Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Skarby Misi. – na podst. fragm. powieści „Prawiek i inne czasy”

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2821 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zaprezentowany scenariusz lekcji języka polskiego powstał w oparciu o program Szkoły z klasą – „Czytam, więc jestem”. Zainteresowała mnie strategia czytania ze zrozumieniem oparta na zastosowaniu słów kluczy i systemu znaków.


Temat: Skarby Misi. – na podst. fragm. powieści „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk.
Przedmiot: język polski
Klasa: I gimnazjum
Data:

Cele:
-przedstawienie powieści współczesnej pisarki i zapoznanie uczniów z jej
fragmentem
-wdrażanie do uważnego czytania ze zrozumieniem
-ćwiczenie umiejętności posługiwania się znakiem, symbolem, kodem językowym
-ćwiczenie umiejętności wnioskowania i oceniania na podst. czytanego tekstu

Pomoce: luźne kartki lub arkusze papieru, kolorowe pisaki, wydanie powieści Olgi
Tokarczuk: „Prawiek i inne czasy”.
.
Metody: problemowa, burza mózgów
Formy pracy: praca samodzielna, zbiorowa
Ścieżki eduk: Pojęcie komunikacji medialnej: znak, symbol, kod, język, denotacja,
konotacja

Przebieg lekcji :

1.Przeczytanie przez n-la słów kluczy napisanych na tablicy [powoli i wyraźnie] :
fotografia, kamyk, termometr, biżuteria, nóż sprężynowy, kości, medalik, baterie,
lekarstwo, dama pikowa

N: Prowadzi krótką dyskusję: Co może łączyć te wyrazy? Jakie mają konotacje? O czym
może być tekst, z którego one pochodzą? Spróbujcie go sobie wyobrazić. Zapiszcie
pytania do tego wyobrażonego tekstu.

2. Praca samodzielna uczniów [indywidualna lub w grupach]. Zapisywanie pytań na
arkuszach papieru.

3.Odczytanie pytań przez wybranych uczniów. Ustne próby odpowiedzi, robocze
hipotezy na temat treści tekstu.

4. Wspólne ustalenie i zapisanie systemu znaków do komentowania czytanego tekstu, np:
*= to ważne
+ = tak przypuszczałem
o! = zupełnie inaczej niż myślałem
? = to mnie zastanawia, muszę sprawdzić
! = ciekawe
nie = z tym się nie zgadzam
tak = z tym się zgadzam

5.Czytanie ciche tekstu, nanoszenie znaków.

6.Wrażenia po lekturze, wnioski, komentarze, konfrontacja z hipotezami.

7.Zapisanie tematu lekcji i sformułowanie krótkiej notatki w zeszycie przedmiotowym.

Notatka: Banalne, pozornie bezwartościowe przedmioty, takie jak: mały kamyk,
stary nóż sprężynowy, medalik, sztuczna jarmarczna biżuteria czy zużyte
baterie okazały się skarbami małej dziewczynki. Każda z tych rzeczy
posiadała dla niej wartość emocjonalną, przywoływała wspomnienia,
wiązała się z życiem najbliższych jej osób.

8. Praca domowa: To, co przeczytaliście, przedstawcie w formie odpowiedzi na
wcześniej wymyślone pytania, w formie streszczenia lub rysunku.



Opracowała mgr Lucyna Turek nauczycielka Gimnazjum w Pieckach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie