Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dzień Walki z Głodem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3315 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Już od kilku lat nasza szkoła prowadzi akcję pt. Dzień Walki z Głodem.
19 października 2005r. podczas apelu nasi uczniowie odczytali list otwarty w którym, jak corocznie zwrócili uwagę na problem głodu.

List otwarty do wszystkich Ludzi Dobrej Woli
Jakie obrazy masz przed oczami, kiedy słyszysz słowo GŁÓD? Pewnie jak większość osób widzisz Afrykę i Kraje Trzeciego Świata...
Prosimy, otwórz szeroko oczy i rozejrzyj się wokoło; przyjrzyj się uważanie swojemu sąsiedztwu, swojej wiosce, miastu, krajowi, w którym żyjesz. Czy nie wstrząsnęło Tobą nigdy, kiedy słyszałeś, jak wiele ludzi w Twoim mieście, kraju jest bezrobotnych? W jakich warunkach żyją? Jak często ich rodziny są głodne, ponieważ nie mają pieniędzy na chleb?
Możemy Cię zapewnić, że w Twoim otoczeniu znajdziesz wiele takich osób.
Czy w dalszym ciągu uważasz, że głód to tylko problem Afryki? CHYBA JUŻ NIE.
Nie trudno odgadnąć, że rodziny żyjące poniżej poziomu ubóstwa będą generować nowe pokolenia równie niezaradne życiowo, ludzi żyjących w głodzie, ubóstwie, borykających się z różnymi chorobami. Stworzona przez ubóstwo patologia dla nich i ich bliskich nigdy się nie skończy.
NIGDY!!! - DOPÓKI nie znajdą się ludzie, którzy nie będą obojętni na problemy innych. Ludzie, którzy uświadomią sobie, że stojąc biernie z boku również ponoszą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.
Żyjemy obecnie w bardzo ciężkich czasach. Coraz trudniej o społeczne zrozumienie dla drugiego człowieka. Rozdźwięk pomiędzy grupami społecznymi stale narasta. I to nie tylko w wymiarze różnic ekonomicznych, ale także na poziomie świadomości. Świadomości problemów, trudności, ograniczeń i codziennym życiu innej klasy. Zaczynają się tworzyć swoiste getta ludzi biednych, bez żadnej możliwości dla nich wyrwania się z ich kręgu.
Dlatego też, znaleźliśmy jeden ze sposobów jak przerwać ból i cierpienie głodnych, niedożywionych, jak zablokować tryby błędnego koła patologii biedy, raz na zawsze zamknąć jej getta, dać ludziom i ich dzieciom szansę na lepsze jutro. Wiemy już jak wszystkim otworzyć oczy na problemy głodu w naszym kraju.
Rozpoczynamy kolejną edycję "Kampanii Walki z Głodem Polskiego Czerwonego Krzyża". Nie stój z boku i przyłącz się do nas! Nie pozwól, aby po ulicach naszych miast chodzili głodni ludzie

Co 3,6 sekundy na świecie ktoś umiera z głodu. Ok. 815 milionów ludzi w świecie cierpi głód i niedożywienie. 1/12 ludzi na świecie choruje z niedożywienia, w tym 160 milionów dzieci poniżej piątego roku życia (FAO). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 ludności świata jest dobrze odżywiona, 1/3 jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.
Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają, co roku na perfumy.
Co roku umiera z głodu 15 milionów dzieci.
Niedożywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na świecie - proporcja, jakiej nie osiągnęła żadna choroba zakaźna od czasów zarazy morowej.

Ok. 183 milionów dzieciach waży mniej, niż powinny w swoim wieku.
Niedożywienie dotyka połowę dzieci poniżej piątego roku życia w Azji południowej i 1/3 dzieci w Afryce subsaharyjskiej.
Za cenę jednego pocisku rakietowego szkoła pełna głodnych dzieci mogłaby przez 5 lat wydawać codzienny posiłek południowy.
W latach 1990-tych ponad 100 milionów dzieci zmarło z chorób i głodu. Można było temu zapobiec za cenę dziesięciu bombowców Stealth lub za dwudniowe światowe wydatki na cele wojskowe.

W ramach Kampanii Walki z Głodem wolontariusze i pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzą kwesty i zbiórki darów rzeczowych. Uczniom i nauczycielom PCK proponuje zorganizowanie w szkołach akcji: "Przynieś kanapkę głodnemu koledze". Firmom proponowane jest zorganizowanie akcji "Tydzień w godzinę", która polega na przekazaniu godzinnego wynagrodzenia na Kampanię Walki z Głodem. Tytuł akcji wywodzi się z jej charakteru - według ostatnich badań GUS, średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 2.200 złotych brutto. W miesiącu są średnio 22 - 23 dni pracujące, co oznacza, iż dziennie zarabiamy około 100 zł. Dzieląc tę sumę przez 8 przepracowywanych dziennie godzin otrzymujemy kwotę 12 złotych. Uśredniając koszt jednego posiłku na szkolnej stołówce do 2,5 złotych, osoba przekazując 12 złotych ("godzina") i zapewnia 5 posiłków ("tydzień") dla jednego dziecka.
W naszej szkole od trzech lat organizowany jest Dzień Walki z Głodem. W pierwszym roku przygotowywaliśmy kanapki dla wszystkich uczniów. Rok temu otrzymali wszyscy jogurty zasponsorowane przez firmę Bakoma. W tym roku szkolnym dla każdego ucznia, też czeka niespodzianka. Dzięki hojności naszego sponsora, z okazji Dnia Walki z Głodem, wszyscy otrzymają pączki i soczek owocowy.
W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów serdecznie dziękujemy sponsorowi za wsparcie akcji w naszej szkole.

Po zakończonym apelu uczniowie otrzymali niespodzianki od sponsora.

Ewaluacja
Wpisz własne odczucia i wrażenia po apelu związanym
z Dniem Walki z Głodem.



Opracowały na podstawie materiałów PCK
Aneta Jagura
Agnieszka Osicka
Nauczycielki SP Bolimów

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie