Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Powtórzenie materiału z działu Meine Schule

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 21955 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest po propozycja na przeprowadzenie lekcji powtórzeniowej w I klasie gimnazjum, która I rok uczy się języka niemieckiego z podręcznika "Was ist los?" metodą stacji. Uczniowie w parach wykonują zadania, które wraz z pisemną instrukcją ich wykonania leżą na ławkach. Nauczyciel nie tłumaczy treści zadań, lecz jedynie sprawdza poprawność ich wykonania. Uczeń w obecności nauczyciela zaznacza w arkuszu samooceny właściwą rubrykę przy sprawdzanym zadaniu.

Konspekt lekcji języka niemieckiego



Założenia ogólne:

Autor: Alina Górska
Szkoła: Gimnazjum im. J. Wybickiego w Rypinie
Data: 28.03.2006
Klasa: I E
Poziom: Podstawowy
Podręcznik: Was ist los?
Rozdział: 4 - „Meine Schule”
Temat: Wiederholung des Materials aus dem Kapitel MEINE SCHULE



Cele lekcji:

1. Powtórzenie wiadomości oraz umiejętności z rozdziału czwartego:
słownictwo - nazwy przedmiotów szkolnych
- nazwy przyborów szkolnych oraz rzeczy, które uczniowie noszą do szkoły
- czasowniki związane z nauka i ze szkołą
gramatyka - odmiana czasowników
- rodzajniki określone i nieokreślone w mianowniku i bierniku
- odpowiedzi twierdzące i przeczące na pytania tworzone przez inwersję
- przeczenie kein
2. Rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwościjęzykowe m.in. przez pozytywną ocenę opisową każdego zadania dotyczącą indywidualnych umiejętności językowych.
3. Umiejętne wykorzystanie zdobytej wiedzy z zakresu słownictwa dotyczącego życia codziennego w praktyce.
4. Rozwijanie sprawności czytania ze zrozumieniem poprzez właściwe wykonanie poleceń pisemnych.
5. Rozwijanie umiejętności życzliwej i kulturalnej współpracy z kolegą / koleżanką.



Metody:
Lernstationen – stacje w uczeniu się


Formy pracy:

1. Praca w parach
- wymiana wiadomości
- wspólne podejmowanie decyzji
- samopomoc koleżeńska
2. Praca indywidualna
- wypełnienie karty samooceny


Środki dydaktyczne:

1. Tablica
2. Zeszyt
3. Podręcznik str. 44-45
4. Zeszyt ćwiczeń str. 64
5. Kserokopie zadań do pracy w parach ( załącznik do konspektu)
6. Rekwizyty – przybory szkolne i przedmioty używane przed uczniów w szkole
7. Kartki i flamastry
8. Program komputerowy – „Niemiecki w pigułce”
9. Karteczki do poszczególnych zadań

Przebieg lekcji:

1. Przywitanie się i sprawdzenie listy obecności, zapisanie przez ucznia daty oraz tematu lekcji na tablicy ( 4 min. )
2. Wytłumaczenie uczniom metody pracy na lekcji oraz zasad zachowania podczas wykonywania zadań. ( 2 min. )
3. Wykonywanie w parach wybranych w dowolnej kolejności zadań. Indywidualne wypełnianie przy nauczycielu karty pracy ucznia po każdym wykonanym zadaniu. ( 35 min.)
4. Wypełnienie karty samooceny. ( 4 min. )


Aufgabe1.: Stundenplan von Thomas


Patrząc na plan Thomasa (podręcznik, str. 44-45), zaznacz krzyżykiem w rubryce „Ja”, jeżeli odpowiedź jest poprawna albo w rubryce „Nein”, jeżeli odpowiedź jest błędna. Bądź czujna/y, nie daj się oszukać.




Ja
Nein
1. Thomas hat am Montag Biologie.



2. Thomas hat am Mittwoch Englisch und Polnisch.



3. Thomas hat am Freitag Erdkunde und Sport.



4. Thomas hat am Dienstag kein Englisch.



5. Thomas hat am Donnerstag keine Geschichte.



6. Thomas hat am Freitag Musik und Mathematik.



7. Thomas hat am Montag keine Erdkunde.



8. Thomas hat am Mittwoch Englisch, Deutsch und Sport.



9. Thomas hat am Donnerstag Geschichte und Erdkunde.



10. Thomas hat am Dienstag Musik, Werken und Erdkunde.




Aufgabe2.: Przybory szkolne

Masz przed soba 2 koperty, wyjmij to, co jest w środku. Połącz w pary każde słowo niemieckie z jednej koperty i jego polskie znaczenie, które jest w drugiej kopercie. Na pewno zrobisz to bezbłędnie.


Der Kuli długopis

Das Buch książka

Der Kaugummi guma do żucia

Das Lineal linijka

Die Federtasche piórnik

Die Schere nożyczki

Der Lippenstift pomadka do ust

Die Puderdose puderniczka

Das Taschenmesser scyzoryk

Der Bleistift ołówek

Der Spiegel lusterko

Das Maskottchen maskotka

Das Heft zeszyt

Der Radiergummi gumka do ścierania

Der Rucksack plecak

Aufgabe: Numerki


Przy każdym przedmiocie na ławce jest jego numer. Wpisz ten numer przy odpowiednim słowie na karcie, która przed tobą leży. Powodzenia !


Der Zeichenblock

Der Zirkel

Die Farben

Der Klebstoff

Die Kreide

Der Schwamm

Die Wandkarte

Das Notizbuch

Der Pinsel

Die Feder

Das Arbeitsbuch

Die Klassenarbeit

Die Pause

Das Diktat

Die Zettelarbeit


Aufgabe4.: Odmiana czasowników
Ułóż karteczki z odmienioną formą czasowników na karcie we właściwych miejscach. Proste, prawda?


fotografieren
gehen
lernen
fahren
schreiben
malen
spielen


Ich











Du











Er, es, sie











Wir











Ihr











Sie












Aufgabe5.: Wywiad do gazety niemieckiej

Andreas - uczeń z gimnazjum w Niemczech pisze artykuł o młodzieży polskiej. Przysłał Ci pytania i prosi o wpisanie odpowiedzi w miejsce kropek. Odpowiedz pełnymi zdaniami i nie oszukuj Andreasa ;)

Andreas: Hallo, wie heißt du?

Du: ………………………………………………………………………………………………….

Andreas: Wo wohnst du?

Du: ……………………………………………………………………………………………………

Andreas: Lernst du Deutsch in der Schule?

Du: …………………………………………………………………………………………………..

Andreas: Hast du Italienisch?

Du: ……………………………………………………………………………………………………

Andreas: Hast du einen Computer?

……………………………………………………………………………………………………….

Andreas: Hast du einen Freund?

Du: …………………………………………………………………………………………………..

Andreas: Hast du eine Freundin?

Du: ……………………………………………………………………………………………………

Andreas: Hast du einen Bruder?

Du: …………………………………………………………………………………………………..

Andreas: Hast du eine Schwester?

Du: …………………………………………………………………………………………………..

Andreas: Hast du ein Bild von Matejko?

Du:…………………………………………………………………………………………………..

Andreas: Danke schön. Auf Wiedersehen J J J




Aufgabe6. : Słownictwo z tematu klasa na komputerze
(wykorzystanie programu multimedialnego „Niemiecki w pigułce)

Kliknij na ekranie lewym przyciskiem myszki ćwiczenie „rozumienie tekstu” , prawidłową wypowiedź zatwierdzaj kliknięciem lewym przyciskiem myszki. Na pewno sobie poradzisz.


Aufgabe7. : Słownictwo z tematu przedmioty na komputerze

(wykorzystanie programu multimedialnego „Niemiecki w pigułce)

Kliknij na ekranie lewym przyciskiem myszki ćwiczenie „wybór tłumaczenia” , prawidłową wypowiedź zatwierdzaj kliknięciem lewym przyciskiem myszki. Nie obawiaj się J

Aufgabe8.: Wykreślanka

(kserokopie z zeszytu ćwiczeń – str 64)

Przybory szkolne zagubiły się w literkach; znajdź je i zakreśl flamastrem, a następnie wpisz pod tabelką przy właściwych rodzajnikach. Życzę szybkich i owocnych poszukiwań J



Aufgabe9.: Robimy porządek

W plecaku Martina szalało chyba tornado. Wyjmij wszystkie rzeczy na ławkę i zrób porządek. Zdecyduj, czy mają w języku niemieckim rodzaj męski, żeński, czy może nijaki i poukładaj je przy właściwych karteczkach z rodzajnikami. Miłej pracy J



Aufgabe10.: Zgadnij, co to?

Wylosuj z zaczarowanego pudełeczka 7 kartecze( na karteczkach napisane są różne przybory szkolne), ale nie pokazuj ich koleżance ani koledze. Teraz spróbuj je tak narysować na kartce, aby kolega/koleżanka odgadł(a), co to za słowo. Jeżeli je odgadnie, niech je napisze na tej samej kartce obok rysunku. Rysuj wszystkie rysunki na tej samej kartce. Mam nadzieję, że radzisz sobie na plastyce ;)




Karta pracy ucznia
Name und Vorname ……………………………………

Numer zadania:

Chyba sam/a widzisz, że jeszcze tego nie umiesz, musisz dużo pracować, by zaliczyć ten sprawdzian.

Oj, słabiutko, słabiutko przed Tobą jeszcze wiele pracy w domu.

Widać, że się uczyłaś/eś, ale to za mało, żeby dostać dobrą ocenę na sprawdzianie.

Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej, stać Cię na to.

Gratuluję, możesz być z siebie dumna/y, materiał opanowany bardzo dokładnie.

1






2






3






4






5






6






7






8






9






10












Samoocena: Odpowiedz na pytania umieszczone poniżej:

1. Czy podobała Ci się lekcja?


Tak

Nie

Średnio

2. Czy pomogła Ci utrwalić materiał?





3. Czy dobrze Ci się współpracowało z koleżanką / kolegą?





4. Czy odpowiadał Ci stopień trudności zadań?





5. Czy polecenia były dla Ciebie jasne?





6. Czy chciałabyś/chciałbyś częściej powtarzać materiał metodą stacji?





7. Na jaką ocenę byś się ocenił/a po dzisiejszej lekcji?





8. Co Ci się najbardziej podobało w tej lekcji?



9. Co Ci się nie podobało?









Alina Górska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie