka Stefek Burczymucha ? (Bryś )
  3. Do którego gniazda przyleciała czarna jaskółeczka ? ( w którym się rodziła )
  4. Jakie dzieci spotkał Janek Wędrowniczek ? Wymień przynajmniej trzy imiona. ( Zosię Kasię Staszka, Pietrka młynarczyka Wojtusia)
  5. Powiedz co widziało słonko, kiedy chodziło po niebie ? (codzienne życie na wsi)
4.5. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Podanie liczby punktów, które można było zdobyć i podanie liczby punktów zdobytych przez poszczególne drużyny. Wręczenie dyplomów i nagród dla każdej drużyny.

Opracowała mgr Małgorzata Czekawy,
nauczycielka kształcenaia zintegrowanego
w Szkole Podstawowej nr 2
im. Wł. Stanisława Reymonta w Złocieńcu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie