Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Święto Komisji Edukacji Narodowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1725 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz obchodów święta KEN powstał w oparciu o wybór pism Komisji i o Komisji opracowany przez Stanisława Tynca. Pozwala to doskonale odtworzyć ówczesny klimat, a młodzież, ucząc się ról, poznaje specyfikę XVIII-wiecznego języka polskiego.

Czytelnia. Typowe wyposażenie, w widocznym miejscu duże, kolorowe portrety z epoki Oświecenia z działaczami Komisji Edukacji narodowej. Bibliotekarka spokojnie układa książki. Wchodzi uczennica z zatroskaną twarzą.
Uczennica:
-Dzień dobry.

Bibliotekarka:
-Dzień dobry.......... Oj, coś minę masz nietęgą. Kłopoty?

Uczennica:
-Muszę napisać referat. I to jaki! (Wyciąga z kieszeni złożoną kartkę, czyta z kartki:)
,,Dokonania Komisji Edukacji Narodowej”( zrezygnowana patrzy na bibliotekarkę
i niepewnym głosem mówi) Trochę się w tym orientuję, ale...tak żeby napisać referat...

Bibliotekarka:
-Historia bywa trudna i niezrozumiała, ale ma dla nas wielkie znaczenie, to ona nas ukształtowała. (Pani wybiera z półki kilka książek). Przejrzyj te książki, daj się ponieść wyobraźni. Zobaczysz, referat powstanie szybciej niż myślisz. Powodzenia. (wychodzi)

Uczennica:
(zostaje sama, otwiera jedną z grubych książek, wzdycha i czyta głośno, wyraźnie.)
,,Komisja Edukacji narodowej, najstarsza w Europie świecka instytucja zarządzająca oświatą w latach 17773-1794, powołana przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, przeprowadziła reformę nauczania, wprowadziła język polski jako wykładowy, wydawała podręczniki” (odkłada książkę )
Strasznie to wszystko ogólnikowe, referat powinien być chyba bardziej szczegółowy. I jak tu dostać piątkę, kiedy to takie trudne...hej, czy ktoś może mi pomóc?(cisza, w tle postaci na obrazach zaczynają patrzeć na siebie porozumiewawczo, wskazując na dziewczynę)
Chyba nie dam rady... (kładzie głowę na książkach, zasypia)
(W tle fragment ,,Arii z kurantem”)

Postać I:
-Dziecko drogie, nie frasuj się zanadto!
(uczennica podnosi głowę i odwraca się)

Uczennica:
-Co to? Skąd ten głos??? (Zdumiona patrzy na postać z obrazu)
Przepraszam, to pan powiedział? (po chwili lekko zniecierpliwiona) Bez żartów proszę, ja muszę się uczyć!
Postać I wychodzi ramy i z siada z boku stolika. Mówi z uśmiechem.

Postać I:
-I sen niekiedy może być nauką. Nie godzi się historią frasować. Szczególne i piękne dzieje przyszło ci opisać, dumnym trzeba być z tego, co Komisja Edukacji Narodowej dokonała.
Mężowie nad edukacją narodową przełożeni największe starania łożyli w tym, by uformować ludzi tak, by umieli kochać i bronić ojczyznę, prawa stanowić, i być posłusznymi.
(odwraca się w stronę obrazu) –Mości Kołłątaju...( z obrazu wychodzi druga postać i mówi)

Postać II:
Tak, tak. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Ćwiczenie i edukacja młodzi jest jedynym dla państw ciągłego uszczęśliwienia warunkiem.
(z obrazu wychodzą kolejne dwie postaci )
Postać I:
Edukacja dziecięca jest osnową starań około niego podjętych na to, aby jemu było dobrze i aby z nim było dobrze. Będzie rosnącemu człowiekowi dobrze, gdy się ciało jego utwierdzi ku zdrowiu, gdy oświecony w prawdach religii i w prawdach przyrodzonych znać będzie swój pożytek, gdy zawczasu wprawiony będzie w znanie i czucie dobra. Będzie z nim dobrze, kiedy będzie ludzki, sprawiedliwy, dobroczynny, wykonywający powinności swoje. Edukacja szkolna do tego zmierzać powinna, inaczej lepiej jej nie mieć.

Postać IV:
Święte słowa. Zważcie jednak zacni panowie, że nie można być szczęśliwym, nie można nabierać oświecenia umysłu, dzielności duszy, łatwości w używaniu jej władz, zdatności i zręczności w wykonywaniu obowiązków – bez mocnego i trwałego złożenia ciała; zdrowie zaś, czerstwość, moc zmysłów i sił od pierwszego wychowania w niemowlęctwie, od sposobu życia w młodzieńskim wieku nieochybnie zawisły.
(Z ramy wychodzi król, postaci kłaniają się)

Król:
- Racja, światli mężowie. W naszych programach edukacja fizyczna być musi osnową wszelkich działań.

(Postać IV, pokazując rysunki ćwiczących chłopców)
Postać IV:
- Za wzmagającym wiekiem i wzrostem dziecięcia pomnażać w nim należy rześkość, szykowność i siłę. Takowe zaś ćwiczenia i gry, do mocy, szybkości ciała, do męstwa i odwagi pomagające zdają się te: gra w piłkę, z ubieganiem się i żywym obracaniem, balon, czyli gra w dużą piłkę, ciskanie zręczne kamieni na wodę, gonitwy do pewnego kresu, potykanie się w palcaty i tym podobne.

Postać II:
Te same względy pobudką zdają się wprowadzenia nauki poznania rzetelnego przyczyn i skutków przyrodzonych, na ile te drogą zmysłów i doświadczenia poznane być mogą!

Postać III:
A opisanie rzeczy, które człowiekowi Dawca natury nadał?? Czyli to są, czyli krzewy i rośliny, czyli co ziemię otacza lub co ziemia w swych wnętrznościach zawiera?

Postać II:
Te są bowiem wiadomości najcelniejsze, uczące człowieka i znać dary Boże i używać ich na pożytek najpewniejszy i najsprawiedliwszy.

Postać III:
A że człowiek nabierając znajomości, co go otacza, co mu do używania służy, jeszcze bliżej ma znać siebie samego, swoją konstytucyją, temperament, stan zdrowia. Bez zdrowia nie masz szczęśliwości. Łatwiej jest zachować zdrowie niż utracone odzyskać.

Król:
Tak więc mamy nowe nauki podług nowej szkól ustawy, jak zowią reformy.
Jaśnie Oświeceni, Jaśnie Wielmożni Mości Dobrodzieje! Ustanowienie Komisji Edukacji Narodowej, nie mające przykładu, a godne nim być w każdym kraju, dowodem i skutkiem będąc mądrości opatrznej, zaleci żyjącym i potomnym obywatelom winną jej sławę, winną wdzięczność. Tak jest, przezacni mężowie, którzyście to zgromadzenia naszego otwarcie obecnością waszą ozdobili, te są zadania i chęci nasze.

Postać II:
-Miejmyż zatem nadzieję, że zaczynając dzieło tak poważne i w świecie całym równego sobie nie mające, doczekamy się godnych naśladowców i na kartach historii dokonania tych którzy komisje Edukacji narodowej stworzyli i jej reformy wiernie w życie wprowadzali ślad swój niezatarty znajdą. (jedna z postaci kładzie przy śpiącej uczennicy zapisane kartki, daje porozumiewawcze znaki pozostałym, aby cicho weszli w ramy).

Z radia płynie „Aria z kurantem”, dziewczyna budzi się i przeciąga.

Uczennica:
-Ale miałam sen! (ogląda się na portrety i mówi do nich):
Śniło mi się, że słyszałam waszą rozmowę. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy! Zaraz, zaraz.... Przecież w naszej szkole pielęgnujemy wartości, które uznali za najważniejsze działacze Komisji... Realizujemy idee rozwoju zrównoważonego, uczymy się jak świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturowym, jak pomagać innym... Tak, teraz będzie mi na pewno łatwiej. Biorę się do pracy!
(spostrzega że kartki są już zapisane)
-Rety, to przecież referat!!! Nie rozumiem (kręci głową). Zaraz, zaraz...(odwraca się do portretów. W tym czasie wchodzi pani)

Bibliotekarka:
-Jeszcze tu jesteś? Widzę, że historia pochłonęła cię bez reszty.

Uczennica:
O tak, bez reszty. Referat wyszedł koncertowo! Będzie piątka, a może nawet szóstka!
(Przechadza się pod portretami)
-A swoją drogą...nigdy nie zwróciłam uwagi na te portrety, są naprawdę świetne. (pokazuje znak podniesionego kciuka, w tym samym czasie postaci z portretów pokazują ten sam gest. Pani stoi odwrócona do półek, dziewczyna kłania się portretom i mówi)

Uczennica:
-Dziękuję, do zobaczenia!

Bibliotekarka: (myśląc, że to do niej)
-Do widzenia. Cieszę się, że znalazłaś tu pomoc.




Beata Zasada

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie