Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Z Jezusem i Maryją idziemy przez rok liturgiczny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3216 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Program autorski, w którym poruszam kwiestie przeżywania roku liturgicznego, razem z Jezusem i Maryją, przez dzieci uczące się religii w szkole podstawowej. Przedstawiam najważniejsze aspekty roku liturgicznego w życiu Kościoła, a także, w duchu wiary chrześcijańskiej, wskazuję, jak powinno przeżywać się najistotniejsze święta i okoliczności w całym roku liturgicznym.

PROGRAM AUTORSKI EDUKACJI RELIGIJNEJ DLA KLAS IV-VI SZKOŁY
PODSTAWOWEJ
”Z JEZUSEM I MARYJĄ IDZIEMY
PRZEZ ROK LITURGICZNY”
Autor programu: Katarzyna Kwiatkowska


CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

Paul de Clerk w swojej książce „Zrozumieć liturgię” słusznie zauważa, że człowiek od dawien dawna czuje się zagrożony przemijaniem czasu. Współcześnie być może jeszcze dotkliwiej niż kiedyś „wyścig z czasem” uzmysławia nam, że ludzie nie są już jego panami- to czas często panuje nad nami, wprowadzając w życie nieład i bezsensowną gonitwę.
Jednak od powstania świata Bóg nadaje ład i porządek swojemu stworzeniu. Między pierwszymi a ostatnimi wersetami Pisma Świętego, między „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię”(Rdz 1, 1), a „Marana tha! Amen. Przyjdź Panie Jezu!”(Ap 22, 20)- rozgrywa się ludzka historia, w której Bóg realizuje swój zbawczy plan wobec każdego człowieka i całych narodów. Liturgia jest jakby pomostem między Bożym planem i nami: ona odsłania ten plan i sprawia, że wkraczamy weń jako jego uczestnicy.
Kościół w roku liturgicznym przeżywa misterium zbawienia, misterium paschalne Chrystusa. Z biegiem roku Kościół ukazuje tajemnice wiary, począwszy od Wcielenia i Narodzenia aż do Zesłania Ducha Świętego oraz oczekiwania błogosławionej nadziei i przyjścia Pańskiego.
Program nauki w szkole podstawowej nie wyczerpuje w pełni zadań stawianych przed katechezą , dlatego konieczne jest jego uzupełnienie o tematy związane z przeżywanymi okresami i uroczystościami roku liturgicznego oraz wydarzeniami z życia Kościoła (także parafii).Program wprowadza uczniów w zasadnicze treści roku liturgicznego i wychowuje do odpowiednich postaw duchowych każdego okresu.
Opracowany program „Z Jezusem i Maryją idziemy przez rok liturgiczny” ma spowodować nabycie przez wychowanków określonych sprawności i kompetencji, a przez powracanie każdego roku do wcześniej omawianych zagadnień staje się programem w układzie spiralnym. Cele kształcenia i wychowania są zgodne z misją Kościoła. Główne jej punkty to:
q rozwój komunii z Jezusem Chrystusem
q wychowanie do życia wiarą
q rozwijanie szacunku do tradycji religijnych
q duchowy rozwój uczniów
q modelowanie osobowości poprzez kształtowanie właściwych postaw
W programie zostały zaakcentowane cele katechetyczne i wychowania religijnego, które mają uświadomić uczniom religijne znaczenie świąt i okresów roku liturgicznego, doprowadzić do właściwego ich przeżywania w parafialnej wspólnocie i rodzinie oraz do poszanowania tradycji religijnych. Wydarzenia głoszone w Słowie Bożym uobecniają się niejako w święta roku kościelnego i stają się owocne dla uczestniczących w liturgii. Uczestnicy misterium roku liturgicznego mają dostrzec i zrozumieć swój udział w ciągle realizującym się zbawieniu. Wdrażanie programu odbywa się poprzez realizację tematów bezpośrednio przed świętem lub okresem, którego dotyczą. Takie wcześniejsze przygotowanie do udziału w liturgii istotnie wpływa na świadome i pełne jej przeżywanie.
Program proponuje stosowanie metod aktywizujących ucznia podczas lekcji (np. pogadanka , dyskusja, mapa skojarzeń, stoliki eksperckie) oraz wprowadzenie elementów liturgicznych ( np. uroczyste czytanie tekstów Pisma Świętego, świeca, medytacja, modlitwa wiernych, pieśni), które kształtują postawy: dziękczynienia, prośby, przebaczenia, trwania we wspólnocie.
Osiągnięcia wynikające z wdrożenia programu zgodnie z jego założeniami to świadomy, pełny udział wychowanków w liturgii świąt i nabożeństwach roku kościelnego, znajomość, szacunek i pielęgnowanie chrześcijańskiego dziedzictwa religijnego oraz zaangażowanie we wspólnocie parafialnej.
Liturgia jest pamiątką przeszłych wydarzeń, ale i pamiątką z Bożą mocą sprawczą: Bóg działa w niej i daje nam siebie, a my przyjmujemy Go i odpowiadamy. I tak nawiązuje się między nami i Bogiem więź. Liturgia jednocześnie otwiera nas na przyszłość. Uzmysławia i umacnia naszą nadzieję, nadając życiu ludzkiemu wymiar eschatologiczny. Nauka religii w szkole jest jednym z wielu elementów składowych całościowej posługi słowa w Kościele. W tym przypadku szkolna katecheza liturgiczna podejmuje funkcję wprowadzania w pełnię życia chrześcijańskiego. Wyjaśnia i przybliża liturgię świąt, a w konsekwencji prowadzi do świadomego, pełnego i czynnego świętowania wiary. Tak więc „Katecheza prowadzi do liturgii, a udział w liturgii jest wypełnieniem katechezy”.

I. CEL NADRZĘDNY
Uściślenie pojęcia roku liturgicznego, wprowadzenie w poszczególne etapy i święta oraz pogłębienie chrześcijańskiego przeżywania tajemnic wiary w ciągu roku.

II. CELE EDUKACYJNE

1. Wprowadzenie w przeżywanie roku liturgicznego.
2. Ukazanie historii i sensu poszczególnych świąt i okresów liturgicznych.
3. Przedstawienie Jezusa zmartwychwstałego, który obdarowuje nas życiem i prowadzi nas do Ojca.
4. Ukazanie Chrystusa w aspekcie wydarzeń zbawczych.
5. Wdrażanie do świadomego udziału w liturgii.
6. Włączanie do wspólnoty parafialnej przez świadome wyznanie i celebrację wiary.
7. Doprowadzenie wychowanków do spotkania z Bogiem w liturgii świąt i okresów roku kościelnego.
8. Wprowadzenie w religijne przeżywanie i polską tradycję świąt oraz okresów liturgicznych.
9. Kształtowanie postawy zaangażowania w życie Kościoła.
10. Przygotowanie do aktywnego udziału w życiu parafii.


III. ZADANIA KATECHETY

1. Przybliżenie i uściślenie pojęcia roku liturgicznego.
2. Ukazanie religijnego wymiaru i polskiej tradycji przeżywanych świąt kościelnych.
3. Ułatwienie rozumienia znaczenia wspólnoty oraz sensu wnoszenia w nią wkładu.
4. Budowanie postaw świętowania wiary.
5. Pomoc w kształtowaniu i formowaniu postaw chrześcijańskich i odpowiedzialności za wspólnotę wiary.
6. Podejmowanie działań w kierunku wzbudzania poczucia przynależności do wspólnoty Kościoła.
7. Dążenie do tego, aby uczniowie stawali się coraz bardziej samodzielni w dążeniu do dobra w jego wymiarze indywidualnym i społecznym.


IV. TREŚCI NAUCZANIA

1. Okresy roku liturgicznego.
2. Sakramentalne misterium roku kościelnego.
3. Cel i treść perykop.
4. Eucharystia centrum roku liturgicznego.
5. Liturgia- jej istota, przesłanie, zaangażowanie całego człowieka.
6. Właściwe przeżywanie i świętowanie wydarzeń zbawczych w roku liturgicznym.
7. Obraz roku kościelnego.
8. Świętość człowieka i dążenie do niej.
9. Tradycje świąt kościelnych.
10. Modlitwa kontemplacji.
11. Sens poszczególnych świąt i okresów liturgicznych oraz ich symbolika.


V. OSIĄGNIĘCIA

1. Uczeń zna pojęcie roku liturgicznego i podział na poszczególne okresy.
2. Bierze aktywny udział w życiu Kościoła i parafii.
3. Potrafi wyjaśnić sens chrześcijańskich świąt i okresów liturgicznych.
4. Uczestniczy w liturgii świąt i nabożeństw roku kościelnego.
5. Zna chrześcijańskie tradycje związane ze świętami i okresami liturgicznymi.
6. Utożsamia się z aktualnymi wydarzeniami w życiu Kościoła.


VI. PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW(FORMY, METODY, ŚRODKI)
q Wykazane w tabelarycznym układzie programu.


VII. KORELACJA Z INNYMI PRZEDMIOTAMI I ŚCIEŻKAMI EDUKACYJNYMI
q Wykazana w tabelarycznym układzie programu.





Program: „Z Jezusem i Maryją idziemy przez rok liturgiczny”



Zakres treści Oczekiwane osiągnięcia Procedury osiągania celów Korelacja Ścieżka edukacyjna
I. Czas „zwykły” w ciągu roku.

1. Dożynki – święto dziękczynienia za plony. · definicja dożynek · znaczenie dożynek · modlitwa dziękczynna · tradycje dożynkowe w parafii






2. Narodzenie N.M.P. (Uroczystość Matki Bożej Siewnej) 8.09. · Maryja jako najdoskonalszy wzór służby Bogu i ludziom · Matka Boża Charłupska – sanktuarium w Charłupi Małej






3. Stanisław Kostka – patron dzieci i młodzieży. · życiorys patrona · powołanie życiowe · powołanie do świętości







4. Modlitwa różańcowa. · 7.10. – N.M.P. Różańcowej · orędzie Matki Boskiej Fatimskiej · Maryja Pośredniczka (pomoc i wspa-rcie) · Tajemnice różańcowe








5. Papież Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju. · pontyfikat Jana Pawła II · znaczenie ponty-fikatu dla całego świata · działalność Fun-dacji „Dzieło Nowego Tysiąc-lecia”














6. Uroczystość Wszystkich Świętych. · Obcowanie Świętych · szacunek dla zmarłych · modlitwa za zmarłych · nadzieja życia wiecznego · Dzień Zaduszny



7. Uroczystość patrona parafii – św. Marcina. · życiorys patrona · powołanie do świętości · symbole i znaki związane z osobą świętego w kościele parafialnym






8. Uroczystość Chrystusa Króla. · Chrystus prawdzi-wym królem w Królestwie Bożym · Królestwo Boże wśród nas · prawo miłości w Królestwie Chrystusowym · koniec roku liturgicznego











II. Adwent.

9. Adwentowe oczekiwanie. Roraty. · Chrystus przyszedł, przychodzi i przyjdzie · wspomnienie oczekiwania na Zbawiciela · przygotowanie do spotkania z Jezusem Zbawicielem · nawrócenie i czu-wanie w oczekiwaniu na paruzję · początek nowego roku liturgicznego



10. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. – 8.XII · Niepokalane Poczęcie · Matka Boża jako wzór świętości · nasza wdzięczność za Maryję















III. Czas Bożego Narodzenia.
11. Uroczystość Bożego Narodzenia – 25.XII. · Ewangelia Dzieciństwa · Tajemnica Wcielenia w życiu chrześcijanina · dzielenie się radością i chlebem



















12. Niedziela Świętej Rodziny. · miłość Chrystusa do Kościoła źród-łem sakramentu małżeństwa · Eucharystia siłą jednoczącą rodzinę · sakrament małżeństwa i Eucharystii jako uobecnienie misterium pascha-lnego
13. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – 1.01. · Maryja matką Chrystusa · związek Maryi ze zbawczym dziełem Chrystusa








14. Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6.01. · Objawienie się Chrystusa wszys-tkim ludziom · Syn Boży światłem dla wszystkich

















IV. Czas „zwykły” w ciągu roku.
15. Uroczystość Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej · Chrystus światłość świata – źródłem doskonałości · Chrystus – światłość – źródłem miłości i jedności · ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej





V. Wielki Post.
16. Wielki Post – czas łaski i nawró-cenia. · obrzędy Popielca · geneza 40 dni postu · czas refleksji nad własnym życiem · modlitwa, post, jałmużna · nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali










17. Moje rekolekcje – powrót do Ojca · problem grzechu · droga powrotu do Ojca · sens i owocność rekolekcji










18. Triduum Paschalne. · Liturgia Triduum Paschalnego · odkupienie przez mękę i śmierć Jezusa · części i symbole Triduum













VI. Okres Wielkanocny.

19. Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa · tajemnica Wniebowstąpienia · Chrystus Panem Wszechświata · paschalna radość chrześcijan z udziału w chwale Chrystusa · zadania chrześcijan w świecie







20. Zesłanie Ducha Świętego · paschalna radość Kościoła i wdzię-czność za dar Du-cha Świętego · dary i owoce Ducha Świętego w życiu chrześcijanina · zgromadzenie eucharystyczne uczestnictwem w darze Ducha Świętego · sakrament bierzmowania





21. Uroczystość Trójcy Świętej · tajemnica Trójcy Świętej objawiona w Chrystusie · Kościół rodziną Ojca, Ciałem Chrystusa i Świą-tynią Ducha Świętego




VII. Czas „zwykły” w ciągu roku.

22. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. · królewska godność Maryi · Maryja Królową Polski · Maryja, która prowadzi nas niezawodnie do Jezusa








23. Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej · Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie · procesja Bożego Ciała · znaczenie procesji w życiu Kościoła













24. Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. · z historii Wniebo-wzięcia Bożej Rodzicielki · teologiczna treść uroczystości Wniebowzięcia · Maryja i jej współudział w dziele zbawienia







· uczeń zna pojęcie dożynek · rozumie sens organizowania uroczystości · uczeń zna potrzebę dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski · rozumie pojęcie tradycji i sens jej kontynuowania i podtrzymywania





· uczeń zna wyda-rzenia zbawcze w życiu Maryi · rozumie służebną postawę wobec Boga i bliźniego · poznaje cudowny obraz Matki Boskiej Charłupskiej · wyjaśnia znaczenie święcenia ziarna siewnego



· uczeń zna fakty z życia św. Stanisława Kostki · rozumie, że powo-łanie jest osobistym wezwaniem Boga, na które człowiek musi odpowiedzieć · rozumie co to znaczy dążenie do świętości


· uczeń potrafi odma-wiać modlitwę różańcową · uczeń zna części różańca i tajemnice różańca · zna zasadnicze punkty orędzia Matki Bożej Fatimskiej










· uczeń zna charak-terystyczne cechy pontyfikatu Jana Pawła II · omówi znaczenie pontyfikatu obec-nego papieża dla Kościoła i świata · wyjaśni znaczenie słów zawartych w temacie „Papież Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju” · rozumie potrzebę zbiórki funduszy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”





· rozumie, że szacunek dla zmarłych jest dobrem ogólnoludzkim · uzasadni potrzebę modlitwy za zmarłych







· zna fakty z życia św. Marcina · rozumie znaczenie powołania · wie, że każdy może i powinien dążyć do świętości









· zna sens i istotę uroczystości Chrystusa Króla · uczeń wie, że Jezus Chrystus umarł, zmartwychwstał i przyjdzie ponownie w chwale · uczeń uznaje Jezusa Chrystusa za swojego Pana · pragnie być dobrym dla potrzebujących, bo z nimi utożsa-mił się Jezus Chrystus







· uczeń poznaje teksty zapowiadające przyjście Chrystusa · uczeń wie, że w Ad-wencie przygotowujemy się na powtórne przyjście Zbawi-ciela · zna chrześcijańskie tradycje i wymowę symboli · pragnie czuwać wypełniając adwentowe postanowienia · uczestniczy w liturgii adwentowej, roratach, rekolekcjach adwentowych




· uczeń poznaje tajemnicę Niepokalanego Poczęcia N.M.P. · uczestniczy w Eucharystii w uro-czystość Niepoka-lanego Poczęcia · kształtuje postawę wdzięczności za zbawienie w duchu Maryjnego „Uwielbiaj duszo moja” · uczeń czerpie wzór z świętości Matki Bożej








· zna teksty ewangeliczne o narodzeniu Jezusa · uczeń potrafi opowiadać o Bo-żym Narodzeniu · zawierza się Bogu, który stał się człowiekiem dla naszego zabawienia · kształtuje postawę wiary i wdzięcz-ności wobec Jezu-sowego daru zabawienia przez przyjęcie Jezusa w Komunii św. · zna sens i symbo-likę, polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem · rozumie sens dzielenia się opłatkiem


· uczeń wie, że chrześcijańska rodzina tworzy „domowy kościół” · zna fakty z życia Świętej Rodziny · uczestniczy w liturgii wspólnie ze swoją rodziną w Niedzielę Świętej Rodziny





· uczeń wie, że Maryja jest praw-dziwą matką Boga · uczestniczy we mszy św., w któ-rej wspominamy Maryję współpra-cującą w dziele zbawienia ze swoim synem · kształtuje postawę miłości do Matki Bożej



· uczeń wie, że objawienie się Chrystusa przedstawione w hołdzie Mędrców urzeczy-wistnia się w każ-dym zgromadze-niu eucharysty-cznym · poznaje misyjny charakter zgroma-dzenia eucharystcznego · wie, że Jezus przychodzi do wszystkich narodów · kształtuje postawę odpowiedzialności za ewangelizację świata









· uczeń zna scenę Ofiarowania Pańskiego · potrafi wyjaśnić, co oznaczają słowa, że Jezus jest „światłem” dla innych przez dobre czyny · uczestniczy w Liturgii Uroczystości Ofiarowania Pańskiego ze świecą
































· uczeń zna pojęcia: post, nawrócenie, pokuta · potrafi wyjaśnić symbolikę obrzędów Popielca · wie, czym jest modlitwa i jał-mużna · potrafi wyjaśnić sens Wielkiego Postu · podejmuje pracę nad sobą · uczestniczy w na-bożeństwach Drogi Krzyżowej i Wielkiego Postu



· rozumie problem grzechu · zna istotę nawrócenia · zna i rozumie warunki dobrej spowiedzi · zna teksty przypowieści Jezusa o miłosier-dziu Bożym · refleksja nad własnym życiem i postępowaniem











· uczeń wie, co to jest Triduum Paschalne · potrafi wymienić i określić symbolikę dni Triduum · rozumie istotę przesłania poszczególnych dni Triduum · rozumie sens zmartwychwstania · zna odkupienie dzieła Jezusa Chrystusa · pragnie uczestni-czyć w Triduum Paschalnym







· uczeń wie, że Chrystus jest Panem Wszech-świata · zna fragmenty Pisma św. Mówią-ce o Wniebowstą-pieniu (Łk 24, 46-53) · kształtuje pascha-lną postawę współodpowie-dzialności za rea-lizację Ewangelii w świecie · uczestniczy w Eucharystii w święto Wniebo-wstąpienia
















· uczeń postrzega wydarzenie Zesłania Ducha Świętego jako ukoronowanie Paschy i jako dar Chrystusa dla Kościoła · zna dary Ducha Świętego · dostrzega zależ-ność owoców od przyjęcia darów Ducha Świętego · przygotowuje się do pełnego uczes-tnictwa w uroczy-stości Zesłania Ducha Świętego




· uczeń postrzega Kościół jako wspólnotę Ojca, Syna i Ducha Świętego · kształtuje postawę współpracy z oso-bami Trójcy Świętej w jedno-czeniu wszystkich ludzi z Bogiem
























· uczeń potrafi powiedzieć dlaczego czcimy Maryję · postrzega kult Maryi w narodzie polskim jako wy-raz wiary w Jaj wstawiennictwo · pragnie z pomocą Matki Bożej zbliżać się coraz bardziej do Pana Jezusa · uczestniczy w na-bożeństwie majowym


· uczeń wie, czym jest Najświętszy Sakrament · potrafi wyjaśnić, na czym polega świętowanie Bożego Ciała · świadomie i czy-nnie uczestniczy w procesji Bożego Ciała, która jest wyrazem naszej wiary i czci dla Najświętszego Sakramentu · zna teksty czterech Ewange-lii czytanych przy czterech ołtarzach.




· uczeń wie, że Zmartwychwstały Chrystus obdaro-wał Maryję pełnią chwały · posiada świado-mość własnego uczestnictwa w chwale Jezusa · uczestniczy we mszy świętej w Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. – 15.08.







· pogadanka · plansze z wieńca-mi dożynkowymi · karty pracy · uczniowie biorą udział w przygo-towaniu dożynek w parafii - wieńce - pieśni - recytacje








· pogadanka · praca z tekstem dotyczącym sankutuarium w Charłupi Małej · udział w pielgrzymce do Cudownego Obrazu








· pogadanka · plansza · uczniowie wyko-nują życiorys świętego w obraz-kach · prezentacja · niedokończone zdania






· pogadanka · różaniec · tajemnice różańcowe · tekst z orędziem Matki Bożej Fatimskiej · uczniowie wyko-nują różaniec z da-rów natury – wys-tawa w Kościele parafialnym · uczniowie biorą udział w Nabo-żeństwie Różań-cowym





· pogadanka · mapa podróży papieskich · albumy z podróży Jana Pawła II do Polski · uczniowie biorą udział w kweście Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąc-lecia” · uczniowie przy-gotowują i prezen-tują program arty-styczny na Dzień Papieski w kościele · uczniowie uczestniczą w mo-dlitwach w inten-cji papieża Jana Pawła II



· pogadanka · praca z tekstem biblijnym · praca z tekstami KKK · uczniowie porządkują groby żołnierskie na cmentarzu, składa-ją kwiaty i znicze, ofiarowują modlitwę



· praca z tekstem „Żywoty świętych” · tekst z lukami · plansze z postacią św. Marcina · uczniowie biorą udział w uroczy-stościach odpusto-wych św. Marcina w kościele para-fialnym w Kamio-naczu



· Pismo Święte (J18, 33-37) · kartki z „tekstem luk” · Obraz Chrystusa Króla · pogadanka · insygnia władzy królewskiej · plansza ze schematem roku liturgicznego













· pogadanka · praca z tekstem biblijnym · praca w grupach · plansza ze schematem roku liturgicznego
















· pogadanka · nagranie magneto-fonowe prefacji na uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. · kartki z tekstem prefacji · figurka Matki Bożej Niepokalanej oraz świece



















· pogadanka · uroczyste odczy-tanie tekstu biblijnego · dzielenie się opłatkiem · plansze przedsta-wiające sceny Bożego Narodzenia · pozycje książkowe dotyczące tradycji bożonarodzenio-wej














· pogadanka · plansza ze słowami przysięgi małżeńskiej · tekst z modlitwą do odczytania na katechezie · plansza z obrazem Świętej Rodziny







· praca w grupach z tekstem Modlitw Eucharystycznych · Obraz Matki Bożej z Dzieciąt-kiem Jezus · teksty Litanii Loretańskiej








· słuchowisko „Mędrcy ze Wschodu” · pogadanka · kartki z tekstem czytań na uroczy-stość Objawienia Pańskiego · fizyczna mapa świata · plansze z obrazem Trzech Króli



















· scenariusz scenki opowiadającej o Ofiarowaniu Pana Jezusa · odegranie scenki przez uczniów · świece





























· rozmowa kierowana · praca z tekstem biblijnym · dyskusja · medytacja
















· praca z tekstem Ewangelii · pogadanka · Pismo Święte · rozmowa kierowana · teksty z rachun-kiem sumienia









· praca z tekstem biblijnym · dyskusja · sondaż · wywiad · plansze z obrazka-mi Ostatniej Wieczerzy i Mę- ki Pańskiej
















· nagranie magnetofonowe o Wniebowstąpie-niu · praca z tekstem Nowego Testamentu · obraz Chrystusa wstępującego do nieba · ilustracje ukazują-ce sprzeczności występujące w poczynaniach i dążeniach ludzi · tekst modlitwy Bormana na planszy







· praca z tekstem Dziejów Aposto-lskich – Dz 2, 1-7 · obraz Zesłania Ducha Świętego · tekst modlitwy Litanii do Ducha Świętego · nagrania pieśni „Duchu ognia” i prefacji o Duchu Świętym · świece · pogadanka








· wykład urozmaicony · teksty z treścią aktów strzelistych · praca z kartami pracy














· pogadanka · fragment filmu „Potop” wg powieści H. Sien-kiewicza · album „Sanktua-rium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze” · film – przegląd Sanktuariów Matki Bożej w Europie







· praca w grupach – wykonanie symboli euchary-stycznych · teksty Ewangelii na Boże Ciało · pogadanka · projekty czterech ołtarzy przygoto-wywanych na pro-cesję Bożego Ciała











· pogadanka · karty pracy · karty z modlitwa-mi ku czci Matki Bożej · tekst wyboru · praca w grupach – obraz Matki Bożej z kwiatów i ziół







· edukacja regionalna

















· edukacja regionalna















· edukacja regionalna



































· przyroda · edukacja czytelnicza i medialna






















· godzina wychowawcza













· edukacja czytelnicza i me-dialna · edukacja regionalna






































· sztuka · edukacja regionalna




















































· j. polski · sztuka · godzina wychowawcza · edukacja regionalna























· wychowanie do życia w rodzinie































· sztuka



























































· wychowanie do życia w rodzinie





















· wychowanie do życia w rodzinie



















· j. polski · sztuka · edukacja regionalna · wychowanie do życia w rodzinie

















































· sztuka · edukacja regionalna






















































· sztuka · edukacja regionalna

















· edukacja regionalna





















· sztuka


VIII. EWALUACJA
Życie sakramentalne oraz udział w liturgii świąt, mimo iż stanowi przedmiot mojej troski – nie podlega ewaluacji. Jednakże z moich obserwacji
i rozmów z uczniami wynika, że wcześniejsze przygotowanie do udziału
w liturgii istotnie wpływa na świadome i pełne przeżywanie świąt i okresów liturgicznych. Sposoby ewaluacji pozostałych osiągnięć uczniów:
1. Zaangażowanie w przedstawienia, inscenizacje, apele dla społeczności szkolnej i lokalnej.
2. Czynne zaangażowanie w życie Kościoła zwłaszcza swojej parafii.
3. Stosowanie w codziennym życiu zasad ewangelicznych.
4. Udział uczniów w konkursach i quizach.
5. Analiza i prezentacja wykonanych przez uczniów prac plastycznych.


LITERATURA:

1. Podstawa Programowa Kościoła Katolickiego w Polsce, Kraków 2001.
2. ks. W. Zaleski „Rok kościelny”, Warszawa 1989.
3. Ewa Ferenc „Polskie tradycje świąteczne”, Poznań 2000.
4. Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallotinum 1994.
5. ks. Jacek Kędzierski „Jan Paweł II – Apostoł jedności”, Pelpin 2003.
Celestyn Napiórkowski OFMConv „Tak czcić Matkę Bożą", Niepokalanów 2004.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie