Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pierwsze dnia w przedszkolu - Jak ułatwić dziecku przeżywanie nowej sytuacji ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1884 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Czy pamiętają Państwo swój pierwszy dzień w szkole, pracy, a moze nawet - w przedszkolu? Z takim wspomnieniem zazwyczaj wiąze się słowo:"stres". A jak swój "pierwszy raz" przezywa maluszek po raz pierwszy zostawiany przez rodzica w obcym, nieznanym miejscu - w przedszkolu? Czy można jakoś mu pomóc?

oprac. mgr Monika Skóbel
 
Pójście do przedszkola jest bardzo doniosłą i ważną chwilą w życiu dziecka- rodzi ono tyle samo ciekawości, co lęku i obaw. Dla małego człowieka coś się w tym momencie kończy (zazwyczaj stały, symbiotyczny i pełen poczucia bezpieczeństwa kontakt z matką), ale coś równocześnie zaczyna (poznanie nowego otoczenia, nawiązanie znajomości z dziećmi, nowe zabawki, samodzielność). To, jak w tej sytuacji zareaguje dziecko jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od jego osobowości, doświadczenia, wieku i przygotowania do tego wydarzenia przez rodzinę.

Dzieci śmiałe, ciekawe świata, pewne siebie i towarzyskie często pójdą do przedszkola pełne ciekawości i już pierwszego dnia wesoło pomachają mamie na pożegnanie. Dzieci z natury bardziej nieśmiałe, lękliwe, zamknięte w sobie czy po prostu wolniej przyzwyczajające się do nowych sytuacji, potrzebują pewnego przygotowania. Przede wszystkim potrzeba im czasu, aby móc stopniowo poznać nowe otoczenie. Być może dobrym wyjściem okaże się pójście do przedszkola z dzieckiem, zapoznanie go z otoczeniem, nauczycielem, możliwość obserwacji innych dzieci podczas zabaw i zajęć. Niekiedy mama zostaje przez pierwsze dni z maluchem w przedszkolu, ważne jest jednak, by nie oszukiwać dziecka, iż „będę z tobą cały czas”, lepiej by wspólne chodzenie do przedszkola nie trwało zbyt długo i by stopniowo na przestrzeni tych kilku dni skracać swój czas pobytu z dzieckiem i próbować zostawiać je samo choć na kilkadziesiąt minut. Najlepiej jednak zazwyczaj przyzwyczajać dziecko do nowej sytuacji w takiej formie, do jakiej będzie musiało przywyknąć, gdyż niektóre dzieci bardzo opornie rezygnują z towarzystwa matki, gdy już zasmakowały takiej możliwości. 

Zawsze należy starać się przygotować dziecko na ważny moment pójścia do przedszkola. Opowiedz jak wygląda dzień w przedszkolu, czego Twe dziecko może się spodziewać, przedstaw zalety (zwłaszcza takie, które są zaletami w mniemaniu Twego malucha) – nowe zabawki, miłą opiekę, pyszne posiłki, dużo dzieci, z którymi można się bawić.  Poza tym już na długo przed wysłaniem dziecka do przedszkola staraj się zostawiać pociechę na kilka godzin z opiekunką, rodziną – w ten sposób przyzwyczaisz je do spędzania bez Ciebie kilku godzin w ciągu dnia.

Niech nie zrazi Cię możliwość, iż Twe dziecko pozostaje  trochę na uboczu, nie podejmuje spontanicznie kontaktu z rówieśnikami – to nie oznacza, że jest niezadowolone, potrzebuje być może trochę więcej czasu, by się przyzwyczaić. Spokojniejsze dziecko, które lepiej się czuje bawiąc się samotnie, może być równie zadowolone i dobrze przystosowane, co jego towarzyski kolega. Najważniejsze czy dziecko dobrze się czuje ze swą pozycją w grupie – nie każdy rodzi się przecież przywódcą!  Interweniować możesz kiedy zauważysz, że Twe dziecko czuje, że jest nielubiane i z tego powodu się smuci. Koniecznie porozmawiaj wtedy z nauczycielem – staraj się poszukać powodów i rozwiązań. Gdy np. twe dziecko jest nielubiane, bo zawsze chce postawić na swoim, opowiedz mu bajkę o dziecku, które miało podobny problem i odkryło, iż możliwy jest kompromis tak, by nikt z kolegów nie czuł się niezadowolony i zdominowany.

Staraj się umilić dziecku pierwsze chwile w przedszkolu – być może będzie się czuło bezpieczniej i pewniej gdy dostanie Twe zdjęcie lub weźmie ze sobą swego ulubionego misia czy „podusię”.

Pamiętaj, że kłopotliwym dniem zwykle jest poniedziałek, gdy dzieci po atrakcyjnym dla dziecka weekendzie spędzonym w domu, w obecności bliskich mu osób muszą zacząć od nowa tydzień w innym otoczeniu, z innymi osobami.

Nigdy nie obiecuj tego, czego nie możesz zapewnić czy tego co jest niewykonalne (np. „mama za chwilę po ciebie przyjdzie” czy „jutro nie pójdziesz do przedszkola” – gdy dziecko cię bez przerwy o to wypytuje, Ty masz tego dość i obiecujesz, choć wiesz, że jutro znów będzie musialo pójść). Bądź  słowna/y – umawiając się, że odbierzesz swe dziecko o 14, nie spóźniaj się godzinę! Próbuj wytłumaczyć dziecku, które nie zna się na zegarze, o której godzinie je odbierzesz przez skojarzenie z sytuacją (np. po obiedzie, po podwieczorku, w czasie zabaw poobiednich itp.).

Pochwal dziecko za to, iż się dzielnie trzymało, zjadło posiłek czy wykonało rysunek.

Uświadom sobie co jest właściwie problemem – czy Twe dziecko potrzebuje Twej obecności, czy Ty potrzebujesz jego? Gdy sam/a reagujesz lękiem, nie wiesz czy dobrze robisz posyłając dziecko do przedszkola lub co więcej – czujesz się „wyrodną matką” lub ojcem – Twe dziecko doskonale intuicyjnie wyczuje Twoje obawy i będzie zachowywało się w sposób, by je potwierdzić. Przede wszystkim pamiętaj, iż przedszkole nie jest ani karą, ani krzywdą dla dziecka, a wręcz przeciwnie – może okazać się bardzo miłym doświadczeniem, co więcej bardzo potrzebnym, gdyż sprzyja uspołecznianiu dziecka, usamodzielnianiu go i stymulacji rozwoju poznawczego. To są dla dziecka bardzo ważne korzyści.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie