Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich z zakresu przygotowania do czytania i pisania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 16998 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Z myślą o tym by jak najlepiej przygotować dzieci do nauki czytania i pisania proponuję zajęcie na którym dzieci na pewno nudzić się nie będą
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH

TEMAT: Pod parasolem

CEL OGÓLNY:
  • stwarzanie sytuacji do doświadczeń językowych z uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania i pisania
  • doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej jako przygotowanie do nauki czytania
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
  • wypowiada się na określony temat
  • globalnie czyta imiona oraz rzeczownik PARASOLE
  • dzieli wyrazy na sylaby
  • potrafi znaleźć swoje imię wśród innych
  • potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce z zastosowaniem ustalonych reguł
  • stara się przez dłuższy czas skupić uwagę
  • stara się zapamiętać i odtworzyć w kolejności usłyszane dźwięki za pomocą symboli
  • potrafi odczytywać treść symboli
  • układa imię z rozsypanki literowej wg wzoru (4-latki)
  • potrafi wybrać litery potrzebne do ułożenia swojego imienia (ze zbioru liter) – 5latki
  • stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej
METODY:
czynne : zadań stawianych do wykonania
słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia, instrukcje

FORMY: Praca z całą grupą, praca indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
szablony parasoli różnej wielkości, napis PARASOLE, dywaniki, instrumenty muzyczne , kartoniki z obrazkami instrumentów, koperty dla każdego dziecka z kartą zadaniową, magnetofon, nagrania muzyczne do zabawy ruchowej

PRZEBIEG:
  1. Rozwiązanie zagadki jako wprowadzenie w tematykę zajęcia:

    Co to za grzybów kolorowych gromada chodzi ulicą
    Kiedy deszcz pada?

    - globalne odczytanie wyrazu PARASOLE,
    podzielenie wyrazu na sylaby, przedstawienie sylab
    za pomocą ruchu oraz symboli
  2. Wysłuchanie wiersza w wykonaniu nauczycielki pt. ,,Sześć parasoli”
    Kiedy deszcz na dworze pada
    To w szatni stoi…..
    Kolorowych parasoli gromada.
    Ten pierwszy w esy –floresy to parasol
    Teresy
    Drugi – czerwony w kółka, to parasol
    Jurka
    Trzeci- beżowy w kropki, to parasol
    Dorotki
    Czwarty – żółty w kwiatki, to parasol
    Beatki
    Piąty – w ciapki, zielony , to parasol
    Iwony
    Szósty – niebieski w kratkę, wybrał sobie
    Małgorzatkę
    Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka aż
    deszcz będzie.
  3. Rozmowa z dziećmi zainspirowana wysłuchanym wierszem
    - przewidywanie skutków oraz konsekwencji nierozsądnych zachowań ( pada deszcz, jest zimno,wychodzę na dwór bez parasola i ciepłego ubrania- co się może wydarzyć)
  4. Zaproszenie do zabawy ruchowej ,, Deszcz i kałuże” ( n-lka objaśnia reguły zabawy):
    - dzieci poruszają się po sali przy muzyce ;na umówiony znak - kartonik z jednym kółkiem- przeskakują przez kałużę, kartonik z dwoma kółkami- dobierają się w pary i wędrują pod wyobrażonym parasolem.
  5. Zabawa słuchowa ,,Zapamiętaj i ułóż”
    - dzieci siedzą na dywanie przed swoimi dywanikami, układają kartoniki wg polecenia
    n-.lki ( kartoniki muszą być przed dywanikiem równo ułożone).Prowadząca objaśnia zasady
    zabawy- najpierw słuchamy jaki instrument schował się za parawanem , potem wybieramy kartonik i kładziemy na dywaniku zaczynając od lewej strony ( dzieci na lewej ręce będą miały kolorową gumkę).
  6. Dzieci układają dywaniki na wyznaczonym miejscu przy piosence z kasety ,,Zła pogoda”
    - zabawa inscenizowana połączona ze śpiewem piosenki.
  7. Zadania do pracy indywidualnej przy stolikach
    - dzieci szukają koperty ze swoim imieniem, wykonują zadanie , które jest w środku
    - n-lka objaśnia sposób wykonania zadań ,służy pomocą dzieciom ,które mają jakiś problem
    Zadania dostosowane do indywidualnych możliwości każdego dziecka

    Przykłady zadań:
    • ułóż imię z rozsypanki literowej i przyklej na kartkę
    • połącz w pary takie same parasolki
    • ułóż wg wzoru (rytmiczne ułożenie i przyklejenie szlaczka na parasolce)
    • pokoloruj parasol wg podanego wzoru
  8. Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i wręczenie im symbolicznych plakietek z napisem ,,mądra główka” .
opracowała : Małgorzata Siębor

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie