Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja prozdrowotna-uwagi i sugestie dotyczące programu własnego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1911 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Magdalena Majewska
Krystyna Zinczyn


Edukacja prozdrowotna - uwagi i sugestie dotyczące programu własnego


Zdrowie dla człowieka jest jedną z najważniejszych spraw życiowych i należy zabiegać o nie już od najwcześniejszych lat życia. Dzieci przychodząc do szkoły mają wyrobione pewne nawyki higieniczne, zdrowotne, które zostały im wpojone przez rodziców oraz przedszkole. Dalsze podwyższanie jakości edukacji zdrowotnej na tym etapie zależeć będzie od szkoły i nauczyciela. Każda szkoła promująca zdrowy tryb życia musi ściśle współpracować ze środowiskiem rodzinnym dziecka ponieważ, to od nich zależy w dużej mierze skuteczność realizowanego programu.
Środowisko rodzinne naszych uczniów jest specyficzne. Główne problemy dotyczące wielu rodzin, to niski standard komunalny, sanitarny, stały napływ grup ryzyka, bieda, żebractwo, niski poziom wykształcenia rodziców, ubóstwo kulturowe, uzależnienia, przemoc, niewłaściwa opieka nad dziećmi. To rodziny biedne, dotknięte często bezrobociem. W ich mieszkaniach nie ma bieżącej wody, toaleta jest jedna, wspólna na korytarzu. Na jednego członka rodziny przypada mała powierzchnia mieszkaniowa. Wielu rodziców przejawia wręcz niechęć do pracy i otacza dzieci niewłaściwą opieką. Mają łatwy dostęp do środków uzależniających — liczne punkty sprzedaży alkoholu. Dzieci przychodzą do szkoły brudne, niedomyte i niedożywione. Często u nich występują różne dolegliwości zdrowotne. W szkole jest 64 dzieci objętych dożywianiem finansowanym przez MOPS. Problemy w środowisku przekładają się na problemy w szkole takie jak agresja fizyczna i słowna, częste nieobecności, nadpobudliwość i niebezpieczne zabawy.
Obserwując uczniów można stwierdzić, że niektórzy rodzice nie radzą sobie z problemami związanymi z wychowaniem swoich dzieci. Nie przekazują im wiedzy na temat higieny osobistej, żywienia, zdrowia. Poświęcają dzieciom bardzo mało czasu. Analizując problemy w środowisku i obserwując uczniów doszłyśmy do wniosku, że musimy uświadomić dzieciom znaczenie zdrowia w ich życiu. Podjąć działania, aby poprawić samopoczucie i zdrowie naszych uczniów. Dlatego właśnie napisałyśmy program własny przeznaczony dla pierwszego etapu kształcenia w szkole podstawowej, którego celem jest rozbudzanie zainteresowań dzieci związanych z własnym zdrowiem i kulturą zachowania w najbliższym otoczeniu. Praktyczne wiadomości potrzebne do napisania programu zdobyłyśmy na kursie „Tworzenie programów własnych (w tym programów wychowania prozdrowotnego)”. Prowadzący kurs przekazał nam niezbędną wiedzę związaną między innymi z podstawami prawnymi włączania programów własnych do szkolnego zestawu programów nauczania, elementów składowych programu, wyznaczenia ogólnych celów, doboru i porządkowania materiału. W trakcie pisania programu nawiązałyśmy współpracę z przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, która udzieliła nam cennych wskazówek.
Program ten przyczynił się do wzbogacenia naszego warsztatu pracy. Został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Pedagogiczną i włączony do szkolnego zestawu programów nauczania. Realizując treści kształcenia przekazujemy dzieciom niezbędną wiedzę na temat zdrowia, zachowań związanych z tematyką prozdrowotną szczególnie w zakresie higieny osobistej, żywienia i zachowania bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Praca edukacyjna opiera się na różnorodnym aktywizowaniu i ukierunkowaniu ucznia, akcentowaniu problematyki zdrowotnej oraz stwarzaniu warunków do jej prawidłowej realizacji. Wyposażamy dzieci w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im zwiększyć szansę na zdrowe życie i lepsze wyniki w nauce.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie