Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Chcemy mieć powietrze czyste, wody w rzekach przejrzyste

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8081 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
KONSPEKT DO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

  1. Grupa wiekowa: 6-latki
  2. Program wychowania: "W świecie przedszkolaka" B.Łojewska
  3. Obszar edukacyjny: edukacja przyrodnicza
  4. Temat: "Chcemy mieć powietrze czyste, wody w rzekach przeźroczyste…"-historyjka obrazkowa kształtująca zachowania proekologiczne
  5. Cel ogólny:
    • tworzenie sytuacji wyzwalających potrzebę działania na rzecz przyrody
  6. Cele operacyjne:
    dziecko
    • potrafi ocenić zachowanie człowieka i odróżnić dobro od zła
    • zna niebezpieczeństwa, jakie zagrażają środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
    • rozumie zakres odpowiedzialności ludzi za stan ekologiczny naszej planety
    • wie, jak samo może przyczynić się do ochrony środowiska
    • przeciwstawia się bezmyślnemu niszczeniu przyrody
    • przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w lesie
    • dba o czystość środowiska
  7. Środki wspomagające: plansze historyjki obrazkowej przedstawiające nieodpowiednie zachowanie się w lesie, kartoniki ze znakami pokazującymi prawidłowe zachowanie się w stosunku do przyrody, sylwety do wiersza "W pewnym lesie" ( dwa zające, sowa ), dekoracja "Las", pojemniki do segregowania odpadów, rysunki przedstawiające do czego można wykorzystać odpady, nagranie magnetofonowe piosenki "Dziś są Ziemi urodziny", kolorowanki- środowisko zanieczyszczone i czyste, medale "Jestem przyjacielem środowiska"
PRZEBIEG ZAJĘCIA
  1. Dzieci siedzą w półkolu, nauczycielka recytuje wiersz "W pewnym lesie.." ( w tle dekoracja przedstawiająca las, nauczycielka manipuluje sylwetami)
    W pewnym lesie dwa zające
    na poranne wyszły słońce.
    Patrzą wkoło, coś się stało,
    coś się w lesie rozsypało.
    Wszędzie puszki i butelki,
    tu i ówdzie papier wielki.
    Las to dom nasz, w nim żyjemy,
    lecz go dziś nie poznajemy.
    Nadleciała mądra sowa
    odezwała się w te słowa:
    ludzie w lesie wczoraj byli
    ten bałagan zostawili.
    Brzydko tutaj, więc sprzątnijmy,
    a brudasom przypomnijmy,
    że nie śmieci się nikomu 
    będąc gościem w jego domu !
    
  2. Rozmowa kontrolowana na temat wiersza:
    • gdzie dzieje się akcja wiersza ?
    • kto występuje w wierszu ?
    • co stało się w lesie ?
    • co zrobiły zwierzęta ?
  3. Ocena postępowania ludzi- swobodne wypowiedzi dzieci, interpretacja prośby mądrej sowy
  4. Inscenizacja ruchowa wiersza
  5. Stopniowe odsłanianie historyjki obrazkowej przedstawiającej nieodpowiednie zachowanie się ludzi w lesie-rozmowa na temat poszczególnych obrazków, dzieci mówią o tym, co nie podoba im się w zachowaniu osób , jakie mogą być skutki takiego zachowania.
  6. Gra dydaktyczna: spośród przygotowanych kartoników dzieci wyszukują te , które przedstawiają prawidłowe zachowanie się poszczególnych osób, przypinają je we właściwym miejscu na historyjce obrazkowej, omawiają właściwe zachowanie się w lesie.
  7. Zabawy ruchowo-naśladowcze:
    • "Skok zająca"
    • "Sowa na łowach"
  8. Rozmowa przy ilustracjach nt.: segregowanie odpadów, wykorzystanie ich na surowce wtórne.
  9. Praca w zespołach:
    • segregowanie odpadów do przygotowanych pojemników ( plastik, szkło, papier)
    • dopasowanie do pojemników kartoników z rysunkami, które przedstawiają do czego można je ponownie wykorzystać
  10. Zabawa ruchowo-muzyczna do piosenki "Dziś są Ziemi urodziny" ( na melodię "Nazywają mnie poleczka"), wg inwencji twórczej nauczyciela:
    Dziś są Ziemi urodziny,
    wszyscy pięknie ją uczcimy.
    Kwiatek, zwierzę oraz ptak
    zaśpiewają Ziemi tak:
    
    Ref. Hop, hop, trala, la.
    Śpiewasz ty i śpiewam ja.
    Hop, hop, trala, la.
    Urodziny Ziemia ma.
    
    Każdy człowiek niech pamięta,
    że rośliny i zwierzęta
    nie chcą w brudnym świecie żyć-
    dobrym dla nich trzeba być.
    
    Ref.
    
    Chcemy mieć powietrze czyste,
    wody w rzekach przeźroczyste,
    kochać chcemy cały świat,
    być z przyrodą za pan brat.
         
    Ref.
    
  11. Praca indywidualna: łamigłówka-wybierz obrazek przedstawiający naturalne, czyste środowisko i pokoloruj go.
  12. Podsumowanie zajęcia, ocena pracy dzieci, wręczenie medali "Jestem przyjacielem środowiska"
opracowała: mgr Ewa Tomala

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie