Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jakie obowiązują zasady zakładania i prowadzenia hodowli szkolnych?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6177 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W KL. IV
Temat: Jakie obowiązują zasady zakładania i prowadzenia hodowli szkolnych?
Hasło programowe (blok tematyczny): Środowisko przyrodnicze mojej miejscowości i najbliższej okolicy- czyli blisko nieco dalej.
Cel ogólny: Poznanie zasad zakładania i prowadzenia hodowli
Cele pośrednie:- wyzwolenie postawy badawczej
- rozbudzanie zainteresowań
- prowadzenie obserwacji
Cele operacyjne ( szczegółowe):

    Wiadomości - uczeń:
    A - wymieni zasady planowania i prowadzenia prac hodowlanych
    - poda sposoby rejestrowania przebiegu prac hodowlanych
    - wymieni i nazwie sprzęt używany do hodowli
    B - wyjaśni celowość prac związanych z zakładaniem hodowli zwierząt

    Umiejętności - uczeń potrafi:
    C - zaplanować, założyć i prowadzić hodowle zwierząt
    - zaplanować, założyć i prowadzić hodowle ozdobnych roślin doniczkowych
    - prowadzić notatki z hodowli i
    - wykonywać schematyczne rysunki
    - formułować wnioski
    D - ocenić zależność między warunkami życiowymi a wyglądem hodowanych organizmów
    - zaplanować warunki przykładowej hodowli np. dżdżownic i rzeżuchy

    Postawy:
    C- świadomej odpowiedzialności za hodowane zwierzęta
    - poszanowania wszystkich istot żywych
    D - kształtowanie postawy badawczej

Metody: pogadanka, praca w grupach, obserwacja
Strategia: O+E
Środki dydaktyczne: hodowle roślin i zwierząt prowadzone w pracowni, sprzęt do hodowli ( akwarium, żwir, rośliny wodne, ryby, dżdżownice, słoik, ziemia, liście, piasek, doniczki, rośliny ozdobne), foliogramy przedstawiające etapy zakładania hodowli
Literatura: Podręcznik i ćwiczenia "Nowa Era", J. Szwedo- Hodowle,

PRZEBIEG LEKCJI

Lp. Czynności nauczyciela Materiały Czynności ucznia Zapis w zeszycie
Faza wstępna Czynności wstępne:
1. sprawdzenie listy obecności
2. przypomnienie poprzedniej lekcji poprzez sprawdzenie zadania domowego
3. wprowadzenie do nowej lekcji
Nauczyciel prosi aby uczniowie rozejrzeli się po klasie i wymienili hodowle prowadzone w pracowni
Nauczyciel przedstawia cel lekcji: co jest potrzebne do założenia hodowli, jakie obowiązują zasady zakładania i prowadzenia hodowli, czy wszystkie organizmy mają takie same potrzeby? W tym celu prosi uczniów o dokładną obserwację i porównanie hodowli w klasie. Zapisuje temat na tablicy
Zeszyty przedmiotowe z zadaniem domowym, hodowle w pracowni Organizmy pochodzące ze szkolnych hodowli ( np. dżdżownice, ryby akwariowe, rośliny doniczkowe 1. Wskazani uczniowie odczytują swoje zadanie domowe( jakie zwierzę hoduję w domu i jakie warunki mu zapewniam?)2. Uczniowie wymieniają hodowle w pracowni Uczniowie dokonują obserwacji hodowli, zastanawiają się czy są różnice pomiędzy warunkami poszczególnych hodowli Zapisują temat do zeszytu
Faza realizacyjna Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i rozdaje zadania obserwacji
Nauczyciel na podstawie wyników obserwacji prosi uczniów aby określili i przedstawili warunki życia zwierząt hodowanych w klasie
Nauczyciel prosi o zaplanowanie prac hodowlanych dla klasy, oraz ustalenie zasad obowiązujących podczas planowania i prowadzenia hodowli
Kartki z instrukcjami obserwacji:
gr.1: obserwacja warunków hodowli akwarium z rybkamigr.
2: obserwacja warunków hodowli patyczakówgr.
3: obserwacja warunków hodowli żółwiagr.
4: obserwacja warunków hodowli rośliny doniczkowej
Hodowle, wyniki obserwacji prowadzonych w poszczególnych grupach
Podręcznik, wzory opisu hodowli, dziennik hodowli
Uczniowie w poszczególnych grupach dokonują obserwacji i zapisują do zeszytu wyniki.
Liderzy grup przedstawiają wyniki swoich obserwacji i omawiają warunki konieczne do prowadzenia hodowli organizmów Uczniowie zastanawiają się, co można hodować w klasie, oglądają podręcznik co będzie im potrzebne, wspólnie układają zasady prowadzenia hodowli
1.Temat obserwacji
2. Przebieg obserwacji- spostrzeżenia
3. Wynik obserwacji- rysunek z objaśnieniami.
Zapis zasad planowania prac hodowlanych:
-wytyczenie celu hodowli
-dobór organizmów
-zapewnienie i przygotowanie sprzętu
- ustalenie zadań i obowiązków
-czas trwania hodowli
- zapis dotyczący obserwacji hodowli i jej opis według załączonego wzoru
- określenie sposobów kontroli
Integracja Nauczyciel podsumowuje lekcję oraz wyjaśnia ewentualne problemy, rozdaje i prosi uczniów o rozwiązanie krzyżówki Hodowle, foliogramy, krzyżówka Uczniowie zadają pytania Krzyżówka (załącznik)
Zadanie prac dom. Nauczyciel określa zadania na dwa najbliższe spotkania (przygotowanie sprzętu i materiłu do założenia hodowli dżdżownic oraz hodowli roślin doniczkowych i rzeżuchy) Uczniowie dokonują podziału prac Zapis zadań do zeszytu


Każda hodowla musi być opisana i dokumentowana np. w formie tabeli, rysunku, zdjęć Przykład etykiety hodowli:

Gatunek: ............................................ .......................................................................................
Data założenia hodowli ........................................ ...........................................................................................
Czas trwania hodowli ......................................... ..........................................................................................
Cel hodowli: ............................................... ...................................................................................
Miejsce pochodzenia ..................................... ..............................................................................................
Warunki hodowli: ................................................. ..................................................................................
Wymagania ................................................. ..................................................................................v
Rodzaj pokarmu ................................................. ..................................................................................
Opiekun: ................................................ ...................................................................................


Opracowała: Anna Grzywocz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie