Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przyroda wokół dziecka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1313 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Biorąc pod uwagę ciągle docierające do nas informacje o degradacji środowiska naturalnego należy podjąć natychmiastowe działania mające na celu jego ochronę, opartą na ekologicznym postrzeganiu rzeczywistości.

Edukację ekologiczną należy rozpocząć już od najmłodszych dzieci, bowiem predyspozycje ukształtowane w wieku wczesnoszkolnym odznaczają się wysokim stopniem trwałości.

Edukacja z zakresu ochrony i kształtowania środowiska to świadoma, zamierzona działalność nauczyciela względem dzieci mogąca prawidłowo przebiegać jedynie przy aktywnym udziale uczniów. Biorąc pod uwagę prawidłowy rozwój uczniów, ciekawość poznawania świata, chęć obcowania z przyrodą, należy podjąć takie działania, aby móc im to umożliwić.

Edukacja przyrodnicza oraz ekologiczna należy do zajęć najatrakcyjniejszych i najbardziej lubianych przez uczniów, szczególnie wtedy, kiedy zostaje przeprowadzona w naturalnych warunkach. Głównym celem takich zajęć będzie ciągłe poznawanie motywów oraz sposobów ochrony środowiska.

Dzieci wkraczające w progi szkoły doskonale wiedzą, jakie elementy - czynniki z ich najbliższego otoczenia mają ujemny wpływ na organizm człowieka oraz jak działają na jego psychikę. Ogólne pojęcia takie jak hałas, zatrucie powietrza są im znane, ale wiedza na ten temat jest niewielka.

Przed nauczycielem stoi więc ogromne zadanie, aby za pomocą odpowiednich form, metod pracy oraz środków dydaktycznych dostarczyć uczniom w zrozumiały, łatwy do przyswojenia sposób jak najwięcej wiedzy o otaczającym środowisku oraz o jego ochronie.

Najbardziej skutecznymi metodami edukacji ekologicznej są metody obserwacji i doświadczenia. Powinny one mieć miejsce podczas form bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Zajęcia prowadzone w warunkach naturalnych np. podczas wycieczki do parku, lasu itp. Wywołują u dzieci szczególne zaangażowanie emocjonalne i poznawcze. Inspirują w ten sposób działania, a często prowadzą do samokształcenia.

Oprócz metody obserwacji i doświadczenia można stosować następujące, równie skuteczne metody, takie jak: praca zróżnicowana w grupach, spotkania, pogadanki, prelekcje, organizowanie wystawek, metody audiowizualne, praca z podręcznikiem, wywiady, ankiety, sondaże, "burza mózgów", drama, gry dydaktyczne.

Myślę, że dzięki tym metodom oraz formom pracy uda się tak przygotować uczniów, by mogli aktywnie i twórczo uczestniczyć w życiu najbliższego otoczenia. Powinni przyswoić sobie wiedzę o tym, iż wszystkie elementy środowiska człowieka oraz jego wytwory są od siebie zależne oraz, że człowiek swoim zachowaniem wpływa na obecny i przyszły jego stan i to wyłącznie od niego zależy to, co z przyrodą i ludźmi stanie się w przyszłości.

Magdalena Najgebauer
ZSP Nr 5 Myszków

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie