Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz lekcji - Obliczanie reakcji belek dwupodporowych różnie obciążonych. Opis i analiza umiejętności nauczyciela prowadzącego zajęcia metodą problemową

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1935 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji z przedmiotu mechanika techniczna.

Klasa I Technikum Zawodowe dla Dorosłych w Zespole Szkół im.St.Staszica w Zawierciu.

Temat zajęć : Obliczanie reakcji belek dwupodporowych różnie obciążonych.

Typ lekcji : problemowa

Forma zajęć : grupowa

Cele ogólne :
- umiejętność przedstawiania zasad racjonalnego rozwiązywania zadań
- umiejętność odbioru i analizy informacji
- umiejętność współpracy w grupie
- umiejętność wykorzystania posiadanych wiadomości w sytuacjach praktycznych
- umiejętność wyodrębniania działań dla których można opracować algorytm.

Cele szczegółowe :

Uczeń :
- zna reakcje utwierdzenia i reakcje podpór układu sił
- zna metodę sprawdzania poprawności obliczeń
- potrafi zastąpić obciążenie siłą skupioną
- uczeń potrafi obliczyć reakcję na podporach belki obciążonej siłą skupioną, obciążeniem ciągłym
- potrafi podać tok postępowania (algorytm) przy obliczaniu reakcji belek
- potrafi przedstawić przyjęte rozwiązanie
- potrafi udowodnić celowość opracowanego algorytmu działań

Metody :
- dyskusja wielokrotna "66''
- metoda ćwiczeń obliczeniowych

Pomoce :
- foliogramy
- kartki z zadaniami
- komputery osobiste

Przebieg zajęć :
1). Sprawy organizacyjne
2). Kontrola wiadomości uczniów, związanych z reakcjami podpór i równowagą dowolnego układu sił
3). Podział uczniów na grupy; przydzielenie kartek z zadaniami
4). Określenia sposobu komunikacji-dyskusja "66''
5). Uświadomić uczniom w grupach znaczenie "terminowość i jakość'' pracy dla powodzenia całego projektu
6). Próba stworzenia w grupach algorytmu rozwiązań i ewentualna korekta nauczyciela
7). Przedstawienie przez lidera grupy przyjętych rozwiązań
8). Podanie wypracowanego algorytmu tego typu zadań
9). Podsumowania i utrwalenie wiadomości
10). Ocena najaktywniejszych uczniów
11). Zadanie pracy grupowej zróżnicowanej.

Opis i analiza umiejętności związanych z prowadzeniem zajęć metodą problemowo grupową.

Wybór tej metody problemowo-grupowej, to uczenie przez rozwiązywanie problemów. Każdy problem jest zadaniem, lecz nie każde zadanie problemem. Należało gruntownie przemyśleć tok zajęć. Do rozwiązywania problemów uczniowie muszą być przygotowani, muszą posiadać określone wiadomości podane na wcześniejszych zajęciach z mechaniki technicznej. Zajęcia koniecznie należy rozpocząć od sprawdzenia wiadomości na przykład sprawdzianem. Po wypełnieniu sprawdzianu należy podzielić uczniów na sześcioosobowe grupy, rozdać zadania (problem).Uczniowie przystępują do rozwiązywania. Każdy zespół opracowuje pomysły na rozwiązanie, weryfikuje go w drodze dyskusji "66''.W tym czasie nauczyciel przegląda sprawdziany, w celu zorientowania się w jakim stopniu opanowali materiał wcześniejszy. Informacja ta pomaga mu udzielić uczniom ewentualnych wyjaśnień. Po ustaleniu i zweryfikowaniu swoich pomysłów, lider grupy przedstawia uzyskane wyniki pod ogólno klasową dyskusję. Celem której jest opracowanie algorytmu działania przy rozwiązywaniu tego typu zadań. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, ocenia najaktywniejszych. Podaję tematy zróżnicowanych prac domowych, które uczniowie rozwiążą metodą algorytmu.

Wnioski:

Umiejętności nauczyciela konieczne do przeprowadzenia zajęć metodą problemowo-grupową to:
- umiejętność wyjaśniania podstawowych pojęć
- umiejętność zorganizowania warunków umożliwiających rozwiązanie problemu
- umiejętność obserwowania, motywowania i rozstrzygania sądów
- umiejętność podsumowania rozwiązania problemu
- umiejętność usystematyzowania, utrwalania wiedzy wynikającej z rozwiązania problemu.

mgr Maria Grabowska
Zespół Szkół im. St. Staszica w Zawierciu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie