Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Projekt organizacji pracy szkoleniowej z młodzieżą z zakresu piłki nożnej i rozgywek piłkarskich

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1650 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Drużyny piłkarskie reprezentujące gminę Zagórz przez ostatnie 10 lat w żaden szczególny sposób nie zaznaczyły swojej obecności na futbolowej mapie powiatu. I to zarówno jeżeli chodzi o rozgrywki w kategorii seniorów jak również rozgrywki młodzieżowe. (...)Za tym wszystkim idą także środki finansowe z budżetu gminy, często wcale nie małe jak na bieszczadzkie realia.
Mając na uwadze opisane wyżej fakty, doświadczenie własne i innych trenerów jak również przykłady najlepiej funkcjonujących „piłkarskich machin” w Europie, należy stwierdzić, że istniejący model szkoleniowo-organizacyjny piłki nożnej w gminie Zagórz jest nieefektywn.
Poniżej przedstawiam systemowy projekt rozwiazania zaistniałego problemu, dostosowany do istniejących realiów i mający duże szanse powodzenia uzyskania zamierzonych efektów.


O autorze:

Od 1997 roku jestem nauczycielem wychowania fizycznego pracującym w szkołach w gminie Zagórz. W pierwszej kolejności była to Szkoła Podstawowa Nr1 a od 1999 roku Gimnazjum Nr1 w Zagórzu. Posiadam również dyplom trenera II klasy piłki nożnej. Pracą trenerską zajmuje się również od 1997 roku. Do tej pory jako trener pracowałem w dwóch klubach piłkarskich:
a) 1997 - 99 LKS Sanovia Lesko
b) 2000 - ? MKS Stal Sanok.
Od początku swojej pracy trenerskiej po dzień dzisiejszy przeszedłem przez wszystkie szczeble pracy szkoleniowej, poczynając od naboru młodzieży a na drużynie seniorów skończywszy.

1. Identyfikacja problemu:

Drużyny piłkarskie reprezentujące gminę Zagórz przez ostatnie 10 lat w żaden szczególny sposób nie zaznaczyły swojej obecności na futbolowej mapie powiatu. I to zarówno jeżeli chodzi o rozgrywki w kategorii seniorów jak również rozgrywki młodzieżowe. W tym miejscu należy zaznaczyć, że piłka nożna jest bezsprzecznie najpopularniejszą dyscypliną sportową w gminie Zagórz, uprawianą przez procentowo największą rzeszę młodych chłopców. W rozgrywkach ligowych seniorów uczestniczy pięć drużyn z gminy Zagórz.
Za tym wszystkim idą także środki finansowe z budżetu gminy, często wcale nie małe jak na bieszczadzkie realia.
Mając na uwadze opisane wyżej fakty, doświadczenie własne i innych trenerów jak również przykłady najlepiej funkcjonujących „piłkarskich machin” w Europie, należy stwierdzić, że istniejący model szkoleniowo-organizacyjny piłki nożnej w gminie Zagórz jest nieefektywny. To wszystko przekłada się na poziom sportowy zespołów reprezentujących gminę Zagórz w różnego rodzaju rozgrywkach piłkarskich. W rywalizacji z zespołami porównywalnymi pod względem organizacyjnym, reprezentującymi powiat sanocki, zauważa się spore różnice świadczące na naszą niekorzyść w każdym aspekcie wyszkolenia piłkarskiego.

2. Propozycja rozwiązania zaistniałego problemu i opis działań:

W gminie Zagórz należy stworzyć jasny i czytelny dla wszystkich system finansowania piłki nożnej ze środków z budżetu gminy. W tym systemie należy jasno i wyraźnie nakreślić jakim priorytetom jest on podporządkowany. W moim odczuciu takimi priorytetami powinny być:
a) zapewnienie odpowiedniego poziomu szkolenia uzdolnionej piłkarsko młodzieży w klasach sportowych i umożliwienie jej rywalizacji z najlepszymi rówieśnikami w województwie,
b) organizacja amatorskich rozgrywek piłki nożnej (Amatorskiej Liga Wiejska) w kategorii seniorów i ewentualnie juniorów,
c) stworzenie jednej drużyny reprezentującej naszą gminę w rozgrywkach seniorskich na szczeblu województwa (docelowo IV liga podkarpacka).



Ad. a)
Pierwszym krokiem mającym na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu szkolenia uzdolnionej piłkarsko młodzieży powinno być utworzenie klas sportowych. Sprawą dyskusyjna wydaje się być sposób ich tworzenia i funkcjonowanie przy szkołach podstawowych (szkole podstawowej), gdyż młody wiek adeptów takich klas narzuca wiele ograniczeń. Jednak dla mnie sprawę bezsporną stanowi fakt, iż na poziomie gimnazjów szkolenie w klasie sportowej musi być scentralizowane w stosunku gminnym. Tym bardziej, że już w chwili obecnej po części jest to osiągnięte przez fakt, że na 11 miejscowości w gminie istnieją tylko 3 gimnazja. W ten sposób stworzona grupa piłkarzy , jako jedyna z grup młodzieżowych powinna reprezentować gminę, w rozgrywkach organizowanych przez krośnieński OZPN czy podkarpacki ZPN. Taka drużyna reprezentacyjna po okresie edukacji na poziomie gimnazjum powinna mieć swoją kontynuacje w rozgrywkach juniorów młodszych „A” i juniorów starszych. Juniorzy w tych drużynach powinni rekrutować się w przeważającej większości z uczniów kończących w swoich rocznikach klasy sportowe piłki nożnej w naszej gminie.
W dalszej perspektywie należałoby się zastanowić nad możliwością rozbudowy posiadanej bazy sportowej, służącej wspomnianej wyżej młodzieży.

Ad. b)
Oczywiście na piłkę nożna w naszej gminie nie należy patrzeć tylko przez pryzmat najzdolniejszej młodzieży. Dlatego kolejnym priorytetem, dla mnie osobiści, jest utworzenie dla istniejących już drużyn piłkarskich w gminie Zagórz Amatorskiej Ligi Wiejskiej, gdzie mogłyby one rywalizować ze sobą zarówno na boiskach pełnowymiarowych jak również w hali w okresie zimowym.
Takie rozwiązanie pozwoliłoby w dużym stopniu zaoszczędzić środki finansowe przeznaczane corocznie na działalność statutową poszczególnych klubów a jednocześnie uatrakcyjniłoby zmagania piłkarzy, gdyż każdy mecz byłby tzw. „derby”. Na chwilę obecną w takiej lidze uczestniczyłoby 6 drużyn: Zagórz II, Łukowe, Tarnawa D., Czaszyn, Poraż i Rzepedź.
Równocześnie z rozgrywkami seniorów mogłaby się odbywać rywalizacja drużyn młodzieżowych z tych miejscowości w formie tzw. przedmeczu, dla których również byłaby prowadzona oddzielana tabela rozgrywkowa.

Ad. c)
Ostatni z wymienionych przeze mnie priorytetów stanowi utworzenie, reprezentującej gminę, drużyny seniorów. Drużyna ta, w moim odczuciu, powinna być utrzymywana ze środków gminy i ewentualnych sponsorów i być jej piłkarską wizytówką. Pod względem sportowym powinna to byś wypadkowa prowadzonej pracy szkoleniowej na terenie gminy. Powstanie takiej drużyny byłoby dużo łatwiejsze gdyby wcześniej przez kilka lat funkcjonowało centralne szkolenie w gminie, chociażby na poziomie gimnazjum. Wtedy fakt reprezentowania gminy w kategorii seniorów we wspólnej ekipie byłby naturalnym następstwem występów w takiej drużynie w rozgrywkach młodzieżowych w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Na koniec pragnę zaznaczyć, iż są to, tylko i wyłącznie, moje propozycje dotyczące zwiększenia efektywności pracy z piłkarską społecznością w gminie Zagórz. Te propozycje wymagają oczywiście szczegółowej analizy tak pod względem merytorycznym, organizacyjnym jak i finansowym oraz specyfikacji związanej z nimi działań.
Równocześnie zakładam, że stworzenie takiego systemu szkolenia, jak ten przedstawiony przeze mnie powyżej, jest procesem etapowym i falowym a efekty jego funkcjonowania rozłożone są w czasie na przestrzeni kilku, kilkunastu lat.

2006: Wprowadzenie przyjętego do realizacji systemu centralnego szkolenia młodzieży uzdolnionej piłkarsko w Gminie Zagórz w oparciu o powstałe klasy sportowe w Gimnazjum i SP.

2007: Realizacja przyjętego systemu z kolejnym rocznikiem. Rozbudowa bazy szkoleniowej tj. boiska treningowego ze sztuczna nawierzchnią.

2008: Kontynuacja centralnego szkolenia w trzech klasach sportowych Gimnazjum. Wprowadzenie dwóch najstarszych roczników (’93 i ’94) do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim.

2009: Utworzenie reprezentującej gminę drużyny juniorów w oparciu o uczniów, którzy ukończyli klasę sportową w Gimnazjum i start tej drużyny w rozgrywkach prowadzonych przez OZPN.

2010: Kontynuacja podjętych działań i ewentualna organizacja Młodzieżowej Ligi Wiejskiej

2012: Powstanie reprezentującej gminę drużyny seniorów w oparciu o prowadzone wcześniej centralne szkolenie młodzieży i organizacja rozgrywek Amatorskiej Ligi Wiejskiej w kategorii seniorów.
2013: Awans reprezentacyjnej drużyny juniorów do II Ligi Podkarpackiej.

2015: Awans reprezentacyjnej drużyny seniorów do IV Ligi Podkarpackiej.



Opracował:

mgr Maciej Błażowski
Trener II klasy piłki nożnej.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie