Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Matody naboru do sekcji klasy Optymist na przykładach klubów warszawskich

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4085 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


Akademia Wychowania Fizycznego
im. Jędrzeja Śniadeckiego
w Gdańsku

Marek Sudziński
METODY NABORU DO SEKCJI KLASY OPTYMIST
NA PRZYKŁADACH KLUBÓW WARSZAWSKICH
praca instruktorska

Praca napisana
w Zakładzie Teorii i Metodyki Żeglarstwa
pod kierunkiem mgr Tomasza Chamery

I. Wstęp

Każde dziecko, aby należycie rozwijało się powinno być aktywne fizycznie przez parę godzin dziennie. Wtedy polubi ono ruch i będzie umiało wpleść go w swoją biografię na całe życie. Dziecko rozpoczynające naukę szkolną wykazuje opanowanie wszystkich form ruchowych i staje się ono podatne w tym czasie na wszystkie wzorce w tym także ruchowe, silnie odczuwa zadowolenie z sukcesu motorycznego i dobrze wykonanego ćwiczenia. Główną formą stosowaną podczas lekcji wychowania fizycznego w tym okresie są gry i zabawy ruchowe ożywiające, bieżne, na czworakach, skoczne, z mocowaniem i uspakajające. Szkolne lekcje wychowania fizycznego mają decydujące znaczenie w zapewnieniu dzieciom dostatecznej dawki ruchu i ukierunkowanie ich na samodzielną działalność w tym zakresie. Systematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych ma wpływ na ogólny rozwój organizmu, a także na kształtowanie różnych cech osobowości. Sport rozwija między innymi takie cechy jak odwagę, stanowczość, siłę woli, wytrzymałość w dążeniu do celu, poczucie wiary we własne siły, sprawiedliwość i odpowiedzialność.
Wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia przez rozwijanie jego sprawności i umiejętności ruchowych może być wspomagany rozwojem jego zainteresowań i uzdolnień. Jest to związane z uprawianiem sportu i rekreacji oraz zdrowego stylu życia.
Żeglarstwo jest w wielu krajach jedną z najbardziej atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Niegdyś dyscyplina dostępna jedynie dla zamożnych dziś przeżywa prawdziwy rozkwit. Poza tradycyjnymi formami uprawiania żeglarstwa pojawiają się nowe, chociażby żeglarstwo deskowe.
Żeglarstwo jako konkurencja olimpijska pojawiło się po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku w Paryżu. Polscy żeglarze zainaugurowali udział na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku. Od tego czasu czołówka naszych reprezentantów wielokrotnie startowała w regatach olimpijskich odnosząc znaczne sukcesy. Wspomnieć wypada chociażby takie nazwiska, jak: Andrzej Zawieja, Zygfryd Perlicki, Mateusz Kusznierewicz, Dorota Staszewska. Polskie jachty: S/Y „Opty”, „Polonez”, „Mazurek”, „Spaniel”, „Dar Przemyśla”, „Dar Pomorza”, „Dar Młodzieży” zaznaczyły swoją obecność na wszystkich wodach świata.


Celem mojej pracy jest przedstawienie metod naboru do sekcji klasy Optymist na przykładach warszawskich klubów żeglarskich.
Na terenie Warszawy działają następujące kluby żeglarskie posiadające sekcje Optymist:
· Yacht Klub Polski Warszawa,
· Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie,
· Spójnia Warszawa,
· Maraton Warszawa,
· Międzyszkolny Ośrodek Sportu Nr 2 w Warszawie.
Zdobyte materiały i treści uzyskałem metodą wywiadu stosując ankietę otwartą w spotkaniu z przedstawicielami klubów.

II. Klub Sportowy Spójnia Warszawa

Wywiad przeprowadzony z Panem Dariuszem Czapskim szkoleniowcem Klubu Sportowego Spójnia Warszawa dnia 28 lutego 2002 roku.
Klub Sportowy Spójnia Warszawa istnieje od 1948 roku i powstał na bazie działalności Spółdzielczych Związków Handlowych. W naszym klubie, opowiada Dariusz Czapski, znajdowało się 18 sekcji, wiodącą dyscypliną była lekkoatletyka, w szeregach klubu było kilku olimpijczyków m. in. Janusz Sidło Na dzień dzisiejszy w klubie zostało się 6 sekcji: kajakowa, tenis stołowy, tenis ziemny, żeglarstwo, jeździectwo, sporty motorowodne.
Największymi osiągnięciami sekcji kajakowej są 4 medale na mistrzostwach świata, a sekcja żeglarska może się poszczycić brązowym medalem Mistrzostw Europy Artura Becka w klasie Laser Radial, brązowym medalem Mistrzostw Europy w klasie Finn Dominika Życkiego. Spośród zawodników którzy zdobyli największe osiągnięcia w sporcie wyczynowym należy wymienić Dominika Życkiego. Sekcja Optymist powstała w 1998 roku. Poprzednie wyniki w żeglarstwie oparte na łódce Cadet, były dominujące. We wcześniejszych latach Optymist w klubie Spójnia był traktowany jako klasa dla początkujących, po roku następowała zmiana na jacht klasy Cadet.
W klubie na Optymiście do roku 1998, praktycznie od czterech lat, wspomina Pan Czapski, jest prowadzone szkolenie i grupa Optymist idzie normalnym cyklem szkoleniowym, na dzień dzisiejszy mamy ośmiu zawodników w grupie A i siedmiu zawodników w grupie B oraz znaczące wyniki. Szkolimy dzisiaj dwadzieścioro dwoje dzieci, które już startowały w Mistrzostwach Polski grupy B. Pojawił się problem co robić dalej z tak dużą grupą dzieci? Powstają problemy natury technicznej, jak zabrać tak dużą grupę dzieci, sprzęt, motorówkę na regaty? Klub zastanawia się nad rozsądnym rozwiązaniem. Trudności nie dotyczą kadry szkoleniowej. Zatrudnionych jest dwóch trenerów zajmujących się szkoleniem grupy Optymist: Małgosia Garbarczyk, która jest absolwentką AWF i ma duże doświadczenie żeglarskie oraz Jarek Joachimczak. Szkoleniowcy ci są odpowiedzialni za szkolenie grupy A, B i nabór do sekcji. Według mojego rozmówcy, przy racjonalnym i zdrowym systemie dwie osoby powinny wystarczyć do prowadzenia grupy, która jest traktowana jako klasa przygotowawcza. Przewidują oni, że do klas innych z tej grupy trafi około 10 osób. Klub bierze pod uwagę procesy rozwojowe w życiu dziecka, ukończenie szkoły podstawowej i stresy z przejściem do gimnazjum, które powodują odejście części dzieci, dokonują wyborów i często rezygnację z uprawiania żeglarstwa. Teoretycy sportu wiedzą, że istnieje tzw. piramida, gdzie u podstaw są dzieci rozpoczynające trening żeglarski w klasie Optyminst , a na szczycie klasy olimpijskie.

Proces wejścia do grupy B to blisko dwa sezony żeglowania. Dziecko do grupy B może awansować nie tylko dlatego, że jest dojrzałe, ale również poprzez zwielokrotnienie startów. Starty we wszystkich regatach dają w sumie tyle punktów, że po jednym sezonie dziecko może wcześniej zakwalifikować się do grupy wyższej. Pan Czapski zapewnia, że w klubie szkolenie odbywa się w sposób zaplanowany, nie obciążający zbytnio dzieci i start w 5 imprezach zapewnia prawidłowe szkolenie.
Klub jest niezależny finansowo, posiada środki na zakup sprzętu, zapewnia możliwości trenowania. Czynnikami, które wpływają na rodziców przy wyborze klubu, w którym ich dziecko ma uprawiać żeglarstwo to: łódka, żagiel, maszt, dobra kamizelka ratunkowa, transport, przyczepa, dofinansowanie obozów letnich i zimowych. W dniu dzisiejszym jest to ogromny magnes, który przyciąga rodziców i ich dzieci do sekcji.
Informacja o promocji klubu docierała do zainteresowanych w sposób „poczty pantoflowej”. Dzieci w sekcji w olbrzymiej większości to dzieci byłych żeglarzy, członków klubu Spójnia. O naborze zadecydował fakt, że rodzice sami uprawiali żeglarstwo, lub środowisko. Decydującym faktem było traktowanie dziecka podmiotowo i zaufanie do szkoleniowców.
W klubie działa duża sekcja żeglarstwa turystycznego. Klub jest miejscem, gdzie przebywają i spotykają się nawet trzy pokolenia. Odbywają się spotkania, regaty, okolicznościowe imprezy, tworzy się tradycje, w których mają miejsce starsze pokolenia żeglarzy. W budżecie klubu cztery procent środków przeznaczonych jest na imprezy okolicznościowe kultywowanie tradycji. Wśród nich jest miejsce na regaty jachtami kabinowymi, przykładem jest klasa 730, a reprezentantem Zbigniew Kania.
W Pucharze Polski sekcja jachtów kabinowych zajmuje I miejsce oraz I miejsce w Grand Prix Warszawy. Wyniki te promują klub, szkoleniowców oraz znajdują stałe miejsce w mediach, mają ogromy wpływ przy wyborze klubu.
Nabór dzieci odbywa się głównie indywidualnie, wzmocniony dobrą reklamę, którą zapewniają wyniki sportowe. Nabór kwalifikowany nie jest prowadzony na dzień dzisiejszy, ale są plany, żeby współpracować ze wskazaną szkołą. Pan Czapski zdaje sobie sprawę z dużej konkurencyjności oferty dodatkowych zajęć proponowanych dzieciom i trudnego wyboru jaki stoi przed dzieckiem i jego rodzicami.
Klub nie jest zainteresowany tworzeniem UKS–u na swoim terenie, powodem tego byłoby tworzenie dodatkowych struktur w klubie, opierając się na tych samych zawodnikach. Przy stanie dwadzieścioro dzieci w klubie,
UKS-y, zdaniem Pana Czapskiego, nie są potrzebne.
Klub bardzo rozsądnie gospodaruje budżetem, często zdarza się, że pracownicy dydaktyczni pracują fizycznie. Rodzicom, których nie stać na zakup sprzętu proponuje się rozwiązania alternatywne np.: prace remontowe na rzecz klubu. Współpraca polega na bliskim kontakcie rodzic-dziecko-szkoleniowiec. Całe rodziny utożsamiają się z działalnością klubową : rozpoczęcie , zakończenie sezonu, wigilia, święta wielkanocne etc.
Dominik Życki rozpoczął trening w wieku 15 lat. Jest to dosyć późno.
Na jachcie klasy Cadet Dominik nie miał większych wyników, ale zdobywał doświadczenia. Miał dobre warunki fizyczne więc przeszedł dość szybko na Finna. Wówczas nie było innego sprzętu w klubie. Wyniki Dominika przyszły po dwóch latach pływania na Finnie. Edek Ginter starszy kolega klubowy, trenował młodszych zawodników, obok Dominika Życkiego znalazł się Darek Czapski. Według Darka Czapskiego, szkoleniowca „ nie ma bezpośredniego przełożenia między wczesnym rozpoczęciem żeglowania i wczesnymi wynikami, a wynikami w wieku seniora”.
Klub Spójnia w Drużynowym Pucharze Polski w klasie Optymist zajął VI miejsce w 2001 roku.

III. Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie

Wywiad przeprowadzony z Panem Rafałem Seroczyńskim szkoleniowcem Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego dnia 7 marca 2002 roku.
WTW jest jednym z najstarszych klubów w Polsce, działa od 1878 roku Obecnie w klubie są prowadzone trzy sekcje: wioślarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo.
Na terenie klubu istnieje liczna grupa żeglarzy – turystów. Obszar działań tej grupy jest mocno zawężony, czynnościami wiodącymi są towarzyskie spotkania portowe.
Grupa kilku rodziców – entuzjastów, kilka lat temu, powołała do życia sekcję Optymist. Najbardziej zaangażowany jest Piotr Winkowski, obecny prezes tej klasy. Nabór do sekcji nie jest skomplikowany, odbywa się na zasadzie przyjmowania wszystkich chętnych dzieci, oczywiście najliczniejszą grupę stanowią dzieci obecnych i byłych członków klubu. Rozwinęła się szeroka współpraca rodziców zawodników z klubem. Rodzice są głównie fundatorami sprzętu. Klub nie prowadzi kwalifikacji do sekcji żeglarskiej, nie nawiązał też współpracy ze szkołami. Przyczyną rezygnacji z uprawiania żeglarstwa przez dzieci, według Pana Seroczyńskiego, jest sytuacja finansowa rodziców. W najbliższej przyszłości klub planuje założenie UKS – u w celu pozyskania sprzętu.
Klub WTW w drużynowym Pucharze Polski w klasie Optymist zajął IV miejsce w 2001 roku.

IV. Klub Maraton Warszawa

Wywiad przeprowadzony z Panem Tomaszem Kaczmarskim szkoleniowcem, kierownikiem i prezesem, w jednej osobie, Klubu Maraton dnia 8 marca 2002 roku.
Klub istnieje blisko 50 lat, został założony przez członków Pax-u. Lata świetności przypadają na okres lat 60-ych, 70-tych, kiedy to klub sponsorowała Spółdzielczość Inco. W okresie tym działały sekcje: lekkoatletyczna, kolarska, kajakowa, żeglarska i turystyczna.
Obecnie działa tylko jedna sekcja żeglarska w klasach Optymist i Laser, która ma na swoim koncie osiągnięcia w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski. W klubie szkolonych jest dziesięciu do piętnastu zawodników.
Omawiając działalność sekcji Optymist, Pan Karczmarski informuje, że od pięciu lat nie były przeprowadzane nabory, a szkoleniem zajmują się dwie osoby. Rekrutacja zawodników prowadzona jest z pośród zaprzyjaźnionych szkół i znajomych. Klub podjął działania włączania w cykl szkoleniowy dzieci z rodzin zagrożonych patologią społeczną stwarzając szansę dla wytrwałych. Około trzydziestu procent zawodników jest zainteresowanych tylko uprawianiem żeglarstwa w formie turystycznej, z analizy wyników nauczania wynika, że nie zawsze nauka idzie w parze z wynikami sportowymi. Klub współpracował z dwoma Uczniowskimi Klubami Sportowymi : w Złocieńcu koło Legionowa jest to UKS – „Szkwał” i UKS 103 działający na Jeziorku Czerniakowskim. W przypadku UKS-u 103 współpraca została przerwana.
Rodzice wykazują duże zainteresowanie współpracą z klubem. Działania w obszarze naboru prowadzone są prawidłowo, informacja o możliwości uprawiania żeglarstwa dociera w pierwszej kolejności do rodziców i to rodzice decydują o podjęciu szkolenia przez dziecko. Czynnikami mającymi wpływ na rozpoczęcie szkolenia jest sprawność fizyczna i intelektualna dziecka oraz współpraca z rodzicami.
Zawodnikiem bardzo zdolnym jest Maciej Kapuściński, który w bardzo szybkim tempie uzyskał wyniki, awansował w ciągu roku z grupy B do A.
W okresie poza sezonem startowym organizowane są dla zawodników zajęcia uzupełniające: ogólnorozwojowe, siłowe, wyjazdy na zgrupowania zimowe, gdzie dodatkowo prowadzone jest szkolenie z narciarstwa zjazdowego czy nauka jazdy na snowboardzie.
Klub Maraton w drużynowym Pucharze Polski w klasie Optymist zajął 101 miejsce w 2001 roku.
V. Yacht Klub Polski

Wywiad przeprowadzony z Panem Janem Tomczykiem szkoleniowcem Yacht Klubu Warszawa dnia 14 marca 2002 roku.
Yacht Klub Polski Warszawa, stowarzyszenie żeglarskie powstałe w 1924 roku w Warszawie jako ogniwo strukturalne Yacht Klub Polski i noszące pierwotna nazwe Polski Yacht Klub Oddział Warszaw, następnie Yacht Klub Polski Oddział Warszawa. W latach 1951 – 56 klub uległ likwidacji
( przeksztalcono go w Sekcję Żeglarską Cwntalnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia” ). Od 1959 roku jest samodzielnym stowarzyszeniem kultury fizycznej i nosi nazwę YKPW; zrzesza około 650 osób. Jeden z najdłużej działających klubów żeglarskich w Polsce, pieczołowicie kultywujący tradycje żeglarskie i etykietę żeglarską. Zajmuje się głównie szkoleniem żeglarskim, turystyką śródlądową oraz regatowym żeglarstwem młodzieżowym i olimpijskim, a także żeglarską turystyką morską i żeglarstwem lodowym.
W latach 90-tych zawodnicy YKPW odnosili liczące się sukcesy: m.in. mistrzostwo i wicemistrzostwo świata juniorów ( Mateusz Kusznierewicz – w klasie OKDinghy ); mistrzostwo świata w surfingu lodowym i mistrzostwo europy w żeglarstwie lodowym ( Aneta Nerling ); mistrzostwo świata w surfingu lodowym oraz wicemistrzostwo świata juniorów i wicemistrzostwo Europy w żeglarstwie deskowym ( Paweł Gardasiewicz ). Wśród członków i działaczy klubu znalazło się wiele postaci w świecie kultury, a także wielu wybitnych działaczy żeglarskich, m.in.: Witold Lutosławski – wybitny muzyk i kompozytor, Witold Doroszewski, Antoni Halik – popularny podróżnik i publicysta; Wlodzimierz Głowacki – historyk i popularyzator żeglarstwa, Stefan Wysocki, Czesław Marchaj – wybitny specjalista w dziedzinie teorii żeglowania; Leon Jensz – olimpijczyk; Andrzej Skrzat – konstruktor turystycznych jachtów kabinowych.
Historia sekcji Optymist nierozerwalnie jest związana ze zmarłym w ubiegłym roku Leszkiem Pawlikiem, znakomitym trenerem, wychowawcą i opiekunem dzieci.
Klub obok dużej sekcji Optymist posiada sekcje: Finna, Windsurfingu, Omegii oraz pion żeglarstwa lodowego, turystycznego i morskiego. Baza warszawska mieści się przy Wale Miedzeszyńskim natomiast oddziały żeglarskie są usytuowane nad Zalewem Zegrzyńskim w Jadwisinie i w Nieporęcie. W Jadwisinie znajduje się ogromny ośrodek żeglarstwa turystycznego, który prowadzi szkolenia w zakresie żeglarza i sternika jachtowego. Natomiast w Nieporęcie znajduje się skromniejsza baza żeglarstwa regatowego.
W ostatnich latach klub może poszczycić się świetnymi zawodnikami. Należą do nich Mateusz Kusznierewicz, Zofia Klepacka, Katarzyna Nabiałek, Aneta Nerling.
Naborem dzieci do sekcji Optymist zajmował się Leszek Pawlik, obecnie zadanie to prowadzi mój rozmówca Janek Tomczyk. Działania idą dwutorowo, a mianowicie tak jak w każdym klubie dzieci wstępujące wywodzą się ze środowiska byłych i obecnych członków klubu. Drugi tor to współpraca ze Szkołą Podstawową Nr 1 Nieporęt – Pilawa. Przy szkole tej z inicjatywy klubu powstał Uczniowski Klub Sportowy „Pilawa”. Dużą rolę pod względem propagowania żeglarstwa odgrywa Mateusz Kusznierewicz, który swoja obecnością magnesuje środowisko uczniowskie pojawiając się na spotkaniach w klubie, w szkole i w Nieporęcie. Pan Jan Tomczyk podkreślił przychylność władz lokalnych wobec działalności klubowej. Zajęcia treningowe prowadzone na obiektach szkoły są różnorodne i swoją atrakcyjnością przyciągają kolejnych zainteresowanych uprawianiem żeglarstwa.
Szkolenie rozpoczyna się w wieku trzeciej, czwartej klasy szkoły podstawowej i decydują tutaj tylko zainteresowania dziecka i jego chęci. Wszelkie działania organizacyjne poprzedzane są zebraniami informacyjno - promocyjnymi dla rodziców, którzy dokonują wyboru. Dużą uwagę przywiązuje się do wyników dydaktycznych.
Doskonałym przykładem prawidłowo prowadzonego szkolenia jest niewątpliwie Mateusz Kusznierewicz, który osiągnął sukces olimpijski, jego talent i wyszkolenie zostały potwierdzone wielokrotnie i na pewno o nim jeszcze usłyszymy. Obserwując jego karierę zawodniczą możemy pokusić się o stwierdzenie, że zaistniała tutaj relacja długoletniego treningu do wyników.
Klub YKP w drużynowym Pucharze Polski w klasie Optymist zajął XI miejsce w 2001 roku

VI. Międzyszkolny Ośrodek Sportu Nr 2

Wywiad przeprowadzony ze szkoleniowcami: Panem Krzysztofem Ligowskim i Wiesławem Koprem oraz Marianną Sudziński, byłym dyrektorem ds.sportu SP Nr 54, dnia 19 marca 2002 roku.
Klub MOS Nr 2 został powołany w 1954 roku jako Młodzieżowy Dom Kultury, następnie zmienił nazwę na SWOS Nr 2, a następnie przekształcił się w MOS Nr 2. Klub prowadzi działalność w obszarze dwóch sekcji: żeglarskiej i wioślarskiej. W latach 70-tych klub otrzymał nową siedzibę dla żeglarzy, która do dnia dzisiejszego znajduje się w miejscowości Zegrze-Południowe nad Zalewem Zegrzyńskim. Baza w kapitalny sposób spełnia rolę treningową, wypoczynkową jest bezpieczna i umożliwia organizowanie imprez towarzyszących, obozów szkoleniowych i zgrupowań.
Historia klubu to w zasadzie nieprzerwane pasmo sukcesów obu sekcji. Wioślarstwo to sukcesy wielu zawodników, można tutaj wymienić: Wojciecha Repsza i Jana Długosza medalistów mistrzostw świata, Kajetana Broniewskiego srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, wychowanka Szkoły Podstawowej Nr 54, Roberta Sycza dwukrotnego złotego medalistę mistrzostw świata i złotego medalistę Igrzysk Olimpijskich z Sydney również wychowanka Szkoły Podstawowej Nr 54. Sukcesy znakomitych zawodników motywują pozytywnie kolejne roczniki uczniów szkolonych w SP NR 54 i klubie MOS.
Druga sekcja prowadzi następujące klasy żeglarskie: Optymist, Cadet, OKDinghy, Laser, Finn, Europa, L’equipe, 420, 470, Funboard, Formuła Windsurfing. Do sztandarowych postaci klubu należy zaliczyć: Andrzeja Zawieję olimpijczyka z Meksyku (VI miejsce), Holca srebrnego medalistę mistrzostw świata, Andrzeja Iwińskiego olimpijczyka, wielokrotnego reprezentanta kraju w klasie Latajacy Holender, Andrzeja Rymkiewicza reprezentanta kraju na Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w klasie Finn. W okresie fuzji SWOS-AZS na uwagę zasługują takie osoby jak: Zbigniew Kania, Fic, Wróbel, Stocki, ale jak podkreślił Pan Koper, są i młodsi zawodnicy odnoszący nieustannie sukcesy, jak Wojciech Brzozowski, Bartek Kwiek
i Katarzyna Szotyńska, Marcin Rudawski, którzy w ostatnim czasie zmienili barwy klubowe.
Działalność sekcji Optymist od 1976 roku charakteryzuje się dużą dynamiką współpracy ze środowiskiem. Od tego czasu sekcja zdobywa cenne miejsca w rywalizacji Mistrzostw Polski. Pojawili się zawodnicy: Tomek Skórzak, Szczepan Wroński, Marcin Kania, Piotrek Krawczyk, i rodzeństwo Rudawskich i Raczy.

Naborem dzieci do sekcji Optymist, zajmuje się obecnie Jacek Hatt, Krzysztof Ligowski i Marek Sudziński. Zadanie to jest realizowane w różnych formach i przebiega następująco:
· Indywidualnie
· Nabór selekcyjny po klasie IV w SP Nr 55
· Nabór selekcyjny po klasie III w SP Nr 54
· Na obozach otwartych żeglarskich dla uczniów klas III i IV
· Na zajęciach z pływania dla uczniów klas II i III szkół podstawowych Dzielnicy Praga-Południe
· Selekcja uczniów klasy I SP Nr 215
· Od roku szkolnego 2002/2003 zorganizowanie klasy IV sportowej o profilu żeglarskim
· Klasa sportowa w Gimnazjum Nr 20
Selekcje kwalifikowane oparte są na testach sprawności fizycznej, budowie somatycznej oraz stanie zdrowia.
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach sportowych są dobre wyniki w nauce, pozytywne badania lekarskie i ścisła współpraca z rodzicami. Analizując środowisko z którego wywodzą się dzieci możemy wnioskować, iż większość dzieci pochodzi z rodzin z tradycjami sportowymi. Rodzice tych zawodników do tej pory uprawiają sport i rekreacje w dyscyplinach: żeglarstwo, narciarstwo, jazda na rowerze, gry zespołowe czy tenis.
Klub współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowym MKS „Dwójka” oraz powołaną Fundacją .
Współpraca z rodzicami rozpoczyna się w chwili pierwszego kontaktu ze szkoleniowcami. Po prezentacji dorobku klubu, jego wyników oraz form prowadzonego szkolenia, pokaz filmów video z prowadzonych obozów letnich i zimowych, zajęć teoretycznych , prezentacji sprzętu, rodzice i dzieci podejmują decyzje o przystąpieniu do sekcji. Rodzice są obecni w każdym ważnym wydarzeniu związanym z ich dzieckiem czy klubem.
MOS Nr 2 jest przykładem placówki, która w znakomity sposób zachowuje ciągłość szkolenia. Przykładem są zawodnicy ostatnich lat, Kasia Szotyńska i Marcin Rudawski, odnosili oni sukcesy zarówno w klasie Optymist, Cadet, Europa i Laser. W dniu dzisiejszym, niestety reprezentują barwy innego klubu.
Młodzieżowy Ośrodek Sportu Nr 2 w drużynowym Pucharze Polski w klasie Optymist zajął IX miejsce w 2001 roku.

VII. Podsumowanie

Z analizy wywiadów przeprowadzonych w pięciu warszawskich klubach żeglarskich wynika, że żeglarstwo jako forma czynnego wypoczynku i sposobu rozwoju dzieci i młodzieży cieszy się dużą popularnością w Warszawie.
Kluby napotykają na różne problemy, najczęściej finansowe, szczególnie po utracie tak cennego sponsora jakim było państwo. Nie wszystkie zarządy klubów radzą sobie w okresie transformacji naszego kraju. Zła organizacja, brak pomysłów na rozwiązania doraźnych problemów powoduje stagnacje.
Są jednak osoby wśród szkoleniowców kreatywne; organizują imprezy rekreacyjno-sportowe, pokazy, lekcje otwarte, spotkania z młodzieżą i rodzicami, współpracują ze szkołami i wydziałami oświaty. Działanie te wpływają na czynniki społeczne, mobilizują rodziców do zakładania uczniowskich klubów sportowych.
Metody naboru dzieci do sekcji Optymist w klubach warszawskich nie odbiegają znacząco od siebie. Z podsumowania moich wywiadów wynika, że najszerszą ofertę, profesjonalnie przygotowaną przedstawił Młodzieżowy Ośrodek Sportu Nr 2 w Warszawie. Klub zaczął realizować dobrze przygotowany plan rozwoju sekcji wraz z obszarami jejo działalności.
Wniosek: zaangażowanie trenerów, dobra organizacja i współpraca z rodzicami powoduje napływ dzieci do sekcji Optymist, a metody pracy i ciekawe formy zajęć motywują dzieci do uczestnictwa w treningach żeglarskich.


VII. Bibliografia

1. Żukowska Z. „Ja zdrowie ruch” COS Warszawa 2000

2. Zawalski K. „Żeglarstwo” COS Warszawa 1992

3. Praca zbiorowa „Informator 2001” PZŻ

4. Praca zbiorowa „Informator 2002” NSKÓO

5. Sozański H. Zaporożanow W. „Dobór i kwalifikacja do sportu”
Warszawa 1997
6. Salecki J. „Informator żeglarski” 1999

7. Zawalski K.(red.) „Zagadnienia wybrane” Zeszyt trenera Nr 10
Warszawa-Gdańsk 1998;” „Szkolenie początkowe” Zeszyt trenera Nr12
Warszawa-Gdańsk 2001.

8. Slater P. tłumaczył Chamera T. „Żeglowanie na optymiście” 1997

9. Bielski J. „Wychowanie fizyczne w klasach I – III” Warszawa 1998

10. Czajewski J. (red. ) „Encyklopedia Żeglarstwa” PWN, Warszawa 1996


Załącznik:
1. Ankieta
NABÓR DZIECI DO SEKCJI OPTYMIST

I. Nazwa klubu / nazwa szkoły
II. Historia klubu / historia Szkoły Mistrzostwa Sportowego
· status klubu
· ilość sekcji
· osiągnięcia klubu w różnych obszarach
III. Działalność sekcji Optymist, wyniki
IV. Nabór dzieci do sekcji Optymist
1. Czy istnieje osoba odpowiedzialna za nabór ?
2. Czy nabór jest spontaniczny, czy intuicyjny ?
3. Wiek dzieci rozpoczynających szkolenie żeglarskie
3.1. Czy w naborze dzieci do sekcji Optymist brana jest pod uwagę szkoła
i wyniki w nauce.
3.2. Czy w naborze dzieci do sekcji Optymist brane jest pod uwagę
środowisko: dom, rodzice, rodzina, i ich związki ze sportem, żeglarstwem
4. Czy w klubie/szkole działa UKS o profilu żeglarskim ?
4.1 Czy sekcja Optymist współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowym
5. Czy w prowadzonym naborze intuicyjnym brane są pod uwagę czynniki:
· sprawność fizyczna, uzdolnienia ruchowe / testy /
· budowa somatyczna
· wiek rozwojowy
· cechy psychiczne
· poziom intelektualny
6. Szeroka współpraca z rodzicami
6.1. Czy organizowane są zebrania informacyjno-promocyjne
/ w placówkach oświatowych – szkoła, klub osiedlowy, klub przykościelny,
MKS, MDK/ ?
7. Czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy ?
zależność: czasu / ilość lat / uprawiania żeglarstwa i uzyskiwania
wyników do wieku rozpoczęcia uprawiania sportu.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie