Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć w klasie IV życia - Odzież jesienno-zimowa

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5224 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie IV życia. Dzięki tej lekcji dzieci z dysfunkcją intelektualną poznały odzież, którą należy nosić zimą, aby uchronić się od przeziębienia.

Scenariusz zajęć
Przedmiot: 2 h funkcjonowanie w środowisku, plastyka, technika

Klasa: IV życia
Temat ośrodka tygodniowego: Odzież jesienno-zimowa
Temat ośrodka dziennego: Czapka, szal, rękawiczki

Cele edukacyjne:
- wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie, utrwalenie wiedzy dotyczącej zmian atmosferycznych
- rozwijanie umiejętności dobierania odzieży do odpowiedniej pory roku i części ciała
- wzbogacanie czynnego i biernego słownictwa

Cele zoperacjonalizowane:
A. Uczeń zna:
- sposób dobierania odzieży do odpowiedniej pory roku i części ciała
- przeznaczenie wybranej odzieży (czapki, szala, rękawiczek)
B. Uczeń rozumie:
- dlaczego należy zabezpieczyć się przed zimnem
- jak chronić organizm przed przeziębieniem
C. Uczeń potrafi:
- dobrać odzież do panujących warunków atmosferycznych
- wypowiadać słowa: czapka, szal, rękawiczki
- wycinać z materiału naszkicowaną odzież i przyklejać na postać człowieka
- wypełniać kontury odzieży omawianej podczas lekcji

Cele rewalidacyjne:
- rozwijanie uwagi, pamięci oraz myślenia w toku obserwacji

Metody:
- oparte na słowie, oparte na obserwacji, oparte na praktycznym działaniu, aktywizujące

Zasady:
- stopniowania trudności, indywidualizacji wymagań, aktywizowania, poglądowości

Formy pracy:
- zbiorowa i indywidualna

Środki dydaktyczne:
- odzież (czapka, szal, rękawiczki)
- ilustracje z odzieżą
- plansza z postacią człowieka
- materiał
- nożyczki, klej
- kredki, zdania wyrazowo-obrazkowe

Przebieg zajęć
I. Zajęcia wstępne
  1. Wzajemne powitanie piosenką „Witaj Patrycja”
  2. Zajęcia porządkowe
    2.1. Sprawdzenie listy obecności
    2.2. Kontrola czystości
    2.3. Praca dyżurnych
  3. Obserwacja stanu pogody i zmian zachodzących w środowisku. Metoda aktywizująca – chorągiewka z pogodą
  4. Ustalenie nazwy dnia tygodnia, miesiąca – zapisanie na tablicy. Rozpoznawanie etykiet
  5. Wspólne zaśpiewanie piosenki o tematyce jesiennej pt. „A to jeż”
  6. Przypomnienie tematów z ostatnich lekcji
  7. Wprowadzenie do tematu lekcji – worek Seguina

II. Zajęcia właściwe

  1. Spożywanie drugiego śniadania
    - kulturalne zachowanie się przy stole
    - porządkowanie stolika
    - mycie zębów
  2. Wyciąganie odzieży z worka Seguina
    - określanie cech odzieży (poznanie polisensoryczne)
    - przeliczanie odzieży
    - dopasowanie do części ciała
    - samodzielne ubranie swojej odzieży
  3. Umocowanie kolorowych obrazków przedstawiających czapkę, szal i rękawiczki na tablicy
  4. Praca zbiorowa:
    - odpoznawanie na tablicy tematycznej etykiet z nazwami odzieży (czapka, szal, rękawiczki), próby dopasowania nazw do obrazków znajdujących się na tablicy
  5. Odczytywanie etykiet (analiza i synteza)
  6. Praca z zeszytem:
    - zapisanie daty i dnia tygodnia
    - rozdanie kart pracy i wklejenie ich do zeszytu
    - pisanie po śladzie ciągłym wyrazów: czapka, szal, rękawiczki
    - czytanie zdań wyrazowo-obrazkowych: TO JEST SZAL, TO JEST CZAPKA, TO SĄ RĘKAWICZKI
  7. Rozdanie kartoników z przyklejoną postacią ubranego człowieka:
    - określanie nazw części ciała
    - określanie ich barwy
    - wypełnianie konturów kredkami świecowymi, samodzielne dobieranie kolorów
  8. Zwrócenie uwagi na brakujące części garderoby i nazywanie ich
  9. Ustalenie wspólnie z dziećmi, co potrzebujemy do wycięcia z materiału i przyklejenie na tekturę brakującej odzieży
  10. Wycinanie z materiału według narysowanego wzoru rękawiczek, szala, czapki
  11. Dopasowanie wyciętej odzieży do części ciała postaci narysowanej na tekturze
  12. Przyklejanie czapki, szala, rękawiczek w odpowiednie miejsce
  13. Podpisywanie po śladzie ciągłym swojej pracy imieniem
  14. Wystawa prac
III. Zajęcia końcowe
  1. Uporządkowanie stanowiska pracy przez dzieci
  2. Podsumowanie dnia pracy
  3. Ocena pracy dzieci i zachowania się w ciągu dnia
  4. Pożegnanie się z dziećmi w miłej atmosferze
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła: Ewa Klimczak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie