Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pierwsza pomoc - porady dla nauczyciela

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2214 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zasady postępowania nauczyciela
w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ucznia.


Jednym z podstawowych zadań szkoły jest troska o bezpieczeństwo uczniów. Za stworzenie warunków bezpiecznego pobytu dzieci w szkole odpowiedzialny jest jej dyrektor, a także nauczyciele (wychowawcy), którzy obowiązani są troszczyć się o bezpieczeństwo, higienę i zdrowie uczniów w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych w szkole.
Może jednak zdarzyć się, że mimo podejmowanych przez szkołę środków zapobiegawczych, dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w szkole, lub w trakcie organizowanych przez nią zajęć na innym terenie. Wówczas nie tylko nauczyciel, ale każdy inny pracownik szkoły, w obecności, którego doszło do wypadku, zobowiązany jest udzielić natychmiastowej pomocy poszkodowanemu i zawiadomić o wypadku lekarza, lub pielęgniarkę szkolną, oraz dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły zobowiązany jest zapewnić natychmiastową pomoc lekarska, powiadomić telefonicznie rodziców ucznia, który uległ wypadkowi, oraz uzyskać pisemną opinię lekarza stwierdzającą, stopień uszkodzenia ciała. Jeśli zaistniało zatrucie pokarmowe dyrektor powiadamia o wypadku stację sanitarno- epidemiologiczną. Jeśli wypadek zdarzył się na przerwie lub, w czasie lekcji, nauczyciel pełniący funkcję opiekuna ustala okoliczności i przyczyny wypadku, oraz sporządza odpowiedni protokół. Protokół ten po zatwierdzeniu jest podstawą w przypadku starań o przyznanie poszkodowanemu świadczeń PZU.
W sytuacji, gdy doszło do wypadku, a pomoc pielęgniarki nie jest możliwa obowiązek udzielenia pierwszej pomocy spoczywa na nauczycielu. Powinien on w oczekiwaniu na przyjazd wyspecjalizowanej jednostki medycznej, udzielić pomocy zgodnie z maksymą,, po pierwsze nie szkodzić”. Aby nie zaszkodzić trzeba znać podstawowe objawy urazów jakie mogą zaistnieć u wychowanków.
Najczęstsze urazy, na jakie narażone jest dziecko nie stosujące się do zasad bezpieczeństwa to:
1. Urazy kostne i stawowe: zwichnięcie, skręcenie, złamanie i urazy kręgosłupa
2. Zaburzenia przytomności: padaczka, cukrzyca, omdlenie, udar słoneczny, wstrząśnienie mózgu
3. Rany i krwotoki
4. Zaburzenia oddychania- astma
5. Ciało obce w gardle, w oku, w nosie i w uchu.

1 Urazy kostne i stawowe.
1 a) zwichnięcie- o zwichnięciu mówimy, gdy dany staw uległ zniekształceniu, występuje silny ból, obrzęk, zasinienie oraz niemożność wykonywania ruchów w danym stawie.
Pierwsza pomoc: unieruchomienie dwóch sąsiadujących stawów.

1 b) złamanie- należy podejrzewać, jeżeli po urazie wystąpi obrzęk i ból nasilający się przy uciśnięciu, lub próbie uruchomienia kończyny, lub straci ona swój prawidłowy kształt.
Pierwsza pomoc: aby obrzęk nie zwiększał się należy kończynę unieść powyżej serca i unieruchomić za pomocą chusty trójkątnej, lub własnej odzieży, a w przypadku kończyny dolnej można uszkodzoną nogę usztywnić zdrową. Podobnie jak przy zwichnięciu w przypadku złamania otwartego należy na ranę nałożyć jałowy opatrunek w celu zatamowania krwotoku.
1 c) skręcenie- jest mniej groźną formą urazu niż zwichnięcie, ponieważ nie zostaje rozerwana torebka stawowa i szybko zostają przywrócone normalne stosunki anatomiczne.
1 d) złamanie żuchwy- silny ból oraz obrzęk, powodujący niemożność połykania śliny, trudności mowy utrudnione oddychanie, a nawet całkowite zablokowanie górnych dróg oddechowych.
Pierwsza pomoc: poszkodowanego układamy w pozycji siedzącej, aby ułatwić swobodne wypływanie śliny.
1 e) urazy kręgosłupa- brak, lub osłabienie czucia dotyku, porażenie, lub niedowład kończyn, promieniujący od kręgosłupa ból.
Pierwsza pomoc: pozostawiamy poszkodowanego w danej pozycji, udrażniamy drogi oddechowe.

2. Zaburzenia przytomności.
2 a) padaczka- utrata przytomności, bezdech, sinica, rozszerzone źrenice, drgawki, piana
Pierwsza pomoc: Zabezpieczyć głowę poszkodowanego, wsunąć coś pomiędzy szczęki ułożyć w bezpiecznej pozycji.
2 b) cukrzyca- to choroba, w której organizm nie kontroluję stężenia cukru we krwi. Osoby chore powinny mieć zawsze przy sobie informację o chorobie, rodzaju i dawce pobieranej insuliny.
Pierwsza pomoc: Podać cukier, lub mocno osłodzoną herbatę, czy cukierka, nieprzytomnego ułożyć w pozycji bocznej i wezwać pogotowie.
2 c) omdlenie- czyli krótkotrwała utrata przytomności
Pierwsza pomoc: rozluźnić odzież, ułożyć tak by nogi były wyżej, jeśli nie odzyska przytomności ułożyć bokiem. Przy utracie świadomości należy sprawdzić także drożność jamy ustnej.
2 d ) udar słoneczny- zaczerwieniona, sucha i gorąca skora, nudności , wymioty, wysoka temperatura, dreszcze, osłabienie, uczucie niepokoju
Pierwsza pomoc: Ułożyć w pozycji półsiedzącej, w zaciemnione i przewiewne miejsce, zimne okłady i napoje.
2 e) wstrząśnienie mózgu- krótkotrwała utrata przytomności, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, niepamięć wsteczna ( nie pamięta urazu i co się stało przed nim)
Pierwsza pomoc: Układamy poszkodowane dziecko w pozycji leżącej na plecach z głową odchyloną do tyłu, okrywamy by zabezpieczyć przed utratą ciepła. W przypadku wystąpienia drgawek należy zabezpieczyć język wkładając między zęby twardy przedmiot.

3 Zaburzenia oddychania- astma gwałtowne ataki duszności oraz duszący kaszel
Pierwsza pomoc: rozluźnić odzież, dostęp do świeżego powietrza, inhalator i spokój.

4 Rany i krwotoki.
4 a) rany: cięte, kłute, tłuczone, oparzenia
Pierwsza pomoc: zatamowanie krwawienia, zabezpieczenie rany jałowym opatrunkiem i bandażem. Jeśli w ranie jest ciało obce to go nie usuwamy, nie przemywamy ran, jeśli bandaż przesiąknie nie zdejmujemy go tylko nakładamy nową warstwę, kontrolujemy oddech i tętno.
4 b) krwotok zewnętrzny- przy krwotokach z nosa pochylamy dziecko lekko do przodu i po udrożnieniu nosa uciskamy jego skrzydełka. Na kark i czoło robimy zimny okład.
Jeżeli krwawienie dotyczy kończyny unosimy ją powyżej poziomu serca, stosujemy ucisk na ranę, lub najbliższą tętnicę.


5. Ciało obce w gardle, w oku, w nosie i w uchu.
Ciało obce w gardle - wymaga natychmiastowego działania, ponieważ wiąże się to z trudnościami w oddychaniu. Należy położyć dziecko na kolanach twarzą skierowaną ku dołowi i uderzyć pięścią między łopatki. W przypadku małego dziecka wystarczy unieść ciało chwytając za biodra, nogami do góry, co powoduje kaszel i usunięcie ciała obcego.
Ciało obce w oku - usuwamy delikatnie odwracając górną powiekę i wypychając nią ciało obce. Często stosuje się także przemywanie oka strumieniem czystej wody wlewanej od wewnętrznego kąta oka, do zewnętrznego kąta oka.
Ciało obce w nosie - pomocy udzielamy tylko wtedy, gdy ciało występuje z nosa, lub jest dobrze widoczne.
Ciało obce w uchu - pęsetą wyciągamy widoczne ciało obce. W przypadku, gdy do ucha dostał się owad wkraplamy kroplę oliwy, lub spirytusu. Czasami wystarczy wywabić owada światłem.

Jako osoba udzielająca pomocy nauczyciel spotyka się nie tylko z ranami i obrażeniami cielesnymi, ale i z różnymi reakcjami emocjonalnymi poszkodowanego, który często wpada w panikę i przenosi ją na innych. Aby pomóc przezwyciężyć bezradność i strach nie należy poszkodowanego zostawiać samego i uspokoić rozmową.

Literatura:
- Poradnik pierwszej pomocy w nagłych wypadkach - Sapal Tachakra
- Pierwsza pomoc - Janina Stępińska, Tomasz Szajewski
- Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach. Poradnik dla rodziców.

Opracowała:
Danuta Cybulska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie