Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wieczne mrozy w strefie pustyń lodowych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4552 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Bogusława Bartelik


SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KL. VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
( JEDNOSTKA METODYCZNA - 2 - GODZINNA )


Temat: WIECZNE MROZY W STREFIE PUSTYŃ LODOWYCH

Lekcja jest realizacją haseł programowych:

PROGRAM: DKW – 4014 – 165/99


Uczniowie znają podstawowe wiadomości o Antarktyce i Arktyce:

- położenie geograficzne,
- pojęcie dnia i nocy polarnej,
- cechy klimatu polarnego,
- pojęcie pustynia i oaza lodowa,
- powstawanie gór lodowych,
- świat roślin ( bardzo ubogi ) i zwierząt,
- historia wypraw polarnych,
- odkrycia i badania naukowe,
- rola Polaków w badaniach polarnych.


Lekcja jest swoista rekapitulacją powyższych wiadomości, dokonana metodami aktywizujacymi i wymagającymi od ucznia współtworzenia, a nie odtwarzania. Informacje uzyskane na tych lekcjach mają walor kształcący i przydatne będą nie tylko na lekcjach przyrody, ale i na lekcjach historii i języka polskiego.


CELE OPERACYJNE:

PO ZAKOŃCZENIU LEKCJI UCZEŃ POWINIEN:

I POZIOM: WIADOMOŚCI - KATEGORIA A, B.

- umiejscowić na mapie obszar zajmowany przez
Arktykę i Antarktykę,
- opisać warunki klimatyczne panujące na
Antarktydzie i w Arktyce,
- wskazać na mapie biegun zimna,
- omówić przystosowania zwierząt do życia, w
klimacie polarnym.


II POZIOM: UMIEJĘTNOŚCI - KAREGORIA C

- wyjaśnić, dlaczego Antarktyda nazywana jest
pustynią lodową,
- opisać warunki panujące w oazach,
- scharakteryzować faunę wód przybrzeżnych
Antarktydy,
- wymienić badaczy Antarktydy i Arktyki,
- pokazać na mapie trasy wypraw polarnych na
Antarktydzie i w Arktyce,
- porównać Antarktydę i Arktykę.

III POZIOM: UMIEJĘTNOŚCI STOSOWANE W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH - KATEGORIA D

- wyjaśnić, dlaczego fauna wód przybrzeżnych
Antarktydy jest bogatsza, niż w głębi kontynentu,
- wyjaśnić, jak powstał lądolód,
- wyjaśnić, jak tworzą się góry lodowe,
- ocenić wkład Polaków w badania Antarktydy
i Arktyki,
- wyjaśnić, dlaczego Antarktyda stanowi obszar na
Ziemi, który jest nienaruszony przez działalność
gospodarczą ludzi.







METODA: PRACA W GRUPACH METODAMI PROGRAMU

«KREATOR»



POMOCE, ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- Arktyka i Antarktyda: na podbój biegunów, ludzie lodów - Eskimosi,
„BGW”, Warszawa, 1992.
- Odkrycia młodych, encyklopedia: Larousse Gallimard, nr 83.
- Encyklopedia geograficzna: morza świata, tł. Bartnik D.,(i in.),
„Muza S.A.”, Warszawa, 1995.
- Czerny M., Szlajfer F., Geografia dla Karoliny i Leszka,
Nowa Era, Warszawa, 1996.
- Kamiński M., Moje bieguny: dziennik z wypraw 1990 – 1998,
Ideamedia, Gdańsk, 1998
- Leszczycki S., Fleszar M., Australia, Oceania, Antarktyda,
Wiedza Powszechna, Warszawa, 1971.
- Rakusa – Suszczewski S., Dlaczego Antarktyda?, Biblioteka Problemów,
PWN, Warszawa, 1979.
- Na przełaj przez Antarktydę, Badowski R., Wiedza i Życie, 1997, nr 1.
- Oceany zimne, oceany ciepłe, Węsławski J., Wiedza i Życie, 1997, nr 1.


PRZYGOTOWANIE KLASY:

- na ścianach wywieszono mapy: ANTARKTYDA i ARKTYKA,
- tablice demonstracyjne,
- z tyłu klasy urządzono wystawkę w/w pomocy dydaktycznych ( encyklopedie,
słowniki, czasopisma popularno - naukowe ...)
- przygotowano kolorowe flamastry, papier z bloku rysunkowego,
- skserowano potrzebne materiały ( mapa konturowa świata, diagramy
klimatyczne, zdjęcia roślin, zwierząt żyjących w strefie polarnej, zdobywców
biegunów, krajobrazów Arktyki i Antarktydy ).
Materiały skserowane otrzymała każda grupa.

PRZEBIEG LEKCJI

ZAANGAŻOWANIE

Nauczyciel dokonuje podziału klasy na 5 grup ( pięcioosobowych ). Każdy z wchodzących do klasy uczniów wybiera kolorową karteczkę. Uczniowie, którzy wybrali karteczki w takim samym kolorze, zajmowali wyznaczone miejsca. Następnie nauczyciel poprosił, by uczniowie, którzy mają karteczki białe napisali na nich: kartografowie ( I ), niebieskie - kronikarze (II),
czerwone - biologowie ( III ), żółte - geografowie ( IV ), zielone - ekolodzy ( V ).
Nauczyciel zapoznał uczniów z tematem lekcji, który zapisano na tablicy. Wyjaśnił cel lekcji. Zwrócił uwagę na przygotowanie sali. Uświadomił, iż podczas pracy uczniowie mogą korzystać ze wszelkich pomocy, kontaktować się z innymi grupami. Nauczyciel przydzielił zadania do realizacji.

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE:
· słuchanie,
· rozumienie poleceń.

KARTOGRAFOWIE ( I GRUPA )
Otrzymaliście mapę konturową świata. Korzystając z Waszej wiedzy macie na nią nanieść następujące dane:
- obszar zajmowany przez Arktykę i
Antarktykę,
- zaznaczcie położenie bieguna zimna,
- może potraficie ( na pewno potraficie! )
zaznaczyć na niej trasy wypraw polarnych,
- zaznaczcie na mapie położenie polskich
stacji badawczych,
Przygotujcie się do zaprezentowania Waszej mapki Arktyki i Antarktyki.

KRONIKARZE ( II GRUPA )
- Macie do dyspozycji materiały źródłowe,
w których jest opisana historia wypraw
polarnych, nie zawsze kończących się
szczęśliwie oraz jest opisany udział
Polaków w badaniach i zdobywaniu
biegunów Ziemi dawniej i współcześnie.
Na ich podstawie przygotujcie krótką
notatkę do prasy: „Polacy w Arktyce
i w Antarktyce”

GEOGRAFOWIE ( III GRUPA )
- Otrzymaliście skserowane diagramy
klimatyczne, ilustracje krajobrazów Arktyki
i Antarktydy.
- Zastanówcie się, jakie warunki klimatyczne
panują w Arktyce i na Antarktydzie.
Opiszcie jak powstał lądolód i dlaczego
Antarktyda jest nazywana pustynią lodową?
Naszkicujcie, jak tworzą się góry lodowe.
- Naturalnie, jak wszystkie grupy możecie
skorzystać z różnych źródeł.

BIOLOGOWIE ( IV GRUPA )
- Obejrzyjcie fotografie zwierząt żyjących
w klimacie polarnym, zastanówcie się nad
bardzo ubogim światem roślin występującym
jedynie w oazach.
- Przeanalizujcie diagramy klimatyczne.
Wczujcie się w role zwierząt żyjących w
Arktyce i Antarktyce i wyjaśnijcie jak
zwierzęta przystosowały się do życia w
klimacie polarnym oraz dlaczego fauna wód
przybrzeżnych Antarktydy jest bogatsza niż
w głębi kontynentu.

EKOLODZY ( V GRUPA )
- Zapoznajcie się z Układem w Sprawie
Antarktydy o miejscach szczególnie
chronionych w Antarktyce oraz o zakazie
połowów wielorybów.
- Zastanówcie się nad problemem
powiększającej się dziury ozonowej nad
Antarktydą.
Zredagujcie apel do wszystkich
mieszkańców Ziemi w sprawie ochrony
środowiska naszej planety.

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE:

· samodzielna praca wyrażająca
się w gromadzeniu i
redagowaniu materiału.

BADANIE

Uczniowie analizują przydzielone im zadania. Gromadzą pomoce. Rozdzielają pracę w grupie. Dyskutują.

Nauczyciel jest obserwatorem, słuchaczem.
Służy pomocą w razie potrzeby ( ale wyjątkowo ).

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE

· planowanie pracy,
· organizowanie współpracy w
grupie,
· komunikowanie się,
· efektywność współpracy.

PRZETWARZANIE
FAZA TWÓRCZA

Uczniowie zmierzają do zakończenia pracy.
Niektóre grupy decydują się na wykonanie ilustracji oraz graficzne wykresy.

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE

· aktywność,
· samodzielność,
· wnioskowanie,
· formułowanie zwięzłych informacji.

REFLEKSJE

Uczniowie oceniali lekcje.
Opowiadali jak przebiegała ich praca w grupie.
Mówili na temat graficznego przedstawienia wyników.
Dokonywali samooceny.

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE

· umiejętność swobodnej wypowiedzi,
· przełamywanie nieśmiałości,
· nawiązanie kontaktu z nauczycielem (układ partnerski).

EWALUACJA

Nauczyciel ocenił przebieg lekcji. Wystawił oceny wszystkim prezenterom. Zaproponował na koniec nagradzanie brawami poszczególne grupy.
Mierzono siłę braw.
wystawiono oceny wszystkim uczestnikom lekcji.

UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE

· umiejętności samooceny i oceny innych.



Pracy domowej nie przewidziano. Uczniowie poczynili duże przygotowania do lekcji.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie