Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zainteresowania czytelnicze młodzieży w Bursie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1477 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Celem przeprowadzenia ankiety wśród wszystkich mieszkańców Bursy była chęć poznania zainteresowań czytelniczych młodziy oraz ich oczekiwań w stosunku do biblioteki i nauczyciela bibliotekarza.

Pracuję w Bursie Szkolnej od 1 września 2000roku. Od roku 2001 podjęłam się w ramach swojego etatu prowadzenia biblioteki. Biblioteka istniejąca w Bursie stanowi filię Książnicy Stargardzkiej. W ciągu czterech lat funkcjonowania biblioteki nastąpił jej intensywny rozwój, w roku szkolnym 2004/ 2005 liczba wypożyczonych książek wzrosła dwukrotnie w stosunku do roku ubiegłego. Na taki stan rzeczy wpływ miało sukcesywne wzbogacanie księgozbioru oraz szereg działań podejmowanych celem promocji biblioteki i czytelnictwa. Działania te ujęłam w jedną całość tworząc projekt „Kształtowanie zainteresowań czytelniczych młodzieży oraz wspieranie wychowanków w poszerzaniu wiedzy i umiejętności”. Na projekt ten składa się szereg działań i inicjatyw, które podejmowałam, takich jak: organizowanie wieczorów poezji, przeprowadzanie na terenie Bursy akcji „Uwolnić książkę”, organizowanie lekcji bibliotecznych w Bibliotece Pedagogicznej, systematyczna współpraca z Książnicą Stargardzką oraz doradcą metodycznym ds. bibliotek panią Ireną Zalewską. Za bardzo istotne uważałam włączenie młodzieży do przedsięwzięć promujących naszą bibliotekę oraz do dbałości o jej księgozbiór. 5 listopada 2003 roku utworzyłam Klub Miłośników Książki skupiający w swoich szeregach grupę młodzieży, która aktywnie pomagała mi w pracy i dbała o to aby nasza biblioteka prawidłowo funkcjonowała.

Chcąc dostosować pracę biblioteki do konkretnych potrzeb i oczekiwań wychowanków postanowiłam poznać ich zainteresowania czytelnicze przeprowadzając 7 grudnia 2005 roku anonimową ankietę wśród 113 wychowanków Bursy Szkolnej. Ankieta składała się z ośmiu pytań. Pierwsze dotyczyło zbiorów bibliotecznych z których najczęściej korzysta młodzież. Na pierwszym miejscu znalazły się lektury szkolne, następnie:

-encyklopedie i słowniki;

-czasopisma:

-opracowania literackie lektur, utworów, epok;

-książki popularnonaukowe z różnych dziedzin;

-literatura piękna;

-zasoby edukacyjne internetu.


Z odpowiedzi na pytanie drugie wynikało, że najwięcej osób dociera do zbiorów bibliotecznych wypożyczając je z bibliotek. Tylko 16 osób zaznaczyło, że kupuje książki. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała pozytywnie na kolejne pytanie: „Czy księgozbiór biblioteki w Bursie zaspokaja Twoje potrzeby informacyjne?”. Większość osób, która udzieliła negatywnej odpowiedzi stwierdziła, że na taki stan rzeczy wpływ ma zbyt mała ilość książek w bibliotece.


Odpowiedzi na pytanie czwarte dotyczyły książki, którą chcieliby przeczytać wychowankowie. Najczęściej pojawiły się: Hary Poter, książki Tolkiena, Z pamiętnika narkomanki, My dzieci z dworca Zoo, książki S. Kinga, A. Rice, P. Coelho.

40 osób napisało, że nie chce przeczytać żadnej książki.

Na pytanie 5 „Czy czytujesz dzienniki i czasopisma”- 34 osoby udzieliły odpowiedzi negatywnej. Pozostałe odpowiedzi dotyczyły następujących tytułów:

Dziewczyna (16)

Cogito (15)

Brawo (14)

Fakt (10)

Cosmopolitan (6)

Twist (6)

CKm, Brawo Girl, Popcorn, Głos Szczeciński, Focus (po 5).


Na pytanie 6 „W jakich sprawach korzystasz z pomocy bibliotekarza w bibliotece Bursy/” zaznaczono na pierwszym miejscu:

-wskazania źródła informacji, następnie:

-poszukiwania książek na regałach;

-poszukiwania nowości wydawniczych;

-wyboru literatury pięknej do czytania.


Z odpowiedzi na pytanie 7 wynikało, że zdecydowana większość ma bardzo dobrze zaopatrzoną biblioteczkę domową. Oto wyniki liczbowe:

-encyklopedia ogólna 92

-słownik ortograficzny 95

-słownik języka obcego 86

-lektury szkolne 81

-słownik wyrazów obcych 76

-słownik języka polskiego 63

-inne słowniki/ encyklopedie 60.


Na pytanie 8 „Jaką książkę poleciłbyś rówieśnikom” młodzież wymieniała: My dzieci z dworca Zoo, Harry Poter, Oskar i pani Róża, Władca Pierścieni, Pamiętnik narkomanki, Hera-moja miłość, książki A. Christi, P. Coelho, K. Siesickiej.


Podsumowując wyniki należy stwierdzić, że młodzież czyta przede wszystkim lektury. Literatura piękna znalazła się na ostatnim miejscu. Bardzo mało osób kupuje książki, co pokazuje jak wielką rolę mają do spełnienia biblioteki. Jeżeli chodzi o wybór książek do czytania to przewodzi tematyka dotycząca problemu narkomanii. Niepokojący jest wybór przez młodzież czasopism, które mają małą wartość typu: Dziewczyna, Brawo. Planując swoją pracę należy większy nacisk położyć na zachęcenie młodych ludzi do skorzystania z czasopism, które prenumerujemy, jak np. National Geographic, Wiedza i Życie, Świat Nauki, Enter. Należy wśród młodzieży kształtować kulturalny sposób spędzania czasu wolnego, zastąpić oglądanie telewizji lekturą ciekawej książki lub wartościowego czasopisma. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży zakupiliśmy do naszej biblioteki książki Tolkiena, K. Siesickiej, A. Rice. Mam nadzieję, że dzięki sukcesywnemu wzbogacaniu naszego księgozbioru oraz poprzez różnego rodzaju imprezy promujące czytelnictwo powiększymy grono młodych osób systematycznie korzystających z naszej biblioteki.


Aneta Kaproń

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie