Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz akademii z okazji rocznicy nadania Polsce Konstytucji 3 Maja

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2529 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Pod koniec lat osiemdziesiątych XVIII w. Sytuacja międzynarodowa Rzeczypospolitej była znacznie korzystniejsza niż w XVII i na początku XVIII wieku. Pomyślna koniunktura międzynarodowa związana była przede wszystkim z narastaniem kłopotów Rosji. Wypowiadały jej kolejno wojnę: Turcja (1787) a rok później Szwecja. Zaangażowanie się Rosji w dwie jednocześnie toczące się wojny dawało naszemu krajowi przysłowiowe „pięć minut” na przeprowadzenie koniecznych reform wzmacniających państwo.

W październiku 1788r. rozpoczął w Warszawie obrady sejm, który obradować miał cztery lata. Z powodu wagi dokonania przez siebie dzieł reformy ustroju państwa, przeszedł do historii jako Sejm Wielki. Uchwalono na nim wiele cennych ustaw
do których m.in. należały:powiększenie armii, zniesienie Rady Nieustającej, równouprawnienie mieszczan i inne. Najważniejszą jednak ustawą była konstytucja zwana „Ustawa Rządową”
(Na scenę wchodzi narrator II)
Narrator II: W końcu kwietnia 1791r. zespół przygotowujący tekst konstytucji – komitet
„siedmiu wiernych”, zakończył prace. W porozumieniu z królem zadecydowano o jak najszybszym przeprowadzeniu całej sprawy w sejmie. Ponieważ ze względu na święta Wielkanocy sejm nie obradował, posłowie opuścili stolicę. Twórcy projektu postanowili wykorzystać tę okoliczność, zgłaszając projekt pod obrady w momencie, gdy – jak oczekiwano – posłowie z opozycji będą nieobecni. Wyznaczono dzień 5 maja. Jednocześnie, aby uzyskać dla konstytucji niezbędne poparcie posłów i senatorów, zapoznano z tekstem kilkadziesiąt osób. W ten sposób sprawa przestała być pilnie strzeżoną tajemnicą. Wieść o przygotowaniach dotarła również do posła rosyjskiego Bułhakowa. Wezwał on przedstawicieli magnackiej opozycji do powrotu.
Twórcy projektu, aby uniknąć przeciwdziałania opozycji, zdecydowali się przyspieszyć akcję. Dlatego pierwsza poświąteczna sesja sejmu została zwołana na dzień 2 maja. Tego dnia zajmowano się rzeczami drugorzędnymi. 3 Maja od rana panowało w Warszawie poruszenie.
(Narratorzy pozostają na scenie, dochodzi do nich recytator I)
Recytator I: „O ty dniu radosny,
O ty trzeci Maj,
Zapachniałeś kwieciem
W całym polskim kraju.
Zapachniałeś kwieciem
Najsłodszej wonności
- Miłością Ojczyzny
I bratniej jedności”
(Narratorzy i recytator I schodzą ze sceny. Sala sejmowa zapełnia się. Słychać gwar. Wchodzi król, senatorowie i posłowie. Król Stanisław August siada na krześle. Po jego jednej stronie siada marszałek Małachowski, a po drugiej sekretarz sejmowy. Posłowie i senatorzy zajmują swoje miejsca. Małachowski otwiera posiedzenie-trzykrotnie uderza laską marszałkowską i oświadcza)
.
Marszałek Małachowski: Panowie posłowie! Deputacja do Interesów Zagranicznych ma ważne rzeczy do doniesienia.
(Marszałek Małachowski zajmuje swoje miejsce, wstaje poseł krakowski i mówi)
Poseł krakowski: Dziś jest ostatni moment ratowania Polski, gdyż inaczej staniemy się niechybnie łupem przemocy i zmownej chciwości sąsiadów.
(Poseł krakowski siada, głos zabiera król)
Król: Od kilku miesięcy zastanawiam się nad sposobami uratowania Polski. Uważam, że jedynym wyjściem z tej złej sytuacji jest zniesienie niekorzystnych praw.
(Poseł Suchorzewski wypada na środek sali, pada na kolana przed królem i domaga się udzielenia sobie głosu
Posłowie: Prosimy!
(Na sali słychać okrzyki:prosimy,prosimy;poseł Suchorzewski wstaje z kolan i dopuszczony do głosu mówi)
Poseł Suchorzewski: Zgadzam się na to, aby użyć wszelkich sposobów dla zapobieżenia spiknieniu się chciwych sąsiadów na zabór naszych prowincji, ale nie podług projektu, który na konferencji niektórych jest ułożony. Nie czytałem go wprawdzie, ale jak mi o nim mówiono, wywraca wolność polską, utrzymywaną przez tyle wieków, kuje pęta pod pozorem obrony. Brzydzę się takimi sposobami, które do niewoli prowadzą. Chcę ojczyzny bronić dlatego, żem wolny, ale jeżeli będzie despotyzm, gardzę nią i oświadczam się nieprzyjacielem Polski, ratować jej przez włożenie kajdan na wolnych nie myślę!
(Po skończonej mowie posła Suchorzewskiego na sali słychać śmiech. Następnie wstaje inny poseł i mówi-czasami podniesionym głosem;chodzi między posłami i zwraca się w przemowie bezpośrednio do nich-gestykuluje.)
Poseł: I Narodzie nieszczęśliwy! Dopókiż jeszcze będziesz igrzyskiem namiętności przewodzącego nad Tobą możnowładztwa? Mocarstw otaczających Cię naokoło niewolniczym ludem i Twej własnej ciemnoty? Dopókiż taki letarg niebezpieczny przerywać będą gwałtowne konwulsyje, po których tenże sam letarg wraca Cię do stany nieczułości, odejmuje władzę sił politycznych, zaraża wszystkie Twe części niezliczonym paraliżem?
Słychanaż jest rze,cz aby na końcu ośmnastego wieku, w tym czasie, gdzie niewolnicze narody odważnie swe potargały kajdany, Polska jedna w przeciągu lat dwóch, po wszystkich pracach, usiłowaniach, po tylu doświadczeniach została się bez rządu, bez wolności, bez pewnej nadal egzystencji? Mamyż tak okropną sami na siebie wyznać prawdę: że Polska jest w stanie wszystkie rządy europejskich narodów przewrócić, lecz nie jest zdolny sam dla siebie rządu napisać? (…)
Chcecież być wolnymi? Trzeba, żebyście sobie wolności istotne przepisali prawidła. Chcecież być narodem? Trzeba, żebyście jego upewnili całość. Całość Waszego narodu zrobi Was dopiero ludem jednym i od innych osobnym, a wolność powszechna sprawi, że będziecie narodem całym. (…)
Po skończonej mowie poseł I siada na swoje miejsce , wstaje inny poseł II i mówi)
Poseł II: W rządzie wolnym, jakiśmy sobie przypisali, nie dosyć jest mieć oświeconego ministra i Komisję Skarbową z mężów najcnotliwszych złożoną, trzeba do tego pomocy prawodawczej, trzeba do tego ustawy ekonomicznej, która by wszędzie poruszające przemysł (czyli przedsiębiorczość – B. L.) ludzki założyła sprężyny, jakie są: pewność własności, opieka dla pracy, pomoc w zakładach (tzn. w nakładach inwestycyjnych – B. L.), porządek w użyciu pracy ludzkiej, sprzyjanie rolnictwu, ułatwienie handlu, nareszcie zaprowadzenie kunsztów i rzemiosł.
(Poseł II siada na swoje miejsce,głos zabiera w imieniu Deputacji Interesów Zagranicznych poseł Tadeusz Matuszewicz.)
Poseł Tadeusz Matuszewicz: Najjaśniejszy Panie! Kraj nasz znajduje się w straszliwym niebezpieczeństwie! Polsce grozi nowy rozbiór
życzliwi jej obcy politycy widzą jedyny dla niej ratunek
w ustanowieniu dobrego rządu i wzmocnieniu własnych sił.
Sejm nie uchwala żadnych ustaw, gdyż wystarczy sprzeciw jednego posła, aby wszyscy rozjechali się do domów. Magnaci dbają bardziej o własne majątki, niż o dobro państwa. Wskaż drogę ratunku miłościwy królu!
(Poseł Matuszewicz zajmuje swoje miejsce, głos zabiera poseł Ignacy Potocki zwracając się do króla)
Poseł Ignacy Potocki: Twojego światła, twojej cnoty wzywamy, Najjaśniejszy Panie, abyś nam odkrył widoki swoje ku ratowaniu ojczyzny. Ty do tej usługi masz pierwsze prawo, chęć i zdolność niewątpliwą.
(Poseł Potocki kończy mowę;głos zabiera król)
Król: Słyszane dziś raporta z zagranicy sprawują coraz większe przekonanie, że przeciąganie ustawy rządu naszego jak pewną dla nas szkodą, tak dla obcych stanie się korzyścią, i rodzą bojaźni, żeby sąsiedzi nawet bez użycia gwałtu nie ugruntowali zguby kraju na niezgodzie naszej i zwłoce czasu. Zastanawiałem się od kilku miesięcy nad sposobami, jakich by nam jąć się trzeba. Powiem prawdę na pochwałę dobrze myślących obywatelów, że w przeciągu tych kilku miesięcy byłem od wielu zachęcany, proszony, zaklinany, abym przedsięwziął środki skuteczniejsze nad te, które dotąd używane były. Wspólna komunikacja ufności obywatelskiej podała nam stosowane do tych końców myśli. Urodził się z tego projekt, który był mi pokazany, a który już jest zgodny z wolą wielu sejmujących. Ten, gdy w stanach przeczytany zostanie, spodziewam się i życzyć powinienem, aby był przyjęty, bo jeśli rychło nie poradzimy sobie, może, gdy za dwie niedziele czyli wojna, czyli pokój wyniknie, jakiekolwiek przedsięweźmiemy środki, już za późne będą.
(Król zajmuje swoje miejsce. Wstaje poseł III i mówi.)
Poseł III: „Konstytucja ta będzie wzmacniała władzę królewską, wprowadzi tron dziedziczny, czyli przechodzący z ojca na syna, będzie zakazywała liberum veto oraz wprowadzi równe prawa dla mieszczan. Pod opiekę prawa i rządu zostaną wzięci chłopi.”
(Po zakończonej mowie posła III na sali słychać okrzyki posłów.)
Posłowie: Prosimy o projekt! Prosimy o projekt!
(Ze swojego miejsca powstaje sekretarz sejmowy i odczytuje preambułę oraz projekt konstytucji)
Sekretarz sejmowy – preambuła: „W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego, Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, Wielki Książę Litewski,(…) wraz ze Stanami Skonfederowanymi w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi. Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, (…) niniejszą konstytucję uchwalamy.”
I. Religia panująca
Religią narodową panującą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami.
II. Szlachta ziemianie
Stanowi szlacheckiemu wszystkie swobody, wolności, prerogatywy, pierwszeństwa w życiu prywatnym i publicznym najuroczyściej zapewniamy,
IV. Chłopi włościanie
Lud rolniczy, spod którego ręki płynie najobfitsze bogactw krajowych źródło najliczniejszą w narodzie stanowi ludność (…) pod opiekę prawa i rządu krajowego przyjmujemy (…)
V. Rząd czyli oznaczenie władz publicznych
V. Rząd czyli ozn
Trzy władze rząd narodu polskiego składać powinien: władza prawodawcza w stanach zgromadzonych, władza najwyższa wykonawcza w królu i Straży i władza sądownicza w jurysdykcyjach na ten koniec ustanowionych lub ustanowić się mających.
VI. Sejm czyli władza prawodawcza
przeto liberum veto, konfederacyje wszelkiego gatunku i sejmy konfederackie na zawsze znosimy.
VII. Król, władza wykonawcza
 
Dynastyja przyszłych królów polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta, dzisiejszego elektora saskiego (…)
Straż czyli rada królewska do dozoru całości i egzekucji praw królowi dodana składać się będzie; z prymasa (…) z pięciu ministrów to jest ministra policyi, ministra pieczęci, ministra belli (wojny), ministra skarbu, ministra pieczęci do spraw zagranicznych (…)
IX. Siła zbrojna narodowa
Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej i dlatego postanawiamy aby liczbę wojska podnieść do 100 tysięcy. Wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych.
(Po odczytaniu projektu konstytucji na sali słychać okrzyki posłów.)
Posłowie: Zgoda!Protestujemy!Żądamy normalnej dyskusji! Protestujemy!
(Posłowie uspokajają się, zajmują swoje miejsca. Mowę rozpoczyna marszałek Małachowski
Pod koniec swojej mowy zwraca się do króla)
Marszałek Małachowski: Ile nam jest znajomych rządów republikańskich ten, który skreślony jest w podanym projekcie, najlepszym być sądzę. Dwa w tym wieku najsławniejsze mamy rządy republikańskie: angielski i amerykański, który wady pierwszego poprawił. Ale ten, który dziś ustanowić mamy, będzie nad nie doskonalszym, bo połącza w sobie to, cokolwiek najstosowniejszego do formy naszej znaleźć się mogło. Racz teraz, Wasza Królewska Mość, przyjąć prośby nasze, które przed tron jego zanosimy, abyś już przez nowe związki złączył się z narodem, a od dawnych go uwolnił na zakład przyszłego naszego i najpóźniejszych pokoleń szczęścia.
(Król zwraca się do posłów i senatorów)
Król: Gdy usłyszę w tej mierze wolę sejmu, powiem ochoczo, że za szczęśliwy poczytam ten dzień, w którym się przeczytany projekt obróci w prawo. Spodziewam się zaś, że tym dniem będzie dzień dzisiejszy. O to proszę wszystkich dobrze myślących.
(Na sali sejmowej słychać okrzyki)
Posłowie: Zgoda!Nie ma zgody!T
Posłowie opozycjoniści:
-To jest oczywiste łamanie regulaminu obrad!
-Odczytać pacta conwenta, które powinny mieć trwałą moc!
-Sejmiki wypowiedziały się przeciw sukcesji tronu!
-Rzeczywiste zabezpieczenie państwa winna stanowić siła zbrojna a nie taka czy inna ustawa rządowa, trzeba się więc zająć nie ustawą lecz sprawami skarbowo – wojskowymi!
(Okrzyki posłów opozycjonistów przerywa inny poseł zwracając się do nich następującymi słowami)
Poseł IV: Dzień przyszły późny, lecz pożądany w którym ma stanąć rząd prawdziwy, niszczący dawną anarchią, biorący w karby wszystko, wolność roztropną zabezpieczający, a dla jej własnej pewności tęgą praw egzekucją wskrzeszający w Polsce. Zadrżały na to hasło wszystkie prywatne namiętności, zlękły się widoku prawa i jego dzielności pycha, nierówność, przewodzenie nad równymi sobie, możnowładztwo obrzydłe narodowi; cnota i światło wydały im walkę, a ojczyzna czeka ich zwycięstwa świetnego.
(Poseł IV zajmuje swoje miejsce, głos zabiera marszałek Małachowski)
Marszałek Małachowski: Życzenia normalnej deliberacji są niewczesne, gdyż dzień dzisiejszy to „dzień rewolucji dla zbawienia ojczyzny”, w którym „wszelkie formalności ustawać muszą. Proponuję skróconą procedurę uchwalania projektu. Zgadzający się niech zachowają milczenie, a przeciwni niech się odezwą.
(Na sali słychać okrzyki posłów)
Posłowie przeciwni konstytucji: -Sprzeciw!
-Zgłaszamy protest!
-Nie zgadzamy się!
Posłowie-zwolennicy konstytucji: -Przyjmijmy ustawę!
(W trakcie okrzyków posłów król podnosi rękę na znak zabrania głosu, a sejmujący sądząc, że jest to gest zaprzysiężenia tłumnie podchodzą do tronu i krzyczą)
Posłowie:-Wiwat król!Wiwat Konstytucja!
(Z pośród wiwatujących posłów do króla podbiega poseł Suchorzewski i prosi)
Poseł Suchorzewski: Nie przysięgaj Wasza Królewska Mość, boś już Bogu i ojczyźnie przysięgał, dotrzymaj przeto raz Bogu i ojczyźnie uczynionych ślubów!
(Prośba posła Suchorzewskiego zostaje zakłócona wystąpieniem posła Sapiechy, który zwraca się do obradujących)
Poseł Sapiecha: Panowie posłowie przyjmijmy ustawę, złóżmy przysięgę, bo nie chcecie chyba rozdzielenia narodu a przez to zguby ojczyzny.
(Na sali słychać okrzyki posłów skierowane do króla)
Poseł IV:Złóż przysięgę , przysięgnij Miłościwy Panie
(Posłowie wychodzą na środek sali i wydają okrzyki radości.)
Posłowie:-Niech żyje król!
-Wiwat nowa Konstytucja!
-Wiwat 3 Maj!
-Wiwat Naród!
(Wszyscy posłowie razem)
-Wiwat wszystkie stany!
(Wszyscy posłowie zajmują swoje miejsca. Na środek wychodzi recytator I)
Recytator I:Staliśmy ongiś na rozstaju
Wielu minionych, błędnych dróg –
Tyś wywiódł nas, o Trzeci Maju,
Na prawdy próg.
Myśl nasza rwała się w rozterce,
W zamęcie chceń, w chaosie prób –
Tyś zbudził prawe, wielkie serce
Złu wyrwał łup.
I dusza polska dzięki Tobie
Rozkwitła pięknu wiernych tchnień…
Więc zawsze, w szczęściu czy żałobie –
Ten pomnim dzień.
 
(Do recytatora I dołącza recytator II)
Recytator:Polsko! Na twojej straży
Stał zawsze duch prawości
I wierny głos sumienia…
I bronił się od pohańbienia,
Od mocy bronił wrażnej,
Co w twą godziła cześć,
W upadku nawet
Przyczyniał Ci wielkości.
Polsko! Najlepsze twoje syny
Niosły Ci Twoją krew,
I myśli niosły trud,
I piękna duszy swojej cud.
U Twoich przecież właśnie, chylących się bram
Przystanął Maj.
I w cały kraj
Płomienny rzucał zew!
Polsko! My dzisiaj też – w Majowy dzień –
Chcemy rozproszyć cień,
Co czasem pada w krąg…
I chcemy wokół nieść
Słoneczną, dobrą wieść:
Że zawsze trwa praojców myśl w nas żywa,
Praojców duch, co nas do walk porywa
Za honor Twój – za wolność Twą – za całość,
Co zwalcza w nas zło każde, każdą małość,
Że zawsze my, młodzieńcza polska brać,
U progów twych na straży będziemy stać – Polsko!
(Recytatorzy schodzą ze sceny. Chór przy akompaniamencie pianina śpiewa piosenkę „Polonez 3 Maja”)
Pieśń: Zgoda sejmu to sprawiła,
Że nam wolność przywróciła;
Wiwat, krzyczcie wszystkie stany,
Niechaj żyje król kochany.
 
Taka jest narodu wola:
Za swych braci i za króla
Obywatel każdy wszędzie
Życie swoje łożyć będzie.
Wiwat sejm i naród cały,
Dziś nam nieba żywot dały;
Wiwat, krzyczcie wszystkie stany,
Niechaj żyje król kochany!
(Na scenę wchodzi narrator I)
Narrator I: Ustawa Rządowa, będąca zwieńczeniem programu reform ówczesnej Rzeczypospolitej Konstytucja 3 Maja stała się pierwszą demokratyczną ustawą nowożytnej Europy. Dokument ten zyskał status wyjątkowy, powstał bowiem w celu ratowania ginącej już Ojczyzny.
Uchwalenie Konstytucji było jednym z najważniejszych zrywów patriotycznych, tym ważniejszym, że jednoczącym naród, bo opowiedziały się za nią wszystkie skłócone wcześniej siły polityczne w państwie.
Mimo uchwalenia Ustawy Rządowej i walki w jej obronie, nie udało się uniknąć rozbiorów. Polska zniknęła na 123 lata z mapy Europy.
(Do narratora I dochodzi narrator II)
Narrator II:
Dziś 3 maja to dla wszystkich Polaków dzień radości. Przypomina on wielkie osiągnięcia myśli politycznej, umiejętności pokojowego rozstrzygania sporów wewnętrznych. Tak mówi poeta o tym wydarzeniu: „O wielki, święty dniu, nie bojem tyś sławiony, nie łupem krwawych bitw pamiętne są Twe plony”.
Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty naszej historii. O wydarzeniach tak głęboko zakorzenionych w dziejach naszego narodu nie wolno zapomnieć. Tak mocno wrosły w świadomość Polaków, że pamięć o nich przetrwała wszystkie najtrudniejsze chwile, jakie naród przeżywał.
Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy ustawą z 29 kwietnia 1919r. ustanowił dzień 3 maja świętem narodowym. Za Andrzejem Zahoroskim można powtórzyć, że „tradycja Konstytucji 3 Maja to wielki testament szczytnych idei walki o Naprawę i Niepodległość Rzeczypospolitej”.
Należy strzec tego wielkiego bogactwa, zawierającego w sobie dzieje naszej Ojczyzny, stanowiącego źródło siły dla narodu na jego drodze ku przyszłości.
( Narratorzy stają z boku sali sejmowej; wychodzi uczennica i przy akompaniamencie pianina śpiewa piosenkę „Witaj majowa jutrzenko”)
Piosenka:Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
uczcimy ciebie naszą piosenką,
która w całej Polsce słynie.
Witaj Maj, Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj!
Nierząd braci naszych cisnął,
gnuśność w ręku króla spała,
a wtem Trzeci Maj zabłysnął
i nasza Polska powstała.
W piersiach rozpacz uwięziona
w listopadzie wstrząsła serce,
wstaje Polska z grobu łona,
pierzchają dumni morderce


Uwagi inscenizacyjne:
Akcja inscenizacji dzieje się na sali sejmowej, na której wyznaczone miejsca zajmują:król, sekretarz sejmowy, marszałek Małachowski, poseł Suchorzewski, poseł krakowski, poseł Ignacy Potocki, posłowie opozycjoniści oraz inni posłowie nie znani z nazwiska
Z boku izby poselskiej stoją:narratorzy, recytatorzy, chór
Rekwizyty użyte w inscenizacji to:berło, korona, strój króla-czerwona peleryna, herby szlacheckie, flagi i materiały biało-czerwone, krzesła obite zielonym materiałem ustawione w kształcie trójkąta , kwitnące gałęzie jabłoni, duży napis- „WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”, sztaluga z obrazem Jana Matejki-Uchwalenie konstytucji

Scenariusz opracowano na podstawie:
-Wiadomości historyczne nr 1 2002-czasopismo dla nauczycieli. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
-Polskie pieśni patriotyczne z nutami. Wybór i wstęp Andrzej Kunert.
-Konstytucje polskie:Studia monograficzne z dziejów polskiego konstytucjonalizmu. Praca zbiorowa pod red. Mariana Kallasa
-Andrzej Ajnenkiel -Polskie Konstytucje. Wiedza Powszechna
-Wiek XV-XVIII w źródłach-wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów. Opracowali :Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard
-Jerzy Michalski-Witaj majowa Jutrzenko- „Dzieje narodu i państwa polskiego”
-Wiersze:-Helena Duninówna-3 Maj
-Helena Duninówna-W dniu 3 Maja
Dorota Brodzińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie