Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Potrafię dbać o siebie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4625 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to konspekt do lekcji wychowawczej, którą można przeprowadzić w klasie 2 gimnazjum

Konspekt lekcji wychowawczej w klasie 2 gimnazjum

Temat: Potrafię dbać o siebie.

Cele operacyjne:
1. Umiejętne określanie własnej samooceny w kryteriach higieny
2. Wnioskowanie na podstawie prowadzonych ankiet i dyskusji
3. Uzasadnianie swoich racji dotyczących: mody, higieny, itp.

Forma: pogadanka problemowo – praktyczna

Środki dydaktyczne: ankiety, czasopisma

Czas trwania: 45 minut

Tok Lekcji:
  1. Przywitanie uczniów i sprawdzenie obecności
  2. Sprawy bieżące: usprawiedliwienia za ubiegły miesiąc
  3. Lekcja właściwa
  4. Pożegnanie uczniów
Ad3
1. Zapowiedź tematu:

Krótka rozmowa z uczniami na temat: „Kto o was dba? A czy dbasz o siebie?
Aby się o tym przekonać wypełnij ankiet.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom do wypełnienia ankiety. Na każde pytanie uczeń odpowiada TAK lub NIE


  1. Czy każdy powinien dbać o siebie?
  2. Czy podobają ci się ludzie zadbani?
  3. Czy ważna jest dla ciebie higiena i czystość?
  4. Czy dbasz o włosy?
  5. Czy wiesz w jakiej fryzurze ci do twarzy?
  6. Czy robisz coś aby poprawić swoją cerę?
  7. czy dbasz o paznokcie?
  8. Czy masz prawidłową wagę?
  9. Czy wiesz jakie kolory podkreślają twoją urodę?
  10. Czy ćwiczysz aerobik, gimnastykę, itp.?
  11. Czy uprawiasz jakiś sport?
  12. Czy chodzisz lub chodziłeś na lekcje tańca?
  13. czy jesteś sprawny fizycznie?
  14. Czy śpisz wystarczająca ilość godzin (ok. 8)?
  15. Czy jesz śniadanie przed wyjściem do szkoły?
  16. Czy potrafisz ubrać Si odpowiednio do figury?
  17. Czy zwracasz uwagę na to, w co się ubierasz?
  18. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że można się nie przeziębić?
  19. Czy w twoim środowisku mów3i się o profilaktyce zdrowotnej?
  20. Czy chodzisz na kontrolę do dentysty przynajmniej dwa razy w roku?
  21. Czy w razie dolegliwości zdrowotnych konsultujesz się z lekarzem?
  22. Czy wiesz kiedy należy udać się do psychologa?

Po wypełnieniu ankiety uczniowie za każdą odpowiedź „TAK” przyznają sobie 1 punkt.

Ilość odpowiedzi „tak” zbliżona o 22 świadczy o tym, że umiesz dbać o siebie i wiesz jak to robić.

Ilość odpowiedzi „tak” poniżej 12 świadczy o tym, że musisz nadrobić zaległości w dbaniu o siebie.

3. Spróbujemy zastanowić się nad tym, czym jest dla nas nasze Cisło i dlaczego jest ważne. Wiele czasopism zwłaszcza dla kobiet , zamieszcza artykuły na temat dbania o siebie, wyglądu, sylwetki. Przyjrzyjcie się niektórym czasopismom i powiedzcie, jaki typ sylwetki one promują?


Nauczyciel rozdaje uczniom przykładowe czasopisma kobiece, uczniowie przeglądają. Następnie nauczyciel rozmawia z uczniami.
- Jak wyglądają osoby przedstawione w tych czasopismach? (szczupłe, wysokie, eleganckie, itp.)
- Czy wszyscy mogą tak wyglądać? (każdy ma inny wzrost, sylwetkę, itp.)
- Czy dbanie o siebie oznacza korzystanie z drogich kosmetyków?
Gazety promują kult modelek. Czy warto poddawać się presji mody? Czy najważniejsza jest sylwetka, drogie ubrania?

4. Nauczyciel rozdaje uczniom małe kartki i prosi aby napisać na nich odpowiedź na pytanie: „Czym dla ciebie jest moda?” – w punktach.


Uczniowie piszą kilka punktów, następnie nauczyciel prosi, aby obok każdego napisać ocenę „+” lub „-„ w zależności od tego, jak dane zjawisko oceniają.

5. Nauczyciel wybiera jedną osobę spośród tych, którzy mają przewagę plusów i jedną spośród tych, którzy mają przewagę minusów i prosi aby uzasadnić swoje racje głośno, wobec wszystkich, można ze sobą dyskutować. „czyje argumenty bardziej przekonały?”


6. Nawiązaniem w dyskusji, do skutków naśladowania mody w kierunku starczym: zdrowie, skutki niewygodnych butów, niehigieniczne ubrania, itp.


7. Wnioski jakie młodzież może wyciągnąć z dzisiejszej lekcji.

Opracowała: mgr E. Koza

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie