Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przyczyny powstawania wad postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1712 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Co roku wzrasta liczba dzieci, u których potwierdzono istnienie wady postawy. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, dlatego tez w artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: Jakie są tego przyczyny?

Przyczyny powstawania wad postawy u dziecka w wieku wczesnoszkolnym.





Dziecko rodzi się ze zdrowym kręgosłupem i zdrowymi stopami. Prawidłowe warunki życia, odpowiednie odżywienie i wystarczająca ilość wszechstronnego ruchu powinny ukształtować zdrowe dziecko z poprawną postawą ciała. Nie zawsze jednak tak jest.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba uczniów z wadą postawy. Należy więc zadać sobie pytanie: Jakie są tego przyczyny?
Pierwotną i zasadniczą przyczyną wad postawy jest niewydolność mięśni utrzymujących ciało, brak właściwie dobranych ćwiczeń fizycznych oraz zabaw ruchowych i zły nawyk postawy. Istnieje też duża grupa przyczyn, które powodują, że dziecko nabywa wadliwą postawę podczas pobytu w szkole. Jednym z największych niebezpieczeństw jest siedzący tryb życia i jednostajność pozycji, na które – znajdujący się w okresie intensywnego wzrostu organizm dziecka – nie jest dostatecznie uodporniony. Dziecko spędza w szkole przeciętnie od 3 do 6 godzin dziennie. W pozycji siedzącej pozostaje przez kilka godzin, zajęte jednocześnie absorbującą je pracą umysłową. Jednostronność owego siedzącego trybu życia w połączeniu z objawami znużenia, które wywołuje wysiłek umysłowy, powoduje typową nawykową wadliwą postawę szkolną. Do podstawowych przyczyn należy zaliczyć:
opuszczoną głowę, barki wysunięte ku przodowi, zapadniętą klatkę piersiową, plecy przygarbione
o szeroko rozsuniętych łopatkach ( skrzydełkowate ).
Przykrócone mięśnie piersiowe, słabe i rozciągnięte mięśnie grzbietu nie są w stanie zabezpieczyć prawidłowego ustawienia kręgosłupa, właściwego kształtu i należytej ruchomości klatki piersiowej,
co w konsekwencji powoduje małą pojemność i złą wentylację płuc. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj nadmiernie silne wygięcie w lędźwiach
i wypchnięty w przód brzuch o słabych i wiotkich mięśniach. Narządy mieszczące się w jamie brzusznej ulegają łatwo pewnym przemieszczeniom i zaburzeniom w funkcjonowaniu.
Oprócz tych odchyleń, bywa wiele innych nieprawidłowości lub wyraźnych wad postawy, jak plecy płaskie, w wyniku których łatwo powstaje boczne skrzywienie kręgosłupa
(skolioza ), płaskostopie.
Wady postawy nie tylko sprawiają bóle, cierpienia, lecz także obniżają ogólną sprawność fizyczną. Skrzywienia boczne kręgosłupa, dające w efekcie obniżenie jednego barku, ogranicza ruchomość obu barków. Nieprawidłowe ustawienie miednicy ogranicza długość kroku i wpływa ujemnie na jego elastyczność. Wadliwe ustawienie kończyn dolnych, szczególnie stopa płaska, przeszkadza w odbywaniu dłuższych spacerów, marszów, wycieczek, nie pozwala uzyskać dobrych wyników w biegach czy skokach. Stwierdzone wady postawy ograniczają szybkość, zręczność, siłę i wytrzymałość.
Prócz jednostronności siedzącego trybu życia są jeszcze inne przyczyny, które zwiększają niebezpieczeństwo powstawania wadliwej postawy. Należą tu : nieodpowiednie wymiary mebli, niewłaściwy sposób siedzenia w czasie pisania z jedną ręką na pulpicie, a drugą opuszczoną, nieprawidłowa postawa stojąca, a także mechaniczne przyczyny w postaci ciasnego ubioru, krótkich i ciasnych rękawów, za małe wymiary obuwia.
Bardzo niekorzystne w młodszym wieku szkolnym jest noszenie przez dzieci podręczników
w teczkach, zamiast w tornistrach.
Dbałość o poprawną postawę dziecka, należyte jej kształtowanie i zapobieganie przyczynom, które powodują błędy i wady, jest dla nauczyciela jednym z podstawowych nakazów w pracy, rezultatem czego powinno być „wyrobienie stałego nawyku dobrej postawy ciała”. Należy wdrażać dziecko do poprawnego trzymania się we wszystkich okolicznościach codziennego życia. Sprawa prawidłowej postawy dziecka powinna być ustawiczną i wspólną troską ogółu wychowawców oraz rodziców.

Opracowała:
Prowadząca zajęcia
gimnastyki korekcyjnej
w SP nr 3 w Pszowie
mgr Gabriela Hulbój

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie