Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
"Miasto nie zwyczajne, a królewskie...". Sanockie środowisko literackie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1951 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Pytania pozostały. A założenia były bardzo proste: pokazać sylwetki ludzi piszących związanych z Sanokiem, powiedzieć kilka słów o ich planach i w końcu zaprezentować fragmenty najnowszej twórczości.
Wątpliwości pojawiły się jednak bardzo szybko. Już po kilku rozmowach zrozumiałem, że przyjęta teza jest błędna, a przynajmniej nie do końca prawdziwa, że zbyt upraszcza całą sytuację. Wprawdzie Sanok może pochwalić się pewną grupą ludzi zajmujących się słowem, ale nie przekłada się to automatycznie na fakt istnienia w mieście środowiska literackiego.
Kolejne wywiady i kolejne pytania: Czy mamy prawo rozmawiać w ogóle o takim zjawisku w kontekście Sanoka?; Czy jest takowe środowisko miastu potrzebne i czy ma szansę tu zaistnieć?; A może jednak już jest?; Gdzie jest ten moment, w którym grupę ludzi piszących zaczynamy nazywać "środowiskiem" i przestajemy traktować jak kilka samodzielnie działających indywidualności? I w końcu to najważniejsze (najtrudniejsze) - Co to jest środowisko literackie?

Stąd potrzeba, czy nawet konieczność poszerzenia formuły niniejszego tekstu. Obok prezentacji, pojawia się tu także element dyskusji. Uznałem, że powyższe wątpliwości rozwieją choćby w części wypowiedzi samych zainteresowanych. Poprosiłem o nie również ludzi związanych z kulturą; tych mieszkających w Sanoku, ale też blisko z nim związanych, którzy widzą gród Grzegorza z zupełnie innej, nieraz bardzo odmiennej, perspektywy. Całość stać się ma przyczynkiem do rozmowy na temat kształtu sanockiego życia literackiego.

Znalezienie jednoznacznych odpowiedzi na powyższe pytania nie jest oczywiście możliwe. Poprzestanę zatem jedynie na kilku nasuwających się wnioskach. Moi rozmówcy zwracają przede wszystkim uwagę na trzy fakty: istnienie grupy ludzi zajmujących się tworzeniem literatury; pisma, które byłoby miejscem publikacji ich twórczości, forum wymiany poglądów oraz, integrującej i wyznaczającej wspólne cele, organizacji. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że to właśnie są trzy, konieczne do zaistnienia środowiska literackiego, warunki.
W Sanoku jest z pewnością dość liczna grupa piszących osób, ale nie ma niestety gazety, dającej możliwość szerszej prezentacji owoców ich pracy (ciągle przywoływany, nieodżałowany "Dodatek Kulturalny"). "Tygodnik Sanocki" nie spełnia, a chyba nawet nie może spełniać tego zadania. Co do organizacji, to działa w mieście już od ośmiu lat Korporacja Literacka, której niestety, mimo wszystkich sukcesów, nie udało się do końca zintegrować miejscowego środowiska. Jest także Miejska Biblioteka Publiczna, o której zasługach nie należy zapominać. Problemem pozostaje jednak słaby odzew ze strony władz i samych mieszkańców miasta. To wszystko nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że w Sanoku jest środowisko literackie.

Z drugiej strony należy jednak podkreślić, że w mieście toczy się życie literackie. Odbywają się interesujące imprezy, często o ponadregionalnym znaczeniu (choćby sesja naukowa poświęcona Jerzemu Harasymowiczowi), przyjeżdżają ciekawi ludzie (m.in. cykl spotkań "Goście Janusza Szubera"), a przede wszystkim powstają i są publikowane nowe książki. To pozwala mieć nadzieję na przyszłość.

(...)

Kolejna część niniejszego artykułu poświęcona jest prezentacji sylwetek literatów związanych z grodem Grzegorza. Muszę tu od razu zaznaczyć, że nie są to jedynie osoby mieszkające w Sanoku. Korporacja Literacka jest instytucją o szerszym zasięgu; a wieloletnie kontakty, przyjaźnie nie pozostają bez wpływu na kształt miejscowego życia kulturalnego. To wszystko sprawia, że bardziej uzasadnione jest chyba mówienie o pisarzach Ziemi Sanockiej.

(...)

Bartłomiej Zajdel
Zespół Szkół w Grabownicy Starzeńskiej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie