Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak uczą się dzieci autystyczne ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1883 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Tak jak cała reszta, poprzez reagowanie na otoczenie i współdziałanie z nim. Szukamy doświadczeń, które nam odpowiadają i unikamy przykrych.

 Ta zasada rządzi większością ludzkich zachowań Jak i inni, uczniowie autystyczni dbają o swoje własne interesy, a niekoniecznie o interesy swoich rodziców czy nauczycieli.
Problemy rodzą się, kiedy uczeń nie odbiera środowiska jak inni. Środowisko może być to samo, ale różnice neurologiczne mogą zmienić jego indywidualny odbiór. To co dla jednego jest muzyką może być hałasem dla drugiego. Jeśli piękno jest w oku patrzącego, przyjemność, przygoda i odkrycie są także w umyśle przeżywającej osoby.
Środowisko oferuje nam różne smaki, zapachy, widoki, dźwięki i odczucia dotykowe. Każdy postrzega je nieco inaczej. Ktoś ze zniekształconymi lub uszkodzonymi zmysłami ma zupełnie inne wrażenia niż my. Nagroda dla jednej osoby może być nie uzasadnioną, męczarnią dla drugiej.
Badania wykazują, że ludzie autystyczni mają wiele neurologicznych nieprawidłowości. Niektóre dotyczą jednego zmysłu inne utrudniają skojarzenie informacji z kilku układów czuciowych. Percepcja słuchowa uczniów autystycznych może przebiegać w innym tempie niż wzrokowa. Życie może wyglądać dla nich jak film ze ścieżką dźwiękową puszczoną ze złą szybkością, przez co są zmuszeni do zignorowania jednego zmysłu, aby skoncentrować się na innym.
W swojej książce „Autism and Life in the Community” (Autyzm i życie w społeczeństwie), dr Marcia Datlow Smith tłumaczy:
„Autyzm jest kojarzony z niekonwencjonalnymi reakcjami na stymulację sensoryczną. Można zauważyć pozorne lekceważenie pewnych rodzajów pobudzenia; np. ktoś mówi, ale nie ma oznak zrozumienia z drugiej strony; może też nastąpić silna reakcja na pewne bodźce, np. nadwrażliwość na dźwięk. Może wystąpić fascynacja pewnymi rodzajami stymulacji, w tym zapachami, efektami wizualnymi jak wirujące przedmioty, lub dźwiękami. Wrażenia dotykowe mogą też być silnie pobudzające. Osoba autystyczna może być zafascynowana dotykaniem kawałka tkaniny frotte, może też czerpać radość z patrzenia godzinami na wibrującą strunę. Wiele powtarzających się zachowań, kojarzonych z autyzmem, np. kołysanie się, trzepotanie palcami i kręcenie się w kółko, przynajmniej częściowo służy jako pobudzenie sensoryczne”.
Nietypowe reakcje na stymulację tłumaczą wiele objawów autyzmu. Dają także klucz do zrozumienia stylu uczenia się poszczególnych osób. Smith wyjaśnia:” Wzorce sensoryczne kojarzone z autyzmem mogą być konstruktywne wykorzystywane w nauczaniu dzięki użyciu ulubionych bodźców jako nagrody za pożądane zachowanie. Wyróżnienie zainteresowań sensorycznych i użycie ulubionych bodźców jako wzmocnienia jest wartościową metodą motywowania osób autystyczny”.
Kiedy jeden ze zmysłów daje możliwość ulubionego sposobu pobudzenia , jest to jednocześnie skuteczna droga nauki. Na szczęście większości umiejętności można nauczyć się dzięki temu, że tych dróg jest więcej niż jedna. Studenci, mający kłopoty ze słuchem, mogą się uczyć wzrokowo, i na odwrót. Dotyk może zastąpić wzrok, kiedy wiadomość jest napisana alfabetem Braille’a. Osoby ze słabą umiejętnością rozumowania mogą zapamiętać wystarczająco dużo informacji, aby sobie dawać radę.




Opracowała: Iwona Nowak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie