Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rola baśni i bajek w kształceniu i wychowaniu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 14462 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W dobie automatyzacji , komputeryzacji warto pamiętać o tak wartościowych utworach jak bajki i baśnie. Przesłanie tych tekstów jest jasne dla dziecka. Powiem jedno- rodzice i nauczyciele -czytajmy dzieciom bajki i baśnie.

ROLA BAŚNI I BAJEK W KSZTAŁCENIU I WYCHOWANIU i DZIECKA

Baśnie i bajki pełnią w życiu każdego dziecka bardzo ważną rolę. Fantastyczne rozumienie świata w ujęciu baśni stosunkowo łatwo trafia do umysłu dziecka w sensie myślenia o rzeczywistości i interpretowania jej. Przeżycia doznawane w czasie słuchania bajki lub baśni pozwalają dziecku nie tylko łatwo akceptować ich treści, ale także porządkować kształtujący się obraz świata.

Słuchanie i równoczesne przeżywanie bajek i baśni przede wszystkim kształtuje i rozwija wyobraźnię dziecka, która jest podstawą rozwoju wielu innych procesów i właściwości psychicznych dzieci. Na szczególne podkreślenie zasługuje wpływ wyobraźni dziecka na rozwój myślenia i poznawania.

Słuchanie bajek sprzyja rozwojowi uwagi , wymaga wiązania poszczególnych zdarzeń w pewne sensowne całości, przewidywanie ich następstw. Sprzyja rozwojowi uwagi, która jest podstawą koncentracji, bardzo ważnej szczególnie w procesie uczenia się dziecka .Doświadczenia przeżywane w toku słuchania bajek i baśni wpływają na uspołecznienie dziecka. Słuchając bowiem treści , identyfikuje się z postaciami bohaterów niezależnie od tego, czy są to postacie ludzi czy zwierząt i wczuwa się w sytuacje osobiste innych ludzi.
Wartości wychowawcze utworu literackiego dla dzieci trzeba rozpatrywać zarówno w odniesieniu do jego formy jak i treści. Każda dobrze dobrana bajka lub baśń powinna być utworem o dużych walorach literackich. Wywiera wówczas duży wpływ na uczucia słuchacza i jego przeżycia estetyczne. Literacki język utworu stanowi wzór, na podstawie którego kształtuje się język dziecka.
Zawarte w wielu utworach porównania, przenośnie, wdrażają nie tylko do rozumienia ich, ale także wzbogacają słownik dziecka. Śledzenie toku akcji opowiadania, dostrzeganie przyczyn i skutków różnych wydarzeń przyczynia się do kształcenia logicznego myślenia, a więc i poprawnego wnioskowania.
W przeżyciach bohaterów literackich dziecko rozpoznaje również własne stany uczuciowe. Przeżycia bohaterów są dobra okazją do uświadamiania sobie własnych przeżyć. Dziecko porównując swoje zachowania z dostarczanymi wzorami moralnymi, rozwija zdolność samooceny i rozumienia własnych i cudzych zachowań.
Bajki i baśnie dostarczają dziecku wielu informacji o świecie przyrody, innych ludziach i sprawach dotyczących rzeczy nieznanych. Dzięki bajce przeżywa fantastyczne przygody, niejako towarzyszy bohaterom, którzy uczestniczą w licznych i niezwykłych przygodach.
Aby dobrze przeczytać książkę należy wcześniej zapoznać się z jej treścią, ocenić jej walory artystyczne i wychowawcze, a następnie jeśli zachodzi potrzeba uczynić zrozumiałym dla dziecka. Czasem dobrze jest zaznaczyć w tekście, zwłaszcza dłuższym, fragmenty, które można pominąć, lub wyrazy wymagające zastąpienia innymi lub wyjaśnienia ich sensu.
Czytanie książek dzieciom przez osoby dorosłe to pierwsze kontakty dziecka z literaturą piękną, które mogą wywierać znaczący wpływ na zainteresowania czytelnicze wychowanków, a także na ich wszechstronny rozwój. Bowiem wpływ dobrej książki na dzieci jest niezaprzeczalny, a nauczycielkom przedszkoli dobrze znany i przez nie doceniany.




Opracowanie : Anna Loś
nauczyciel mianowany
Przedszkole Gminne w Iwoniczu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie