Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zima odchodzi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1699 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 



Opracowała: Ewa Niemiec

Scenariusz zajęć w klasie III:

Data: 9.03.2005 r.
Krąg tematyczny: Zabawy słowem
Temat dnia: Kwiaty na szybach
Temat zajęć: Zima odchodzi
Czas trwania: 45 minut
Cele ogólne:
  • formułowanie dłuższych wypowiedzi na podstawie samodzielnie czytanego wiersza;
  • wdrażanie do samodzielnych dłuższych wypowiedzi pisemnych;
  • rozumienie treści tekstów czytanych samodzielnie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
  • aktywnie uczestniczy w rozmowie na temat pogody za oknem i podczas całej zimy;
  • zna daty początku, końca zimy i potrafi je zapisać;
  • czyta wiersz cicho ze zrozumieniem;
  • rozumie czytany utwór oraz znaczenia powtórzenia niektórych wyrazów;
  • opisuje ustnie i pisemnie mijającą zimę, pamiętając o trójczłonowej budowie opisu;
  • rozumie polecenia nauczyciela;
  • naśladuje ruchem określone sytuacje, przedmioty.
Metody:
  • słowna: wiersz, rozmowa kierowana, polecenia, instrukcje;
  • czynna: zadań stawianych do wykonania.
Formy:
  • zbiorowa (jednolita)
  • praca w grupach
  • indywidualna.
Środki dydaktyczne:
     Tekst wiersza pt. "Ostatnie wieczory zimy" w podręczniku zintegrowanym "Całoroczna podróż", Ć.Z. – s. 55, rozsypanka zdaniowa z brakującymi wyrazami, plansze z przysłowiami o zimie, ilustracje przedstawiające krajobrazy zimy, zdania opisujące odchodzącą zimę, schemat opisu, znaczki "buźki", kalendarz z 2004 i 2005 roku, szary papier, flamaster, magnesy.

Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ I:
  1. Nawiązanie do lekcji – swobodne wypowiedzi uczniów na temat pogody za oknem i pogody podczas całej zimy. Prezentacja krajobrazów zimy i przysłów o zimie. /2 min./
  2. Ustalenie jaka jest pora roku, sprawdzenie w kalendarzu dat początku i końca zimy. Nazwanie nadchodzącej pory roku, obliczenie ile czasu trwa już zima i ile dni jej jeszcze pozostało. /2 min./
  3. Zapisanie w zeszytach tematu zajęć "Zima odchodzi", dat rozpoczęcia i zakończenia zimy (22 XII 2004 r. i 20 III 2005 r.) /2 min./
CZĘŚĆ II:
  1. Cicha lektura wiersza "Ostatnie wieczory zimy" – P.Z. – s. 45./2 min./
  2. Określenie nastroju wiersza, wskazanie wyrazów powtarzających się i wyjaśnienie, dlaczego autorka wykorzystała je kilkakrotnie./2 min./
  3. Wyszukiwanie w wierszu kolorów zimy ( srebrzysta, biała), dodawanie własnych kojarzących się z zimą (np.: błękitna, różowa, fioletowa, sina, lodowa, itp.) Zwrócenie uwagi, że te wyrazy to przymiotniki. /2 min./
  4. Wykonanie ćw. w Z.Ć. na stronie 55. /3 min./
  5. Wyraziste, głośne czytanie wiersza przez uczniów. /2 min./
  6. Uzupełnianie zdań wyrazami: /4 min/ /lodowe, mroźna, białe, zmarzniętych, śnieżne/
    Odchodzi ............................... zima. Topnieją ......................... sople i ....................... bałwany. ......................... zawieje znikają z naszych pól. Ptaki weselej śpiewają wśród ........................... gałęzi drzew.
  7. Zabawy ruchowe z naśladowaniem: lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, chodzenie po topniejącym śniegu. /2 min./
  8. Przypomnienie budowy opisu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). Umieszczenie na tablicy schematu opisu. /1 min./
  9. Próby ułożenia opisu z wykorzystaniem zaproponowanych zdań. Praca w 3 grupach: /8 min./
    • pierwsza grupa układa wstęp /2 osoby/
    • druga grupa układa rozwinięcie /3 osoby/
    • trzecia grupa układa zakończenie /2 osoby/
  10. Naklejanie zdań na arkuszu szarego papieru umieszczonego na tablicy./6 min./
  11. Odczytanie całego opisu. Nadanie i zapis tytułu (np.: "Zima odchodzi", "Koniec zimy", "Zima", itp.) / 3 min./
CZĘŚĆ III:
  1. Podsumowanie zajęć. Zadanie i objaśnienie pracy domowej – nauczyć się wybrana zwrotkę wiersza na pamięć. /3 min./
  2. Ewaluacja zajęć – rozdanie uczniom karteczek z "buziami" i polecenie określenia samopoczucia na zajęciach, wyboru jednego znaczka i pomalowanie go kolorową kredką./ 1 min./

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie