Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Trąba powietrzna - zestaw pytań

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2781 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Prezentowany referat i zadania są dobrym pomysłem na podsumowanie lekcji geografii lub jako pytania konkursowe z zakresu wiedzy o żywiołach.

Zadanie 1
Napisz co to jest trąba powietrzna.


TRĄBA powietrzna to silny wir powietrzny o niewielkiej średnicy (od kilku do kilkuset m) powstający w chmurach burzowych, sięgający od podstawy chmury do powierzchni Ziemi (czasami nie dosięgający Ziemi); ma postać leja, kolumny lub liny. Wiatr, skierowany ku górze, wieje po torach spiralnych wzdłuż osi wiru z prędkością 50-00 m/s i większą.


Zadanie 2
Jaki rodzaj ciśnienia panuje na obrzeżach trąby powietrznej, a jakie w centrum?


(wysokie/niskie)

Zadanie 3
W jakich chmurach powstaje trąba powietrzna?


(deszczowych)

Zadanie 4
Jakiej długości pas zniszczeń pozostawia po sobie trąba powietrzna?

(około 15km)

Zadanie 5
Do ilu trąb rocznie obserwuje się w USA


(800)

Zadanie 6
Jakie kształty mają trąby?


(liny, leje i kolumny)

Zadanie 7
Jak inaczej nazywa się trąba?


(tornado)

Zadanie 8
Jaka organizacja zajmuje się badaniem zjawisk klimatycznych?


(NOAA)

Zadanie 9
Podaj dokładną datę przejścia trąby powietrznej w Myśleniach.


(29 maja 2001)

Zadanie 10
Jaką prędkość mają trąby powietrzne w Polsce?


(ok. 40 m/s)

Zadanie 11
Czy trąbom towarzyszą grzmoty, błyskawice i opady?


(tak)


Referat zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania :

Trąba powietrzna jest jednym z najbardziej niszczycielskich żywiołów. Silny wir, na którego obrzeżach panuje wysokie ciśnienie, znacznie wyższe niż w centrum, przemieszcza się bardzo szybko nad lądem i wodą, pustosząc środowisko w mgnieniu oka.
TRĄBA [wł.], meteorol. silny wir powietrzny o niewielkiej średnicy (od kilku do kilkuset m) powstający w chmurach burzowych, sięgający od podstawy chmury do powierzchni Ziemi (czasami nie dosięgający Ziemi); ma postać leja, kolumny lub liny. Wiatr, skierowany ku górze, wieje po torach spiralnych wzdłuż osi wiru z prędkością 50-100 m/s i większą. Ciśnienie w centrum trąby jest znacznie niższe od otaczającego (o kilkadziesiąt i więcej hPa). Przesuwając się nad zbiornikiem wodnym lub lądem t. gwałtownie zasysa wodę (t. wodna) lub piasek czy pył (t. powietrzna, słup pyłowy); towarzyszy jej burza oraz intensywny opad atmosf. (często grad). Trąby są jednym z najbardziej pustoszących zjawisk przyrody; występują zwykle w niskich szerokościach geograficznych, bardzo często (do 800 rocznie) w środk. stanach USA; w Europie bardzo rzadkie (w Azji Środk. kilka rocznie).
Trąba powietrzna jest wirem atmosferycznym o małej średnicy, lecz wyjątkowo dużej sile. Wir o pionowej osi i przeważnie w kształcie leja złączonego szerszym końcem z chmurą umiejscawia się u podstawy chmury kłębiastej deszczowej (*****ulonimbus). Średnia niżu atmosferycznego (barycznego) może wynosić 1,5 tysiąca kilometrów, natomiast średnica trąby powietrznej nie przekracza kilometra, a może być nie większa niż kilka metrów. Cały układ obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu. Cały układ obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i porusza z prędkością 50-100 m/s. Wprawdzie letnie warunki pogodowe są najlepsze dla uformowania się leja, ale trąby powietrzne pojawiają się również w miesiącach zimowych. W Europie zjawisko to występuje bardzo rzadko, w Azji Środkowej kilka razy w roku, najczęściej jednak w Stanach Zjednoczonych. Zdarzają się tam trąby powietrzne o ogromnej sile niszczącej, nazywane tornadami.
Trąba powietrzna powstaje mniej więcej w tych samych warunkach, w jakich rodzą się burze, dlatego najczęściej towarzyszą jej grzmoty, błyskawice i obfite opady (na ogół gradu). Dzieje się to zwykle w środkowej części chmury burzowej, gdzie występują bardziej gwałtowne prądy. W sytuacji, gdy dolne warstwy atmosfery są rozgrzane i wilgotne, a górne zimne, dochodzi do zachwiania równowagi termodynamicznej. Wytwarzają się ogromne prądy konwekcyjne - na skutek gwałtownego unoszenia się powietrza w wysokich warstwach atmosfery powstają chmury burzowe. Z nich czasem wybiega ku ziemi wydłużona, lejkowata chmura. Przeważnie sięga powierzchni ziemi, niekiedy jednak do niej nie dociera. Na obrzeżach leja powietrze przemieszcza się z niesamowitą prędkością. Na skutek wirowania spada ciśnienie we wnętrzu trąby, co powoduje oziębianie się powietrza i skraplanie zawartej w nim wilgoci. Dlatego wir powietrzny można dostrzec jako wijącą się chmurę, wydłużoną na kształt węża. Kiedy trąba powietrzna posuwa się naprzód, a koniec jej leja dotyka ziemi - niszczy wszystko co napotka po drodze. Najczęściej słup powietrza jest pionowy, czasami wygina się w łuk. Zdarza się, że kilka trąb powietrznych pojawia się jednocześnie obok siebie; potrafią wtedy sunąc po ziemi w tym samym kierunku, wyrządzając razem wiele szkód. Nie wiadomo dlaczego w bardzo zbliżonych warunkach pogodowych tylko niekiedy powstają trąby powietrzne. Niektórzy meteorolodzy przypuszczają, że musi być spełnionych jednocześnie wiele warunków, aby doszło do ich pojawienia się. Wiadomo natomiast z pewnością, że niezbędne jest zetknięcie się ciepłych i wilgotnych mas powietrza z masami chłodnymi. Najlepsze tego warunki panują nad środkowymi stanami Ameryki Północnej, gdzie ścierają się ze sobą silnie ogrzane masy zwrotnikowe płynące znad Zatoki Meksykańskiej z masami powietrza polarnego, przemieszczającymi się znad północnych części Oceanu Spokojnego.
Trąba zostawia po sobie pas zniszczeń długości około 15 km. Współczesna nauka, mimo że wciąż bada specyfikę powstawania trąb powietrznych, nie potrafi nad nimi zapanować: nie jest w stanie ich powstrzymać ani zmienić ich kierunku.

W Polsce trąbę powietrzna zaobserwowano po raz pierwszy w 1952 r. W Myślenicach 29 maja 2001. Takie zjawiska analizuje NOAA poprzez kanał 1 (ch1). Zniszczenia dzielimy na 3 grupy : stałe, zniszczone i bardzo zniszczone.

Trąby w Polsce osiągają v = 40 m/s .



Dominika Dąbrowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie