Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Tradycje i symbole świąt wielkanocnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 16863 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Publikuję konspekt zajęcia dla dzieci 6 - letnich, który można wykorzystać podczas zajęcia otwartego z rodzicami lub (po niewielkich zmianach) do hospitacji diagnozującej.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA WIELKANOCNEGO

Grupa: dzieci 6 - letnie

Temat: Tradycje i symbole świąt wielkanocnych.

Cele ogólne:

  • Zapoznanie z symbolami świąt wielkanocnych (jajko, pisanka, baranek, zajączek, palma, kurczaczek, owies, bazie);
  • Rozwijanie umiejętności czytania, analizy i syntezy;
  • Doskonalenie umiejętności wykonywania działań matematycznych: dodawania i odejmowania oraz rozpoznawania i używania znaków , =;
  • Poznanie tradycji "lanego poniedziałku" oraz święcenia potraw;
  • Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną;
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
  • Rozpoznać charakter oraz nastrój fragmentu utworu A.Vivaldiego "Wiosna";
  • Rozwiązywać rebusy, zagadki;
  • Dokonać analizy i syntezy wyrazów dobierając odpowiednie litery w pola krzyżówki;
  • Dobrać podpisy pod symbole wielkanocne;
  • Zaśpiewać piosenki "Na kubeczku...", "Ko, ko...";
  • Dodawać i odejmować w zakresie 9;
  • Dobrać odpowiedni znak (, =) między liczbami;
  • Wyjaśnić, na czym polega tradycja "lanego poniedziałku" oraz święcenie potraw;
  • Złożyć życzenia oraz wręczyć świąteczny prezent rodzicom;
Dziecko zna:
  • Symbole charakterystyczne dla świąt wielkanocnych;
  • Znaczenie symboli;
  • Sposób wykonania zadania w karcie pracy;
  • Wiersz D.Gellner "Pisanki";
Dziecko wie:
  • Jakie dary przynosi nam wiosna;
  • Jakie potrawy powinny znajdować się w koszyku ze święconym.
Metody:
  • Podające (wiersz Cz.Janczarskiego "Pocztówka wielkanocna", A.Vivaldi "Wiosna", pogadanka, wiersz H.Szajerowa "Kura", wiersz E.Skarżyńska "Wielkanocny stoi");
  • Problemowe ( zagadki słowne, rebusy, rozwiązanie krzyżówki, kolorowanie zgodnie z kodem, dobieranie podpisów pod symbole);
  • Eksponujące (recytacja wiersza D.Gellner "Pisanki", śpiewanie piosenek oraz improwizacja ruchowa);
  • Praktyczne (składanie życzeń, wręczanie prezentów, nakrywanie stołu)
Forma:
  • Aktywność indywidualna;
  • Aktywność zbiorowa;
Pomoce:
  • Strój P.Wiosny dla nauczyciela, list, magnetofon, utwór A.Vivaldiego, rebusy, krzyżówka, symbole wielkanocne: jajka, pisanki, palma, owies, rzeżucha, baranek, zajączek, kurczątko, mazurek, baba wielkanocna, bazie, podpisy, monografia litery i liczby, jajka z działaniami matematycznymi, 2 kury, koszyk ze święconką, karta pracy dla każdego dziecka, elementy dekoracji wielkanocnego stołu;
PRZEBIEG PRAKTYCZNY
  1. Powitanie rodziców przez wszystkie dzieci
    Witajcie nam goście mili
    W ten wielkanocny czas
    Bo dziś tu zaśpiewamy
    I zatańczymy wam
    Alleluja, alleluja
    Wielka radość w sercach płynie
    Spotkaliśmy się dziś tutaj,
    Jak w prawdziwej rodzinie
  2. Zaproszenie do zamknięcia przez dzieci oczu i wysłuchania fragmentu utworu A.Vivaldiego "Wiosna", zwrócenie uwagi na charakter melodii oraz jej nastrój (nauczyciel w tym czasie przybiera postać pani wiosny);
  3. Przeprowadzenie rozmowy na temat skojarzeń związanych z utworem, jaką porę roku przypomina, z jaką porą roku utożsamił się nauczyciel. Prezentacja darów przyniesionych w koszyku pani wiosny – narcyzów, krokusów, tulipanów oraz znalezienie pocztówki;
  4. Odczytanie treści pocztówki, wiersza Cz.Janczarskiego "Pocztówka wielkanocna"
    Przyszła wiosna, dobra wiosna,
    A z nią pora wielkanocna,
    Błyśnij słonko, dmuchnij wietrze,
    W naszych sercach tak świątecznie.
    Tak radośnie i beztrosko,
    Jak to bywa tylko z wiosną

    Jestem wiosna, zielona wiosna,
    Kiedy nadchodzę, to świąteczne dary w koszyku przynoszę
    Jakie to są dary odgadniecie, kiedy rozwiążecie krzyżówkę
  5. Rozwiązywanie krzyżówki
    • Rebus literowy – wskazywanie litery w nazwie obrazka, którą wyznacza liczba (parasol –1, kura –4, lis – 1, dom – 3, rak – 2) (palma)
    • Zagadka: Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą, te kotki szare, co na drzewach siedzą (bazie);
    • Rebus obrazkowy – kot (skreślenie k, t = w), pies (skreślenie p); (owies)
    • Zagadka: Kura je zniosła dzieciom przyniosła, ugotowała i dzieciom dała (jajko);
    • Zagadka: Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę, ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę (baranek);
    • Zagadka: Tańczy się go żwawo, parami lub w kole, inny- słodki leży na świątecznym stole (mazurek);
    • Rebus literowy – buty – 1, ekran – 4, bocian – 1, bratek – 3 (baba)
       P A L M A
       B A Z I E  
      O W I E S  
       J A J K O 
       B A R A N E K 
      M A Z U R E K 
       B A B A
      
      Dzieci odczytują rozwiązanie (pisanka)
  6. Pani wiosna wyjmuje z koszyka symbole świąt wielkanocnych ( na stole są przygotowane: owies, baba) i ustawia je obok:
    To jest zając,
    Tu palemka,
    Tu kurczaczek z barankiem mieszka,
    A na końcu pisaneczki: białe, żółte malowane,
    Na talerzu układane
    Te dary świąteczne dziś tu przynoszę
  7. Proszę dzieci o wybranie podpisów do zgromadzonych symboli wielkanocnych, sama objaśniam ich symbolikę:
    • Na wielkanocnym stole powinna znaleźć się lukrowana baba oraz mazurek. Dawniej wypiekano baby drożdżowe na łokieć wysokie, mazurek był z ciasta kruchego i bardzo bogato dekorowany czekoladą, karmelem, orzechami;
    • Jajka, kurczaczki i bazie to symbol nowego życia, zwyczaj malowania jajek wywodzi się ze starych tradycji, dawniej ludzie wierzyli, że pisanka chroni przed nieszczęściem. Dziś dzielimy się pisanką podczas wielkanocnego śniadania;
    • Baranek jest symbolem Jezusa, który wylał za nas swoją krew, barankowi wielkanocnemu dajemy chorągiewkę jako symbol zwycięstwa;
  8. Zapraszam dzieci do powstania i zaśpiewania piosenki "Na kubeczku z Porcelany" i improwizacji ruchowej; Recytacja wiersza H.Szajerowej "Kura"
    Zniosła mi kura jajek sześć
    Pytam więc kury, czy mogę zjeść
    Ko, ko, ko, ani sadzonych, ani na twardo
    I jajecznicy nie
    Zagdakała wielce wyniosła,
    Że jajka na pisanki zniosła
  9. Pokazuję dzieciom dwie kury, którym pomieszały się jajka (na jajkach napisane są działania na dodawanie i odejmowanie). Każda kura ma inny numer, zadaniem dzieci jest rozwiązać działania i położyć jajka przy odpowiedniej kurze. Liczymy ile jajek ma każda kura, dobieramy odpowiednią liczbę, między liczby wstawiamy znak lub =
  10. Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest również święcenie potraw, w Wielką Sobotę idziemy do kościoła z koszyczkiem, w którym znajdują się : jajko, baranek, chleb, wędlina, sól. Tą "święconką" dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania.
  11. Oblewam dzieci delikatnie wodą ze specjalnego jajka i pytam jaką tradycję obchodzimy w ten sposób i kiedy (lany poniedziałek)
  12. Zapraszam dzieci do wspólnego tańca do piosenki "Pisanki", następnie demonstruję dzieciom zadanie do indywidualnego wykonania. Zadaniem dzieci jest połączyć napis z odpowiednim obrazkiem, ułożyć z liter napis Wielkanoc oraz rozwiązać działania matematyczne i pokolorować obrazek zgodnie z kodem.
  13. Dzieci, które wykonają zadanie są proszone do zabawy "Siedzi zajączek na zielonej ...". Dzieci recytują rodzicom wiersz D.Gellner "Pisanki" oraz śpiewają piosenkę "Ko, ko..", dyżurni przy pomocy woźnej nakrywają stoły,
  14. Następnie nauczyciel recytuje wiersz:
    Chciałabym ja złożyć wam życzenia,
    Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia,
    A teraz w związku z wielkanocnymi świętami,
    Obdaruję was zajączkowymi prezentami,
    Kto chce prezent dostać, musi pięknie w rzędzie stać
  15. Rozdaję dzieciom prezenty, dzieci zapraszają do stołu swoich rodziców, dzielą się z nimi jajkiem, składają życzenia oraz wręczają przygotowany wcześniej prezent. Wszyscy częstują się lukrowanymi babami.
Autor: Wróbel Grażyna

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie