Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Mikroklimat lasu nadmorskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1912 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Konspekt lekcji terenowej przyroda klasa IV
Temat: Mikroklimat lasu nadmorskiego.

Cele lekcji.

  1. Wiadomości:
    Uczeń:
    • Wyjaśni łagodzący wpływ szaty roślinnej na warunki fizyczne panujące w lesie,
    • Rozróżni roślinność należącą do poszczególnych warstw lasu,
    • Wyjaśni związek pomiędzy poszczególnymi warstwami,
    • Wskaże współzależność roślin i zwierząt żyjących w lesie.
  2. Umiejętności:
    Uczeń:
    • Dostrzega różnice pomiędzy warunkami panującymi w lesie i na otwartej przestrzeni (plaża, boisko szkolne),
    • Rozwija umiejętność spostrzegania, obserwowania i zdobywania samodzielnie wiedzy.
  3. Postawy:
    Uczeń:
    • Prezentuje właściwą postawę wobec przyrody,
    • Wykazuje dbałość i staranność przy opracowywaniu zebranego materiału
    • Prezentuje postawę wnikliwego badania przyrody.
Środki dydaktyczne:
Kompas, termometr, lupy, probówki chorągiewki, łopatka, notes, ołówek.

Metoda pracy: obserwacja terenowo-ćwiczeniowa.

Forma zajęć: lekcja w terenie

Czas trwania 2 godz.

Pora roku: jesień/późna wiosna
  1. Faza wstępna:
    • Sprawy organizacyjno porządkowe.
    • Literatura dla ucznia- podręcznik przyrody klasa IV wyd. Nowa Era.
    • Podanie i uzasadnienie tematu.
    • Przypomnienie wiadomości
      Co to jest pogoda, klimat?
      Wymień elementy pogody (klimatu).
      Podaj znane ci przyrządy do pomiaru niektórych elementów pogody.
    • Podział na grupy.
  2. Faza realizacyjna:
    • Przypomnienie zasad BHP na lekcji terenowej.
    • Rozdanie instrukcji i kart grupom.
    • Samodzielna praca grup na boisku, w lasku nadmorskim, na plaży, wg. instrukcji i pod opieką nauczyciela, uzgadnianie rozwiązań w zespołach i wypełnianie kart.
    • Prezentacja i omówienie zadań przez liderów grup.

    Instrukcje do zadań.

      Zadanie nr 1
      Stojąc na boisku szkolnym dokonaj obserwacji, bądź pomiaru:
      • natężenie światła,
      • temperatury powietrza za pomocą termometru na wysokości 1,5 m,
      • prędkości i kierunku wiatru za pomocą chorągiewki i kompasu,
      • wilgotności gleby przez dotyk ręką.
      • wyniki obserwacji zanotuj w karcie i wyciągnij wnioski.
      Zadanie nr 2.
        Będąc w lasku nadmorskim zaobserwuj:
      • Z ilu warstw składa się roślinność lasu.
      • Które piętro dominuje wśród roślinności.
      • Naszkicuj warstwy tworzące las.
      • Wyniki obserwacji zanotuj w karcie pracy i wyciągnij wnioski
      Zadanie nr 3.
      • Zaobserwuj nasłonecznienie lasku:
      • Oceń, które warstwy lasu są najbardziej zacienione.
      • Opisz jak wygląda roślinność dna lasu, do którego dochodzi swobodne światło, a jak roślinność w miejscach najbardziej zacienionych.
      • Wyniki i wnioski zanotuj w karcie pracy.
      Zadanie nr 4.
      Zaobserwuj i zbadaj stopień wilgotności ściółki i gleby.
      • Jaki jest skład i stopień rozkładu ściółki.
      • Pod ściółką jest gleba, rozkop ją do głębokości około 20 cm, zwróć uwagę na obecność organizmów żywych i ich znaczenie w procesie tworzenia gleby.
      • Dotykiem ręki zbadaj wilgotność ściółki i gleby w miejscu zacienionym i miejscu, gdzie swobodnie pada światło.
      • Obserwacje i wnioski zanotuj w karcie pracy.
      Zadanie nr 5.
        Zmierz temperaturę na wysokości 1,5 m.
      • W środku lasku, na plaży.
      • Porównaj otrzymane wyniki z temperatura na boisku szkolnym.
      • Wyniki i wnioski zapisz w karcie pracy.
      Zadanie nr 6.
        Ustal kierunek i prędkość wiatru w lasku i na plaży.
      • Porównaj prędkość wiatru w lasku, na plaży i na boisku szkolnym.
      • Wyniki i wnioski zapisz w karcie pracy.
  3. Faza podsumowująca zajęcia.
    Liderzy grup prezentują wykonane przez siebie zadania, pozostałe grupy porównują swoje wyniki i wnioski, ewentualnie uzupełniają, dokonując syntezy:
    • Duże nasłonecznienie wystąpiło..............................
    • Las ma budowę ..........................................
      wyróżnia się ........................................
      dominuje ...................................
    • dojściu światła do dna lasu decyduje .................................
    • W lesie w stosunku do boiska szkolnego i plaży jest ..............................
KARTA PRACY

Zadanie nr 1.
Wyniki z przeprowadzonych obserwacji zanotuj w tabeli.
boisko, plaża, lasek
Nasłonecznienie,
Temperatura,
Prędkość i kierunek wiatru,
Wilgotność gleby.

Zadanie nr 2.
Naszkicuj las i jego warstwy oraz wpisz rozpoznaną roślinność.

Zadanie nr 3.
Naszkicuj drzewo ( sosna) rosnące w głębi lasku i na skraju od strony morza.

Opracowała
Jadwiga Bindas
n-l przyrody
Sz. Podst. Dąbki

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie