Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wynalazki, które zmieniły świat

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 36576 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W świetlicy szkolnej realizujemy różnorodne tematy, które są uzupełnienien treści nauczania. Jednym z kręgów tematycznych, które szczególnie podobają sie dzieciom jest "Technika wokół nas". Przedstawiony konspekt zajęć pozwala poznać ciekawostki historyczne dotyczące różnych wynalazków, które dzisiaj są powszechnie znane i stosowane.


Wynalazki, które zmieniły świat
Zajęcia w świetlicy szkolnej

Przygotowała: Dorota Miś

Zadania:
  • Zapoznanie dzieci z elementami historii wybranych wynalazków
  • Rozwijanie logicznego myślenia
  • Wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na określony temat
  • Kształcenie umiejętności konstrukcyjnych
Pomoce:
    Rekwizyty np. telefon komórkowy, spinacz biurowy, strzykawka, aparat fotograficzny, radio, bateria, konserwa, piłka, igła itp. oraz zdjęcia innych wynalazków, których nie można przynieść
    Materiały potrzebne do zajęć praktycznych: pudełka po zapałkach, nitka
  1. Powitanie
    witam wszystkich którzy…..
    się nie wyspali
    którzy cieszą się, że są już w szkole
    tych, którzy lubią rozwiązywać krzyżówki
    tych , którzy uwielbiają nowości
    tych, którzy ich nie znoszą
    majsterkowiczów i młodych konstruktorów
    witam tych, którzy marzą o locie w kosmos
    tych, którzy chcieliby odbyć podróż w czasie
    witam tych, którzy jeszcze nie czują się powitani
  2. Zagadki –kto pierwszy ten lepszy
    • Wcale się nie czuję staro, choć mam więcej niż 100 lat, czekam wciąż pod pełna para, by po torach ruszyć w świat
    • Zamontowany w łazience pod wanną, kiedy go użyjesz udaje fontannę
    • Możesz mieć lekki i chłodny wiatr, choć jest upalne lato. Włącz do kontaktu urządzenie co nazywa się ..........................
    • Szybszy niż orzeł, szybszy niż sokół. Żaden ptak nie lata tak wysoko.
    • To za sprawa pana Bella może dziś rozmawiać Ela na odległość z Zuzią L. Czy wiesz co wynalazł Bell?
    • Zaczynam gorące podróże lecz niedalekie, bo jestem na sznurze.
    • Na gumowej siedzi rurze szczotka, która zjada kurze. Co w pokoju twoim sprząta wszystkie kurze w czterech kątach ?
    • Krótka rurka, w niej dwa szkiełka. Patrzysz w rurkę – nie do wiary! Stała się olbrzymem pchełka. To są chyba jakieś czary.
    • Co to za maszyna, chyba wiecie dzieci, wrzucasz tam owoce, a soczek już leci.
  3. Co to są wynalazki
    Swobodne wypowiedzi dzieci
    Podsumowanie:
    Wynalazkiem jest coś co zostało wymyślone i skonstruowane w przeciwieństwie do odkrycia czegoś co już istniało lecz nie było znane. Powstaje zwykle z połączenia istniejącej już techniki w inny sposób. Wynalazki wymyślamy z lenistwa (pilot do TV), z przypadku (penicylina), z irytacji spowodowanej niedogodnościami (żyletka zastąpiła niebezpieczną brzytwę)
  4. Rozmowa o wynalazkach na podstawie zgromadzonych przedmiotów i zdjęć. Zapoznanie z ciekawymi historiami związanymi z wynalazkami.
    • Zamek do drzwi – to problem dla złodzieja. W starożytności najprostszym zamkiem był rygiel. Klucz ten miał długość 1 m, służył także do obrony. Później zamek coraz bardziej udoskonalano (ząbki, sprężyny, dźwignie)
    • Termometr - Włoch Galileo Galilei użył rurki z powietrzem, zanurzonej w zabarwionej wodzie, tworząc pierwszy niedokładny jeszcze termometr. Gdy powietrze w rurce ogrzało się i rozszerzało, obniżało poziom cieczy. W dokładnie wyskalowanych termometrach alkoholowych rozszerzał się sam płyn. Weszły do użytku ok. 1600 roku.
    • Rower – wymyślony ponad 120 lat temu – pierwszy nazywał się drezyną od nazwiska konstruktora (Dreisa), nie miał pedałów był to rower biegowy
    • Wieczne pióro – pierwsze prawdziwe wieczne pióro napełniało się zakraplaczem do oczu ( ponad 100 lat temu)
    • Samolot – myśl o lataniu pojawiła się już w XVI wieku – Leonardo da Vinci. Jednak samolot powstał dopiero ponad 100 lat temu (bracia wright). Pierwsze loty trwające kilkadziesiąt sekund (59) pozwoliły na pokonanie 260m. Samolot startował z katapulty, bo nie miał podwozia.
    • Winda – początkowo powstały windy towarowe za względu na brak hamulców bezpieczeństwa. W połowie IX wieku Otis skonstruował windę z hamulcami bezpieczeństwa. Na wystawie przemysłowej wsiadł do windy, po czym kazał przeciąc line i w ten sposób demonstrował działanie hamulców.
    • Tunel - historia wykonywania tuneli jest trudna do wyśledzenia. Mówi się, że tunel, który przechodził pod Eufratem, został zbudowany ok. 2180 p.n.e.., nie mamy jednak żadnych pewnych dowodów jego istnienia. Najstarszy istniejący tunel znajduje się na greckiej wyspie Samos na Morze Egejskim. Został zbudowany w roku 687 p.n.e. i miał ok. 1000 długości
    • Antybiotyki – pożyteczna pleśń. Od dawna ludzie znali bakteriobójcze właściwości pleśni (spleśniały chleb zgnieciony z pajęczyną). Pierwszy antybiotyk został odkryty przez Fleminga (1929r) przypadkiem. Podczas badań do jednego z naczyń przypadkiem dostała się pleśń, która zniszczyła wszystkie bakterie.
    • Mikroskop - powstał w XVI wieku pozwolił zobaczyć co niewidzialne.
    • Igła -początkowo krzaki cierni dostarczały - być może - prymitywnych szpilek do łączenia odzieży, ale ok. roku 20 000 p.n.e. krawcy pracowali, zszywając skóry. Używali igieł z kości do nawiercania skór zwierzęcych i łączyli je cienkimi paskami ze ścięgien lub rzemieniami ze skóry.
    • Maszyna do szycia - pierwszy wynalazca Thimmonnier, nie zyskał jednak uznania, spalono mu warsztat w obawie przed konkurencją i musiał opuścić Paryż.
    • Telefon – elektryczny dźwięk. Pierwsze słowa wypowiedziane przez telefon to słowa konstruktora Bell`a, lekarza pracującego z głuchoniemymi: „Panie Watson, proszę tutaj przyjść, potrzebuję pana”
    • Radio – komunikacja po nowemu, całkowicie zmieniło oblicze świata, znalazło zastosowanie nie tylko w rozrywce. Często pomaga ratować życie ludzkie.
    • Telewizja – okno na świat (lata 30- dzieste)
    • Tworzywa sztuczne – nie występują w przyrodzie, wynalazł je fotograf Parkes. Można z nich produkować przedmioty, nici, tkaniny.
    • Konserwy - próby konserwowania żywności były podejmowane od wieków (suszenie, wędzenie). Armia Napoleona potrzebowała dużo żywności, więc Napoleon ogłosił konkurs na wynalezienia metody konserwowania jedzenia. Cukiernik Appert odkrył, że gotowane mięso i warzywa zamykane w szklanych naczyniach długo zachowują świeżość. Ok. 20 lat później metalowe puszki.
    • Piłka - Piłki były prawdopodobnie najstarszymi zabawkami dziecięcymi. pierwsze wiarygodne świadectwa o grze w piłkę to egipskie malowidła grobowe z ok. 2000 r. p.n.e.
    • Bateria elektryczna – prawdopodobnie wymyślona już w starożytności. Jednak znalezisko z taka bateria zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej i nie zostało potwierdzone przez innych badaczy. Bateria ta dawała prąd, ale służyła do czegoś innego, bo nie było żarówki.
    • Sztuczne zęby - Etruskowie, mieszkający w środkowych Włoszech, byli pierwszymi, którzy jedli za pomocą sztucznych zębów. Dentyści etruscy stosowali paski złota do mocowania zębów zwierzęcych w ustach swych zamożnych klientów. Biedniejszych Etrusków nie było stać na sztuczne zęby.
  5. Zabawa „Wynalazki”
    Każdy wybiera sobie jakiś wynalazek, którym chciałby być i mówi jak wygląda, co myśli, co czuje jako ten wynalazek
  6. „Zapałczany telefon” zajęcia praktyczno techniczne - konstruowanie prostego telefonu potrzebne: 2 pudełka po zapałkach, nitka
    Jeden koniec nitki mocujemy do dna szufladki jednego pudełka, drugi do drugiego. Oba pudełka zasuwamy i gotowe. Wystarczy naciągnąć nitkę aby porozmawiać z drugą osobą jak przez telefon.
  7. Podsumowanie: Co najbardziej podobało się wam podczas zajęć?

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie