Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak rejestrować postępy dzieci?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4866 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 JAK REJESTROWAĆ POSTĘPY DZIECI W RAMACH EWALUACJI?

Jestem nauczycielką w S. Przedszkolu nr 177 w Krakowie. Pragnę podzielić się swoim wypracowanym sposobem dotyczącym rejestrowania postępów dzieci w ramach ewaluacji.
Obecnie bardzo modne stało się słowo ewaluacja postępów dzieci, które jak gdyby z jednej strony zastąpiło dotychczas przeprowadzaną przez nauczycieli obserwację dziecka, a z drugiej dość sporo ją poszerzyło. Stanowi ona dla mnie zdecydowanie szersze pojęcie obserwacji, odnoszące się do aktywności dzieci w różnych sferach rozwojowych i zmierzające do osiągnięcia konkretnego celu wychowawczo- dydaktycznego.
Na proces ewaluacji składają się takie elementy jak:
- zbieranie informacji o dziecku
- analiza i interpretacja, ocena tych informacji
- wyznaczanie kierunków pracy dla każdego dziecka związane z weryfikacją (nad czym należy szczególnie popracować, a z czego można ewentualnie zrezygnować ).
Jak do tej pory, nie opracowano gotowych wzorów, szablonów, według których nauczycielki mogłyby rejestrować postępy swoich wychowanków. Sądzę, że takowe nigdy się nie pojawią, gdyż istnieje tyle sposobów rejestrowania, ilu jest nauczycieli. Każdy ma swoje koncepcje, pomysły , co do formy i treści zapisu.
Chciałabym podzielić się ze swoimi koleżankami nauczycielkami pracującymi w przedszkolach moim pomysłem na rejestrowanie procesu ewaluacji.
Mając na uwadze fakt, iż rzetelna, pisemna dokumentacja jest bardzo czasochłonna, wypracowałam sobie moim zdaniem łatwy , czytelny i dokładny sposób rejestrowania umiejętności i postępów dzieci . Do tego celu założyłam gruby zeszyt formatu A4 ze skorowidzem alfabetycznym. Cały potencjał wiedzy i umiejętności dziecka podzieliłam na dwa procesy: wychowawczy i dydaktyczny.
W procesie wychowawczym uwzględniłam przede wszystkim postawy emocjonalno-społeczne a więc proces adaptacji dziecka w przedszkolu, umiejętność współżycia w grupie rówieśniczej oraz przestrzeganie umów. Natomiast proces dydaktyczny podzieliłam na takie dziedziny jak: intelekt, percepcję( wzrokowa i słuchową) oraz motorykę ( sprawność manualną, graficzną, ruchową oraz samoobsługę). W zakresie intelektu wyróżniłam przede wszystkim mowę i myślenie, czyli m.in. wymowę dziecka, umiejętność wypowiadania się, skupienia uwagi. Wszystko to zamieściłam w tabeli, w której uwzględniłam również takie elementy jak: datę, ofertę nauczyciela (proponowane formy i metody ) , aktywność dziecka czyli jego konkretne działanie i zachowanie.
Po zdobyciu (w trakcie 1,5 miesięcznej obserwacji dziecka) informacji o nim, dokonałam ich analizy i interpretacji, a następnie wysunęłam konkretne kierunki do pracy z dzieckiem. Wpisów do zeszytu dokonywałam średnio raz w tygodniu, ( w konkretnych przypadkach częściej, co wynikało z potrzeby odnotowania zaobserwowanej konkretnej aktywności dziecka). Wówczas moje zapisy nie wymagały formy tabelarycznej, gdyż po wyznaczeniu kierunków okazało się, że nie ma takich dzieci, które wymagałyby pracy we wszystkich obszarach. Korzystałam tylko z takich elementów tabeli jak: data, oferta nauczyciela, aktywność dziecka.
Po I półroczu na czerwono zaznaczałam konkretne umiejętności, postępy, które dziecko osiągnęło w tym okresie odnośnie wyznaczonego kierunku pracy. Pozwoliło mi to na zweryfikowanie dalszych działań dotyczących rozwoju każdego dziecka. Na koniec roku uzyskałam konkretne dane, wiadomości o postępach w rozwoju każdego dziecka, które mogłam przekazać szczególnie zainteresowanym rodzicom.
Osobiście uważam, że taki sposób odnotowywania ewaluacji jest przejrzysty, czytelny, pomocny nauczycielowi oraz dający dokument konkretnej pracy z dzieckiem. Zachęcam koleżanki do skorzystania z mojej propozycji.


Monika Siwek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie