Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Hospitacja diagnozująca - nauczanie zintegrowane

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11295 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Hospitacja diagnozująca jest strategią mierzenia jakości pracy szkoły, którą można ocenić posługując sie standardami w obserwowaniu umiejętności uczniów. Celem mojej hospitacji było monitorowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem w klasie II. Przedstawiam scenariusz zajeć, tekst do cichego czytania ze zrozumieniem, tabele zawierające stopień opanowania badanych umiejętności uczniów oraz arkusz hospitacyji.
Scenariusz zajęć

Hospitacja diagnozująca

Imię i nazwisko: Bożena Kuc

Data hospitacji: 28 XI 2006 r

Klasa : IIa

Przedmiot : nauczanie zintegrowane

Cykl tematyczny: Listopadowe wieczory.

Temat dnia: Podróż w krainę baśni .

Cel ogólny: Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem

Cele operacyjne:
Uczeń:
  • rozumie cicho przeczytany tekst
  • rozpoznaje wydarzenia realne i fantastyczne
  • zna cechy bohaterów
  • odgrywa scenkę dramową inspirowaną bajką
  • ustala kolejność wydarzeń
  • potrafi współdziałać w grupie
  • wykonuje rysunek na podany temat zgodny z opisem
  • śpiewa piosenkę ,, Krasnoludki”
Metody: pokaz, praca z tekstem, aktywizujące, objaśnienia, działań praktycznych

Formy: Indywidualna-jednolita Grupowa-jednolita,

Środki dydaktyczne:
Koperty z zadaniami dla poszczególnych grup i indywidualne dla każdego ucznia, ilustracje w formie puzzli, nagranie piosenki ,,Krasnoludki” , ilustracja przedstawiająca zamek, znaczki- klucze do oceniania pracy grupowej, ilustracja przestawiająca Czerwonego kapturka i wilka

PRZEBIEG LEKCJI
CZEŚĆ WSTĘPNA
  1. Przywitanie uczniów i przybyłych gości.
  2. Zapowiedź tematu lekcji.
    Prezentacja ilustracji zamku z zamkniętymi drzwiami, za którymi znajduje się Kraina baśni. Straż królewska wpuszcza osoby, które wypełniają polecenia króla. Polecenia – zadania w kopertach
  3. Rozdanie uczniom fragmentów puzzli. Załącznik 1
    Składanie puzzli, które utworzą ilustrację i wskażą nazwy grup
  4. Rozwiązywanie w grupach krzyżówki, której hasło wskazuje tytuł baśni. Załącznik 2
  5. Rozdanie przez nauczyciela kluczy do zamku:
    • klucz i zaproszenie na turniej rycerski dla uczniów, którzy wykonali zadanie samodzielnie.
    • klucz dla uczniów, którzy wykonali zadanie z pomocą nauczyciela
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
  1. Ciche czytanie tekstu „Księżniczka zaklęta w soplu lodu” (część 1) – praca indywidualna.
  2. Podkreślanie prawidłowych odpowiedzi, wykreślanie z tekstu niepasujących wyrazów, podkreślanie zdań prawdziwych – praca w grupie.
    Karta pracy 1
  3. Ciche czytanie tekstu (część 2)- praca indywidualna
  4. Kolorowanie rysunku na podany temat z zgodny z opisem. Karta pracy2 (część 1)- praca indywidualna.
  5. Piosenka ruchowa pt. ,,Krasnoludki”
  6. Uzupełnianie karty pracy 2(cz. 2) – praca indywidualna
  7. Rozdanie uczniom zaproszeń:
    • na królewski bal
    • na spotkanie z postaciami bajkowymi
    • na lekcję strzelania z łuku
  8. Ustalenie kolejności zdarzeń oraz przyporządkowanie odpowiedniego bohatera do wypowiedzi w dymkach. Karta pracy 3 – praca grupowa
  9. Zadanie rezerwowe. Tworzenie planu z rozsypanki zdaniowej. Karta pracy 4- praca grupowa
  10. Zabawy ruchowe w grupach:
    • królewski tron – grupa wykonała zadania samodzielnie
    • przejażdżka królewską karetą – grupa wykonała zadania z pomocą nauczyciela lub popełniła błędy.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
  1. Ocena lekcji przez uczniów:
    • Pozytywna ocena – dzieci indywidualnie przyklejają znaczek symbolizujący swoją grupę na rysunek przedstawiający Czerwonego Kapturka.
    • Negatywna ocena – dzieci indywidualnie przykleją znaczek symbolizujący swoją grupę na rysunek przedstawiający wilka.
    Pożegnanie gości
TEKST DO CICHEGO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

,,Księżniczka zaklęta w soplu lodu”

     W dalekiej krainie skutej wiecznym lodem i zasypanej śniegiem było królestwo. Mieszkańcy byli bardzo smutni, gdyż ich serca przepełniał żal. Powodem tego żalu było zaklęcie rzucone na księżniczkę. Została ona zamknięta w lodowym soplu przez złego czarnoksiężnika. Od tego czasu, lasu całe królestwo pokrył lód, miód, śnieg . Nikt nie widział zielonej trawy i nie słyszał śpiewu słonka, skowronka. Trwało to wiele wiosen i zim.

     Król bezskutecznie poszukiwał odważnych, którzy pomogliby zdjąć ten czar. Wreszcie pojawiło się dwóch śmiałków. Jednym z nich był krasnolud o imieniu Wyrwitopór. Drugim okazał się elf-Orfeusz. Miał on przepiękne, długie, proste, blond włosy. Jego strój stanowiła długa, niebieska szata przepasana złotą szarfą oraz zielony płaszcz. Na plecach miał fioletowy kołczan. Natomiast na nogach sandały, a w ręku łuk.

     Król powierzył im zadanie zdobycia cudownej wody, która ukryta jest w lochach zamczyska czarnoksiężnika. Śmiałkowie udali się w drogę. Dotarli do zamczyska czarnoksiężnika. Bez trudu dostali się na dziedziniec a potem do lochu, gdzie znaleźli karafkę z cudowną wodą.

STOPIEŃ OPANOWANIA BADANYCH UMIEJĘTNOŚCI

STANDARD
Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem

Praca grupowa

Grupa Numer wskaźnika
1a 1b 1c 2b 3b 3c(rezerw.)
Krasnale czerwone
Krasnale fioletowe
Krasnale zielone
Krasnale niebieskie










Stopień dobry- wykonuje samodzielnie
Stopień dostateczny- wykonuje z pomocą nauczyciela
Stopień niedostateczny- nie wykonuje samodzielnie ani z pomocą nauczyciela

STOPIEŃ OPANOWANIA BADANYCH UMIEJĘTNOŚCI

STANDARD
Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem

Praca indywidualna

Nr wskaź nika. Wskaźniki dobrze (ilość uczniów) dostateczny (ilość uczniów) niedostateczny (ilość uczniów)
2a. Koloruje rysunek na podany temat zgodny z opisem.
2c. Zaznacza prawidłowe odpowiedzi dotyczące postaci.
3a. Uzupełnia zdania brakującymi wyrazami.


ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Imię i nazwisko: Bożena Kuc

Data hospitacji: 28 XI 2006 r

Klasa : IIa

Przedmiot : nauczanie zintegrowane

Tematyka zajęć: Podróż w krainę baśni.

Cel hospitacji: Monitorowanie i ustalanie poziomu edukacyjnego uczniów w zakresie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem.

Zagadnienie hospitacyjne Cele operacyjne (standardy wymagań) Wskaźniki
Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem. Uczeń:
1. Rozumie cicho czytany tekst.
Uczeń:
1a. Wybiera prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych
1b. Eliminuje wyrazy które nie pasują do tekstu.
1c. Podkreśla zdania prawdziwe
2. Zna cechy bohaterów
2a. Koloruje rysunek na podany temat zgodny z opisem.
2b. Przyporządkowuje odpowiedniego bohatera do wypowiedzi w dymkach.
2c.Zaznacza prawidłowe odpowiedzi dotyczące postaci
3.Ustala kolejność wydarzeń. 3a. Uzupełnia zdania brakującymi wyrazami.
3b. Układa zdania w odpowiedniej kolejności.
3c. Tworzy plan z rozsypanki zadaniowej.
(Wskaźnik odpowiada zadaniu które zaplanowane jest jako rezerwowe, w przypadku braku czasu może zostać pominięte).


opracowała:Bożena Kuc

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie