Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nie pozwól, abyś został niewolnikiem komputera

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1583 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ W KLASIE VI

Temat: Nie pozwól, abyś został niewolnikiem komputera.

Cel główny: poznanie zagrożeń wynikających z nieracjonalnego korzystania z
komputera.

Cele operacyjne:
po lekcji uczeń:
▪ wie, jaką rolę pełni obecnie komputer w życiu człowieka,
▪ wie, jakie wartości i zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z komputera,
▪ zna podstawowe funkcje Internetu i potrafi właściwie selekcjonować zawarte w nim treści,

Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, prezentacja, rozmowa dydaktyczna.

Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: szary papier, pisaki, kolorowe kartki, karton brystolu, klej,
nożyczki.


Przebieg zajęć:

I. Część organizacyjna: powitanie, lista obecności.

II. Wstęp: nauczyciel nawiązuje do tematu lekcji poprzez następujące pytania:

▪ W jaki sposób najczęściej spędzasz czas wolny?
▪ Ile książek / poza lekturami / przeczytałeś w minionym miesiącu?
▪ Ile czasu dziennie / tygodniowo spędzasz przy komputerze?
▪ Co najczęściej w nim robisz?
▪ Które programy komputerowe interesują cię najbardziej?
▪ Czego najczęściej szukasz w Internecie?

III. Część główna:

1. Podanie tematu i celów lekcji.
2. Burza mózgów na temat roli komputera w życiu człowieka: uczniowie podają przykłady; zapisują je w formie mapy mentalnej na tablicy.
3. Uczniowie podzieleni na grupy; każda grupa otrzymuje szary papier i pisaki; grupy wypisują wartości i zagrożenia wynikające z korzystania z komputera; po skończeniu kolejno prezentują swoje prace przy tablicy i krótko je omawiają.
4. Następnie wszyscy uczniowie otrzymują kartki w dwóch kolorach, np. żółtym i niebieskim. Na żółtych podają przykłady, na co lepiej i z pożytkiem poświęcić wolny czas, zamiast godzinami przesiadywać przy komputerze. Na niebieskich kartkach uczniowie wypisują swoje postanowienia odnośnie ograniczenia bezsensownego siedzenia za monitorem komputera i racjonalniejszego jego wykorzystania.
Uczniowie odczytują najpierw swoje przykłady dotyczące spędzania wolnego czasu a następnie dobre rozwiązania przyklejają na kartonie brystolu zamocowanym na tablicy.
Potem tak samo z postanowieniami.

IV. Podsumowanie zajęć:

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach „dobie komputerów”, komputer jest człowiekowi potrzebny. Jest nieodzowny w pisaniu i liczeniu. Służy bankowcom, urzędnikom, maklerom giełdowym, nauczycielom a nawet lekarzom. Uczniowi też jest przydatny. Nikt nie mówi, że nie. Lecz należy stosować go z rozsądkiem i umiarem, abyśmy nie stali się niewolnikami swojego komputera.
Na koniec uczniowie próbują dokończyć myśl / pouczenie:
np.: „Komputer tak, ale …………..”
„W czasach komputera ……………”
„Komputer dla ludzi, lecz …………….”
„Zamiast grać na komputerze, ……/ pójdę jeździć na rowerze /”.


opracowała: mgr Małgorzata Gaik
nauczyciel PSP Kraszewice


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie