Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Krytyczny odbiorca. O władzy pilota w życiu człowieka.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2063 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Lekcja relizuje treści  siezki czytelniczej i medialnej, jest przyjmowana prze uczniów z entuzjazmem, bo temat telewizji jest uczniom szczególnie bliski


Konspekt lekcji  przeprowadzonej w klasie III gimnazjum



Prowadzący: Agata Król - Drzał

Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne

TEMAT: Krytyczny odbiorca. O władzy pilota w życiu człowieka.
Edukacja  czytelnicza i medialna 

CELE:
- zapoznanie uczniów z cechami przekazu telewizyjnego

- uświadomienie potrzeby postawy krytycznej w odbiorze treści przekazywanej przez telewizję

- dostrzeganie pozytywnych i negatywnych cech telewizji

- rozumienie przez ucznia zjawiska manipulacji

- kształtowanie postawy krytycznego odbiorcy


ŚRODKI:
- plansze papieru szarego (do pracy w grupach)

- artykuły prasowe dotyczące programów telewizyjnych (przygotowane przez uczniów)


PRZEBIEG LEKCJI:

1.Dyskusja na temat roli telewizji:

·        upodobania uczniów,

·        ulubione programy i filmy

·         seriale

·         wspólna ocena jakości niektórych proponowanych programów

·        talk show

·        reality show

·        opracowanie „Słownika telewizyjnego” : np. audiotele, czołówka, magazyn, reklama, serial, telenowela, itp.


Zapis wniosków na tablicy:



                                           podglądanie

                                           rozrywka

TELEWIZJA:                      informacja

                                            edukacja

                                             przemoc


2. Wykonanie przez grupy na dużych kartonach papieru mapy mentalnej do hasła: TELEWIZJA (sugestia, aby na planszach uwzględnić dobre i złe strony telewizji).


3. Prezentacja prac grupowych, - wszystkie plansze wiszą na tablicy, przedstawiciele grup omawiają swoją.

  • porównanie prac i dyskusja  dotycząca cech powtarzających się na kilku planszach
  • sformułowanie wniosków.
4. Nawiązanie do tematu lekcji: Co to znaczy „władza pilota”?

  • obecność telewizji w życiu człowieka
  • telemania
  • „rzeczywistość mydlana”
  • seriale – bohaterowie jako członkowie naszej rodziny
  • zagubienie w „globalnej wiosce” McLuhana (termin wprowadzony  podczas  lekcji wcześniejszych)

5. Dyskusja dotycząca programów reality show – Czy takie programy pokazują rzeczywistość prawdziwą ? Czy jest to prawdziwe życie?
  • analiza znanych uczniom programów z tego gatunku
  • tematy tabu?
  • Zagrożenia

6. Cechy przekazu telewizyjnego – formułowanie wniosków na podstawie dyskusji „Krytyczny odbiorca wie, że...”kierowanej przez nauczyciela .





Zapis i wyjaśnienie pojęć:


  • knalizowanie treści = ograniczanie treści przepływających przez TV
  • homogenizacja = zestawianie treści różnego poziomu, papka
  • degradacja informacji
  • kontekstualność = sąsiedztwo różnych programów – zobojętnienie na sceny drastyczne cykliczność przemoc
  • cykliczność = powtarzalność programów charakteryzujących się wspólnymi cechami
Uczniowie w trakcie formułowania wyjaśnień starają się również podać przykłady zaobserwowane w telewizji.


7. Podsumowanie


Świat telewizji z perspektywy widza:

  • kreowanie idoli – tworzenie mitów wokół wielkości sportowców, aktorów, polityków, itp. (wprowadzanie widza w życie „wielkich”)
  • podglądanie – karmienie się plotką
  • życie w świecie fikcji – rekompensata braków życiowych i osobowościowych
  • potrzeba rozrywki – bycie zabawnym, rezygnacja z odpowiedzialności, bierność, stanie obok
  • chęć sławy za wszelką cenę – odarcie z prywatności, każdy może być gwiazdą

Zadanie domowe:

„Przybysz z obcej planety chce się czegoś dowiedzieć o życiu na Ziemi. Nie może jednak  lądować ze względu na awarię. Krąży wokół i odbiera programy telewizyjne stacji nadawczych. Swoją opinię kształtuje na podstawie dzienników telewizyjnych. Wyobraź sobie, że jesteś tym przybyszem. Napisz list do zwierzchnika z relacją o życiu na Ziemi.”


Refleksje po przeprowadzonej lekcji:

            Uczniowie wykazali dużą orientację w problemach zagrożeń, które tworzą media. Śmiało wypowiadali się na temat obserwowanych zjawisk i oceniali je. Potrafili wskazać zjawisko, nie zawsze go nazywają.
            Lekcja przebiegała w szybkim tempie, angażowała wszystkich uczniów. 

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie