Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz imprezy klasowej - Leśne Podchody

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 21293 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Termin realizacji– październik 2002

Cele:
- wspomaganie dziecka w jego całościowym rozwoju;
- uczenie właściwego zachowania i współzawodnictwa z rówieśnikami;
- tworzenie więzi emocjonalnej z regionem;
- odpowiedzialność za powierzone zadania;
- aktywny udział w życiu klasy;
- kultura współżycia w najbliższym sąsiedztwie ucznia;
- poznanie pracy rolnika, narzędzi i maszyn rolniczych;
- utrwalenie wiadomości o roślinach i zwierzętach leśnych;
- dbanie o zdrowie, bezpieczeństwo, ochrona przyrody;
- nabywanie umiejętności wspólnej zabawy dzieci z rodzicami.
Metody:
Zabawowa, śpiew, konkursy, turnieje, wspólna zabawa, podchody.

Czynności przygotowawcze:
1. Opracowanie scenariusza imprezy.
2. Ustalenie z rodzicami miejsca i sposobu przygotowania ogniska – osoby odpowiedzialne, pozwolenie od nadleśnictwa.
3. Umówienie się z rolnikiem na wywiad, urządzenie wystawy.
4. Przygotowanie wiadomości o roślinach okopowych do wywiadu z rolnikiem.
5. Przygotowanie quizu– Co wiem o ziemniakach?
6. Przypomnienie znaków patrolowych.
7. Ustalenie trasy wędrówki.
8. Przygotowanie pląsów, piosenek, gier i zabaw.
Środki i materiały:
wiaderka, ziemniaki, patyki, kiełbaski, napoje, szarfy, chorągiewki, łyżki, lina, szkicowniki, ołówki, koperty z zadaniami, wybór zabaw i gier ruchowych.

Przebieg zajęć
1. Spotkanie przed szkołą dzieci z rodzicami, zapoznanie z celami spotkania, podział na cztery grupy, ustalenie (losowanie) grup wyznaczających trasę wędrówki i grup-tropicieli
2. Wymarsz dwóch grup różnymi trasami, wyznaczanie drogi tropicielom za pomocą znaków umownych (znaki patrolowe), zostawianie ukrytych listów i wiadomości.
3. Drużyny tropicieli wyruszają około 30 minut później, idą po zostawionych znakach, szukają listów, wykonują polecenia, np. „Kto mieszka na tym drzewie?
Rozejrzyj się dokoła i zapisz nazwy roślin runa leśnego (drzew wysokich, podszytu). Posprzątaj w najbliższym otoczeniu, śmieci wrzuć do worka, który jest ukryty pod jarzębiną. Itp.
4. Spotkanie w gospodarstwie rolnym – 2 pierwsze grupy, obejrzenie maszyn, zaproszenie rolnika na ognisko, (później przybywają 2 następne grupy).
5. Spotkanie na polanie leśnej – zadanie: Zbieraj chrust na ognisko.
6. Rozpalenie ogniska przez osobę dorosłą.
7. Powitanie – wszyscy rodzice i dzieci śpiewają piosenki powitanki i wspólnie pląsają przy ognisku, w odpowiednim momencie wkładają na żar ziemniaki.
8. Turniej sportowy – wyścigi rzędów na polanie (skoki zajęcze, kulawy lisek, rzuty szyszkami do ogniska, slalom z ziemniakiem w łyżce, slalom z wiaderkami)
9. Pieczenie kiełbasek.
10. Wywiad z rolnikiem.
11. Ziemniaczany quiz– Co wiem o ziemniakach?
12. Turniej sportowy – przeciąganie liny, wyścig pociągów, wyścig w workach.
13. Podsumowanie konkurencji, wręczenie uczestnikom słodkich deserów i niespodzianek. Jedzenie upieczonych ziemniaków.
14. Pożegnanie przy ognisku pląsem, piosenką.
15. Sprzątanie na polanie, zasypanie paleniska piaskiem, zabezpieczenie miejsca po ognisku, aby nie powstał pożar.
16. Powrót do domu.



Zajęcia realizowane w klasie III jako podsumowanie bloków tematycznych:
- Las nas zauroczył.
- Pole.
Lektura:
- Dobrowolska H., Dziabaszewski W.: „Wesoła szkoła: Kształcenie zintegrowane w klasie 3, część1. Warszawa: WSiP, 2001
- Jurczak A.: „Gry i zabawy ruchowe w terenie leśnym” LIDER, 1997, nr 5, str. 11-14
- Trześniowski R.: „Gry i zabawy ruchowe: podręcznik przeznaczony dla nauczycieli, wychowawców i instruktorów.” Warszawa WSiP, 1995


Alina Moroz; SP nr 5 w Hajnówce, Kształcenie zintegrowane

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie